Przewodnik po Lazurowym Wybrzeżu

/Przewodnik po Lazurowym Wybrzeżu
Przewodnik po Lazurowym Wybrzeżu 2018-04-04T10:48:39+00:00

Przewodnik po Lazurowym Wybrzeżu to miejsce dla osób poszukujących informacji o atrakcjach i miastach Lazurowego Wybrzeża oraz Prowansji. Podpowiada co robić na Lazurowym Wybrzeżu i co warto zobaczyć, gdzie jeść i ile mogą kosztować wakacje na Lazurowym Wybrzeżu i Prowansji. Na stronie znajdziesz również przewodnik po Paryżu i przewodnik po Nowym Jorku.

Dzięki tej stronie możesz samodzielnie zaplanować swój pobyt na Lazurowym Wybrzeżu, Prowansji oraz w Paryżu lub zamówić polskiego przewodnika, z którym zwiedzisz Lazurowe Wybrzeże i Prowansję. Możesz także zapytać o ofertę incentive.

Publikowane przeze mnie informacje o Lazurowym Wybrzeżu podzieliłem na pięć sekcji:

 • atrakcje Lazurowego Wybrzeża – w tej sekcji opisuję wybrane obiekty i atrakcje, które warto zobaczyć będąc na Riwierze Francuskiej. Są to np. muzea, ale także większe obszary, np. ważne wzgórze z licznymi atrakcjami;
 • miasta Lazurowego Wybrzeża – podaję tu przydatne wskazówki dot. dojazdu, miejskich atrakcji, miejsc zaopatrzenia spożywczego, cen itp.;
 • wędrówki po Lazurowym Wybrzeżu – znajdziesz tu opisy szlaków turystycznych, które pozwalają obcować z przyrodą Lazurowego Wybrzeża i w większości nie są oblegane przez turystów;
 • wakacje na Lazurowym Wybrzeżu – informacje przydatne dla turystów, czyli odpowiedzi na pytania gdzie spać, gdzie jeść, co czytać na plaży (recenzje książek i przewodników), ile kosztują wakacje na Lazurowym Wybrzeżu, itd.;
 • wydarzenia na Lazurowym Wybrzeżu – opisy i zdjęcia największych cyklicznych imprez odbywających się na Lazurowym Wybrzeżu.

Warto też zobaczyć materiały dodatkowe i inne przewodniki:

Jeżeli masz pytania lub chcesz się podzielić wiedzą o regionie – podyskutuj na forum o Lazurowym Wybrzeżu. Możesz też sprawdzić, czy znasz już wystarczająco Lazurowe Wybrzeże – rozwiąż QUIZ !

Opisałem już m.in.:

0
atrakcji Lazurowego Wybrzeża
0
miast Lazurowego Wybrzeża
0
wędrówek po Lazurowym Wybrzeżu
0
inf. o wakacjach na Lazurowym Wybrzeżu

W każdym wpisie znajdziesz przydatne wskazówki i zdjęcia wykonane przeze mnie. Publikacje dotyczące wędrówek przyrodniczych zawierają dodatkowo ślad przebytej trasy naniesiony na mapę. Wszystkie opisane miejsca i atrakcje widziałem na własne oczy!

Zabierz na wycieczkę Przewodnik po Lazurowym Wybrzeżu!

Mam nadzieję, że mój Przewodnik po Lazurowym Wybrzeżu będzie dla Ciebie źródłem inspirujących i przydatnych informacji dot. Lazurowego Wybrzeża. Bez względu na to, czy już zwiedziłeś francuską Riwierę, czy dopiero zamierzasz ją odwiedzić, LazurowyPrzewodnik.pl warto mieć ze sobą! ;-)

Jeśli masz pytania dotyczące bloga lub Lazurowego Wybrzeża, skorzystaj z zakładki kontakt i wyślij do mnie maila.

Chcesz zobaczyć polskie blogi o innych regionach Francji? Odwiedź blogową mapę Francji !

