Ventimiglia to włoskie miasto znane turystom podróżującym pociągiem z Nicei do Monako. Składy jadące w tym kierunku zawsze dojeżdżają właśnie tam. Niestety nie oferuje ono nic ciekawego, o czym przekonałem się osobiście.

Ventimiglia (po fr. Vintimille) jest znana polskim turystom odwiedzającym Lazurowe Wybrzeże przede wszystkim z powodu napisów na stacjach kolejowych. Pociągi jadące z Nicei do Monako dojeżdżają aż tam. To pierwsze włoskie miasto przy francuskiej granicy jest również znane z powodu noclegów tańszych niż we Francji, z czego chętnie korzystają turyści odwiedzający francuską Riwierę.

Ventimiglia, czyli nic tam nie ma

Wielokrotnie słyszałem o miasteczku Ventimiglia, że nic tam nie ma. Jedynie piątkowy targ, na który jeżdżą wszyscy mieszkańcy Menton. W końcu postanowiłem sam sprawdzić, jak wygląda to włoskie miasto i co oferuje. Szybko wróciłem zawiedziony prawdziwością pogłosek.

Są w Ventimiglia oczywiście jakieś atrakcje. Należą do nich z pewnością:

  • Średniowieczna starówka (Ventimiglia Alta) na wzgórzu. Niestety bardzo zniszczona, bez jakiejkolwiek kawiarenki czy restauracji (ale dla przyzwoitości dodam, że byliśmy tam w październiku) i niedająca poczucia bezpieczeństwa. Na każdej uliczce krążyły grupki młodych chłopaków, przez których bałem się wyciągać aparat, by zrobić zdjęcia.
  • Katedra (Cattedrale di Santa Maria Assunta) z przełomu XI i XII w., w której wyremontowano i udostępniono zwiedzającym krypty. Warto tam zobaczyć także baptysterium z XI w.
  • Obszerna plaża. Gdyby była pokryta piaskiem zamiast kamieni, mógłbym napisać, że przypomina kalifornijskie plaże. Ale nie przypomina.

I to niestety byłoby tyle. Po naszym krótkim zwiedzaniu i obiedzie wróciliśmy pociągiem do Nicei, zaliczając po drodze kontrolę celników na pierwszym przystanku we Francji. Szukali ukrytych imigrantów.

Niestety Włochy, „piękna Italia”, znowu mnie nie zachwyciły. Po wizycie w Ventimiglia i San Remo wiem, że region tuż przy granicy pozostawia wiele do życzenia. Muszę się kiedyś wybrać dalej wgłąb kraju.

Ventimiglia – noclegi

Jak już wspomniałem Polacy chętnie nocują w Ventimiglia, bo jest tam tanio i blisko do Francji. Jeżeli więc planujesz pobyt w tym mieście, być może spodoba się tobie któryś z wyszukanych przeze mnie hoteli.

Proponowane hotele, apartamenty i kempingi w Ventimiglia:

Możesz też samodzielnie znaleźć najciekawsze obiekty korzystając z wyszukiwarki:Booking.com

Informacje praktyczne

Ventimiglia dzieli się na dwie części. Średniowieczna część na wzgórzu leży po zachodniej stronie rzeki Roia, a nowa z XIX w. po wschodniej. W tej drugiej części mieści się dworzec kolejowy, z którego w 5 minut można dojść do plaży i kładki nad rzeką.

Z Nicei kursują francuskie pociągi SNCF TER (8 euro w jedną stronę) oraz włoskie Thello. Podróż trwa ok. 45 min. Można też wybrać dojazd samochodem po autostradzie.

Jeżeli byłeś/aś w tym mieście napisz proszę niżej w komentarzu, co o nim sądzisz!