Gare du Sud to hala z jedzeniem w Nicei. Znajduje się niedaleko centrum miasta i można do niej dojechać tramwajem T1 lub dojść pieszo. Tuż obok zbudowano jedną z najnowocześniejszych sal kinowych we Francji.

Gare du Sud to w dosłownym tłumaczeniu Dworzec Południa. Nazwa nie nawiązuje do położenia obiektu w Nicei, bo ten leży akurat na północ od dworca głównego Nice Ville. Jest ona związana z początkiem trasy lini kolejowej z Nicei w góry, w stronę Digne-les-Bains. Gare du Sud już nie jest dworcem, a nowy dworzec tej lini stoi tuż za halą z jedzeniem. Można z niego dojechać słynnym Pociągiem Szyszek pięknymi trasami w góry.

Zobacz koniecznie: przewodnik po Nicei z opisami atrakcji i planami zwiedzania!

Gare du Sud jak Hala Koszyki w Warszawie

Hala stoi w dzielnicy Liberation w Nicei, a jej powstanie i nowoczesnego kina obok stanowi udaną rewitalizację okolicy. Tuż przed kompleksem biegnie linia tramwaju T1 (przystanek Liberation), więc łatwo tu dojechać np. z Placu Massena. Z okolic dworca głównego w Nicei można tu dojść pieszo w zaledwie kilka minut. Z innych części Nicei dojeżdżają autobusy 23 i 37.

Gare du Sud, hala z jedzeniem w Nicei

Gare du Sud, hala z jedzeniem w Nicei

W hali znajduje się ponad 20 punktów gastronomicznych, a także niewielkie galerie i sklepiki z lokalnymi wyrobami oraz z odzieżą. Są też oczywiście toalety, duży podziemny parking oraz bar. Wszystko to jest czynne codziennie z wyjątkiem poniedziałków w godz. 11-23 we wtorek, środę i niedzielę oraz w godz. 11-24 od czwartku do soboty.

Aby zjeść w tym miejscu wystarczy najpierw złożyć zamówienie w wybranej restauracji, a potem usiąść przy dowolnym stoliku w hali lub jej otoczeniu (także na zewnątrz). Dodatkowe informacje o hali znajdziesz na stronie lagaredusud.com.

Kino i targowisko Liberation w Nicei

Tuż obok hali (a w zasadzie za nią) zbudowano wspomniane już nowoczesne kino. Jeżeli chcesz obejrzeć film z najlepszym dźwiękiem i obrazem (Dolby Cinema), a do tego leżąc na rozkładanych fotelach, koniecznie wybierz seans w sali nr 7. Bilety na filmy wyświetlane w tym pomieszczeniu są nieco droższe, ale zapewniam, że jakość i wygoda są tego warte. Kino nazywa się Pathé Gare du Sud, a aktualny repertuar znajdziesz na stronie cinemaspathegaumont.com.

Pamiętaj, że filmy we Francji wyświetlane są zwykle z francuskim dubbingiem. Taka wersja filmu jest oznaczona literkami VF. Jeżeli chcesz obejrzeć film w oryginalnej wersji językowej z napisami francuskimi, trzeba szukać seansu z opisem VOST.

Cała ta okolica dostarcza jeszcze jednej atrakcji. To targowisko Liberation. Jest świetnie zaopatrzone, szczególnie w ryby i owoce morza, które zawsze są tu świeże. W tym miejscu zaopatrują się mieszkańcy oraz restauratorzy. Targ na Liberation w Nicei nie jest tak popularny, jak Cours Saleya w centrum miasta, ale z pewnością zyska na znaczeniu po otwarciu Gare du Sud.