Zobacz też Lazurowe Wybrzeże na instagramie:

Informacje dla agencji i biur podróży: DMC Monaco

 • Grażyna i Jarek

  Panie Tomku, wielkie dzięki za jeden cudowny dzień w Prowansji. Udało się Panu spełnić moje marzenie i mogłam obejrzeć pole lawendowe. Chociaż mieliśmy z mężem mocno wypełniony plan na zwiedzanie Lazurowego Wybrzeża, to ten jeden dzień, który spędziliśmy wspólnie z Panem mogliśmy uznać za wyjątkowy. Obejrzeliśmy cudowne, fioletowe pola w pełnym rozkwicie, zwiedziliśmy piękne miasteczko świętej Marii i popływaliśmy po uroczym kanonie Verdon. Dzięki również za pomoc przy wypożyczeniu auta i sprawnej organizacji całego dnia. Życzymy wielu sukcesów z kolejnymi podróżnikami po Lazurowym Wybrzeżu i okolicach.

  • Bardzo mi miło, dziękuję również! Wciąż wspominam ten dzień, bo w Państwa towarzystwie był rzeczywiście idealny :)

 • Renata

  Trafiliśmy na stronę „lazurowyprzewodnik.pl” zupełnie przypadkowo szukając informacji o Nicei oraz Monaco, do których to miejsc wybieraliśmy się w maju 2017. Ta strona stała się naszym wyznacznikiem. Dzięki niej spędziliśmy fantastyczny i pełen wspaniałych ” odkryć” czas na Lazurowym Wybrzeżu, zwiedzając więcej niż zakładaliśmy. A to również dzięki twórcy tego przewodnika Tomaszowi, który okazał się rewelacyjnym pilotem po tych pięknych miejscach. Wiedza Tomasza i dzielenie się bardzo przydatnymi informacjami były bezcenne. Szczerze polecam. To była wielka przyjemność – dziękujemy. Renata i Waldek

 • Jolanta Kałduńska

  Dziękujemy bardzo za profesjonalne oprowadzenie naszej prywatnej grupy po Nicei,
  Zobaczyliśmy bardzo dużo gdzie prywatnie nie jesteśmy w stanie ważnych miejsc sami zobaczyć.
  Profesjonalne zajęcie się grupą ,miła atmosfera.
  Dziękujemy bardzo.Polecamy

 • Elżbieta z Hanią

  Gratuluję wspaniałej strony :)Przewodnik jest skarbnicą wiedzy o Lazurowym Wybrzeżu.Miałam to szczęście, źe natrafiłam i to przypadkiem. Później już nic nie było przypadkowe. Przeczytałam cały przewodnik, obejrzałam vlogi,zamówiłam ebooki i zaczęłam przygotowania do własnej trasy.Gdyby nie LAZUROWY PRZEWODNIK ,na pewno nie miałabym tak cudownej podróży. O niektórych przewodnik owych miejscach nie wiedziały nawet osoby mieszkające na Lazurowym 6 lat. I to chyba najlepsza rekomendacja .Wcześniej kontaktowałam się mailowo z Tomkiem, by wszystko ustalić.Dziękuję za cierpliwość. Oczywiście skorzystałam teź z moźliwości spaceru po Nicei z Tomkiem.Do Nicei dojechałam pociągiem z Draguignan.Na peronie czekał juź Tomek.Cudowny człowiek, wspaniale opowiada i oprowadza.Do tego jeszcze Monako,Eze,Saint-Paul-de-Vence -coś wspaniałego. Gdyby nie Tomek i Jego Lazurowy przewodnik na pewno nie miałabym tak wspaniałych przeźyć. Dziękuję Dominice za cudownie spędzony wspólny czas,za tyle pięknych odwiedzonych miejsc.Gdyby nie Oni, nie miałabym moźliwości bycia w tak wielu ciekawych miejscach. Wspaniali cudowni ludzie, z ogromną wiedzą,z którymi świetnie się zwiedza.Przede wszystkim czuje się bezpiecznie w nowych dla siebie miejscach.Szczerze polecam, naprawdę warto. Do dziś regularnie zaglądam na stronę, śledzę wyprawy.Na pewno jeszcze skorzystam z oferty.Autorowi źyczę dalszego rozwoju i wszystkiego co najpiękniejsze

