Kaplica Miłosierdzia w Nicei

//Kaplica Miłosierdzia w Nicei

Kaplica Miłosierdzia w Nicei należy do najładniejszych kościołów barokowych na świecie. Jej bogato zdobione wnętrza można podziwiać tylko raz w tygodniu.

Kaplica Miłosierdzia w Nicei (Chapelle de la Miséricorde) znajduje się przy Cours Saleya. To najsłynniejsze turystyczne targowisko w regionie przyciąga codziennie tysiące osób. Nie wszystkie są jednak świadome, że spacerują obok jednego z najładniejszych barokowych kościołów świata. Za taki uważa się bowiem Kaplicę Miłosierdzia w Nicei.

Kaplica Miłosierdzia i Czarni Pokutnicy

Kaplica Miłosierdzia to stosunkowo niewielki obiekt zbudowany w XVIII w. na miejscu wcześniejszej kaplicy św. Kajetana. Za budowę odpowiadał architekt z Turynu, Bernardo Antonio Vittone. Obiekt postał na planie elipsy i jest niezwykle bogato zdobiony. Wszystkie jego ściany są pokryte marmurami, a freski na suficie sprawiają wrażenie otwartego nieba. W ostatnich latach kaplica przeszła gruntowny remont, ale nadal widać na jej ścianach spękania powstałe w wyniku lokalnych trzęsień ziemi.

Nicejska Kaplica Miłosierdzia należy do bractwa Czarnych Pokutników. Na Lazurowym Wybrzeżu można znaleźć wiele kościołów i kapliczek należących do bractw, których nazwy wzięły się od koloru noszonych szat.

W zakrystii kaplicy można z kolei podziwiać dwa obrazy prezentujące Madonnę Miłosierdzia. Pierwszy z XV w. autorstwa Jeana Miralheta, a drugi z XVI w., którego autorstwo przypisuje się Louisowi Brea.

Kaplica jest otwarta dla zwiedzających tylko we wtorki w godz. 14:30 – 17. Na miejscu można wysłuchać historii obiektu z ust jednego z Czarnych Pokutników (po francusku i czasami po angielsku). Wstęp jest darmowy. Z kolei za wejście do zakrystii należy zapłacić 2 euro.

Zobacz teraz: przewodnik po Nicei

2018-02-13T14:56:06+00:00 By |Categories: atrakcje Lazurowego Wybrzeża|Tags: |
Pobierz 10 pomysłów na Lazurowe Wybrzeże, które ułatwią Tobie zaplanowanie zwiedzania!
Zobacz od razu >>
close-link
Pobierz darmowy eBook!