  • Serdecznie dziękuję! Niezmiernie się cieszę z tego komentarza i Pani zadowolenia! Przy okazji dziękuję także za Inwigilację Mroza. Dzięki Pani odkryłem całą serię i właśnie kończę jej przyjemną lekturę! :-)

   • Elżbieta

    Cieszę się, że Inwigilacja okazała się dobrym wyborem.Szkoda tylko, że Mróz podpadł mi,.Skorzystał z nazwiska jakiegoś Farerczyka,dla marketingu.Znalazłam trochę informacji na ten temat i jakoś nie mogę przejść do porządku dziennego. Pozdrawiam serdecznie.

 • Kasia

  do @ Confessions czytając Twój komentarz mam uczucie jakbym swój czytała :) również na wakację jeżdże tylko w Alpy szwajcarskie lub na Lazurowe!(polecam odwiedzić Ci jeszcze Interlaken) Odwiedziłam te same miejsca a na Francuskiej Riwierze , zakochałam się właśnie we wspaniałym Eze. W tym roku wakacje spędzam na kampingu w Agay i 12 czerwca kibicuję naszym na Allianz Riviera :) Kocham Cote d’Azur od bardzo dawna , zawsze gdy tam jestem mam wrażenie , że jest to moje miejsce na ziemi.

 • Magdalena B. Król-Sunday

  Właśnie powróciłam z wakacyjnego pobytu na Lazurowym Wybrzeżu, gdzie spędziłam prawie dwa tygodnie. Bazą noclegową/ wypadową była Nicea, która wydaje się być do tego idealnym miejscem z uwagi na dobrą, rozbudowaną i wygodną komunikację (zarówno autobusową, jak i kolejową – którą to zdecydowanie bardziej polecam, z uwagi na szybszy czas dojazdu do prawie każdego zakątka na LW jak i piękne, bajkowe wręcz widoki z pociągowego okna!). Oprócz Nicei zwiedziłam w tym czasie – Monako, Cannes, Eze, Villefranche, Beaulieu, Saint-Paul-de-Vence. Bajkowe krajobrazy, upalne dni i bardzo ciepłe noce oraz wyjątkowa atmosfera światowej wspólnoty turystycznej.
  Czas na resume pobytu:
  1. IN PLUS:
  – starówka/ stara część w Nice: ujmuje i przyciąga, ma specyficzny i wyjątkowy klimat – chce się na nią powracać i snuć godzinami niczym dawny francuski flaneur. Bardzo miłym akcentem był spacer z Autorem niniejszego bloga – Tomkiem, który jak obiecał spotkał się z nami, oprowadził po starej części Nicei i poopowiadał o najważniejszych zabytkach. Bardzo dziękuję Tomku :) Cieszę się, że natrafiłam na Twój blog, który bardzo interesująco prowadzisz. Gratuluję pomysłu i trzymam kciuki za nawiązanie owocnej współpracy z La Petit …. celem dalszego rozwoju bloga!
  – zauroczyło mnie Monako, które zdecydowanie warto odwiedzić: państwo-miasto gdzie historia łączy się z nowoczesnością, betonowe bloki stoją w otoczeniu rozległych parków, a ulice są czyste i uporządkowane. Księstwo ma bardzo wyjątkowy klimat i atmosferę, które budzą podziw, uznanie, a czasem i niedowierzanie.
  – niezapomniane kąpiele w Nicei (ostatnia plaża od strony tarasu widokowego): piękny, lazurowy kolor wody (nie znalazłam piękniejszego koloru wody nigdzie indziej), a także specyficzny (bardzo przyjemny) zapach morza.
  – smak croissanta i bagietki kupionej rano na śniadanie w małej piekarni – wyjątkowy!
  – podstawą funkcjonowania w wakacyjnym upale na Lazurowym Wybrzeżu okazuje się być zwykła woda, która jeszcze nigdy nie smakowała mi tak bardzo jak właśnie tam :)
  – nocleg w mieszkaniu/ domu w mieszkalnej (nie-turystycznej) dzielnicy Nice jest zdecydowanie ciekawszym rozwiązaniem niż tradycyjny pobyt w hotelu;
  2. IN MINUS:
  – czasem ciężko doporozumieć się z Francuzami (w sklepach, restauracjach) w innym języku niż ich ojczysty – okazują wówczas zdenerwowanie, zirytowanie i nerwowość;
  – kierowcy autobusów nie należą do życzliwych i miłych;
  – zaskoczeniem jest brak porządku, brak czystości, żeby nie powiedzieć – brud w Nicei;
  – mocno zatłoczone miasto: ogromna ilość turystów w niemal każdym miejscu;
  – UWAGA na komary: tną jak szalone, a na tzw. środki przeciw komarom całkowicie się uodporniły!
  Warto, warto, i jeszcze raz warto – pojechać, zobaczyć i poczuć atmosferę Lazurowego Wybrzeża!
  Zdecydowanie polecam.
  Bardzo zadowolona z tegorocznych wakacji spędzonych na Lazurowym,
  Magdalena

  • Bardzo się cieszę, że Wam się podobało i dziękuję za tak obszerne podsumowanie! Widzę, że Saint Paul de Vence zaliczone. Ciekaw jestem, które miasteczko podobało się Wam bardziej: Eze, czy Saint Paul?

   Pozdrawiam i do zobaczenia kiedyś przy okazji! :)

 • Confessions

  Wspaniała strona, gratuluje właścicielowi :)

  Od kilku lat podróżuję w dwa miejsca, jedno z nich to Alpy Szwajcarskie i Lazurowe Wybrzeże. W przypadku Alp, to kilkadziesiąt tysięcy najpiękniejszych, najbardziej krajobrazowych, widowiskowych, imponujących i wspaniałych tras na świecie, a do tego najpiękniejsze miejsca w Europie, jak np Lauterbrunnen. Tak przy okazji nie potrafię zrozumieć, czemu Polacy w drodze na Lazurowe wybierają trasę przez Austrię i Czechy, a nie właśnie Szwajcarię, jeszcze w jedną stronę ok,ale już w obie? Co z urozmaiceniem podróży i dodatkowymi atrakcjami po drodze? :) Natomiast w przypadku Lazurowego, w tym roku po 5 już planuję we wrześniu wylegiwać się na plażach w okolicach Port Grimaud i Agay :) Ilość atrakcji które gwarantuje nam Prowansja jest niezliczona – od jednolitej i tradycyjnej dla tego regionu architektury, wynikającej m,in z przepisów prawa, przez wręcz nachalne momentami bogactwo i przepych, do pól lawendy i setek zabytków. Od Wielkiego Kanionu, przez Saint Tropez i śródziemnomorską roślinność, od Alp francuskich i prowincję francuską, kończąc na perfumerii w Eze, Grasse, czy abstrakcyjnie Monaco. Wszystko to składa się na wspaniałe i niezapomniane chwile w tych niesamowitych regionach. Dlatego krótko – jeśli wakacje, to tylko na południu Francji :):):)
  PS Wcześniej polecam odwiedzić Grenoble :)

  • Bardzo dziękuję za tak miły komentarz, a w dodatku rewelacyjne podsumowanie tego pięknego regionu! Chyba lepszego zaproszenia do odwiedzenia Lazurowego Wybrzeża nie można oczekiwać ;). Przy okazji życzę udanego wypoczynku!

   • Aga

    Gratuluje bloga, bardzo pieknie i czytelnie przygotowany:). Jezeli zaczal pan w 2014 poznawac LW, to gratuluje wiedzy i spostrzegawczosci. Tu jest pieknie, ale zycie i mentalnosc Francuzow to juz zupelnie inna bajka:) pozdrawiam z Lazurowego (gdzies miedzy Sophia Antipolis a Cagnes.

   • Dziękuję i pozdrawiam po sąsiedzku ;).

   • Aga

    Polecam zwiedzic i sfotografowac Peillon oraz Luceram w porze Swiat Bozegonarodzenia, cale miasteczko wystawia szopki betlejemskie przed kamieniczkami, w piwnicach i kosciolach-piekne! Poniewaz raczej unikam turystycznych miejscowosci, wybieram raczej miejsca malo znane i w porach poza sezonowych moge polecic kilka ciekawych miejsc:) pozdrawiam i ciesze sie, ze trafilam na panska stronke:)

   • Dzięki! Chętnie przyjmę kolejne podpowiedzi, a te powyższe zapisuję na listę „do zrobienia” ;-)

  • Kasia

   czytając Twój komentarz mam uczucie jakbym swój czytała :) również na wakację jeżdże tylko w Alpy szwajcarskie lub na Lazurowe!(polecam odwiedzić Ci jeszcze Interlaken) Odwiedziłam te same miejsca a na Francuskiej Riwierze , zakochałam się właśnie we wspaniałym Eze. W tym roku wakacje spędzam na kampingu w Agay i 12 czerwca kibicuję naszym na Allianz Riviera :) Kocham Cote d’Azur od bardzo dawna , zawsze gdy tam jestem mam wrażenie , że jest to moje miejsce na ziemi.

 • Gabrysia Winiarska

  Witam ponownie :)
  Na dniach wraz z rodzicami wybieram się w podróż. Naszym celem jest Lazurowe Wybrzeże.

  W związku z tym, że to nasz pierwszy wyjazd w ten rejon europy mamy mnóstwo pytań. Wiele odpowiedzi znaleźliśmy w Twoim Przewodniku. Jednak jest kilka pytań na które nadal nas nurtują. Pozwolimy sobie poniżej je napisać i będziemy Ci wdzięczni za pomoc:

  – planujemy mieszkać na kempingu i tu rodzi się pytanie czy powinniśmy rezerwować coś przed wyjazdem czy na spokojnie szukać lokum jak już dojedziemy? Czy możesz polecić na jakiś kemping, taki żeby był zlokalizowany „po środku” Lazurowego Wybrzeża?

  Taki z dobrą sanitarką, internetem i basenami. Jak to realnie wygląda cenowo?

  – nie wiemy czy jechać samochodem osobowym i rozbić na miejscu namiot czy lepiej będzie abyśmy jechali samochodem terenowym z namiotem dachowym?

  – pasjonują nas podróże i fotografia. Czy będziemy mogli filmować i robić zdjęcia korzystając z drona?

  Pozdrawiam Cię serdecznie i z góry dziękuję za wszelką pomoc. Gabrysia

  • Hej :). Akurat te tematy nie są moją mocną stroną. Zebrałem kilka informacji o kempingach, w tym adresy i umieściłem na mapie w artykule: http://lazurowyprzewodnik.pl/kempingi-lazurowe-wybrzeze/. Niestety nic więcej nie wiem. Ja osobiście zawsze wszystko rezerwuję przed wyjazdem, żeby mieć pewność, że będę miał gdzie spać ;).

   Jeśli chodzi o lokalizację to zdecydowanie trzeba szukać blisko Nicei. Wtedy będzie to blisko wieeeelu atrakcji. Zaznaczyłem takie kempingi na mapie.

   Deszcze tutaj latem nie padają, a już na pewno nie ulewne, więc namiot można rozbić na ziemi.
   Co do dronów to nie znam przepisów francuskich w tej sprawie. Wiem za to, że np. w ogrodzie egzotycznym w Eze jest zakaz ich używania.

   Niestety nic więcej nie mogę pomóc w tej sprawie. Życzę jednak udanych wakacji na Lazurowym Wybrzeżu!

MAJÓWKA 2018 -> dołącz do zwiedzania z przewodnikiem!
close-image