Stare Miasto w Księstwie Monako położone jest niezwykle malowniczo, na wzgórzu otoczonym z trzech stron wodami Morza Śródziemnego. To tu stoi pałac rodu Grimaldich, w którym mieszkają najmłodsze książęta – Gabriella i Jacques, dzieci księcia Alberta II i Charlene Wittstock. Tu do śmierci żyła też sławna Grace Kelly.

Stare Miasto to jedna z czterech dzielnic Księstwa Monako o nazwie Monaco-Ville. Zbudowano je na wzgórzu, do którego prowadzą dwie drogi. Najprościej wspiąć się stromym podejściem Rampe de la Major, które rozpoczyna się tuż przy rondzie i Place d’Armes, gdzie codziennie rozstawiany jest bazar z kwiatami. Turyści zwykle nie mogą się opanować i po drodze odwracają się, by zrobić zdjęcia okazałym widokom. Warto z tym poczekać, bo na samej górze widoki będą jeszcze lepsze i szersze.

Zobacz również: przewodnik po Monako z trasami zwiedzania

Pałac Książęcy rodu Grimaldich w Monako

Po wejściu na górę znajdziesz się na Place du Palais, przy którym stoi Pałac Książęcy w Monako. Mieszka w nim obecny władca, książę Monako Albert II Grimaldi z rodziną – księżną Charlene Wittstock i dziećmi (bliźniakami) Gabriellą i Jacques’em (następca tronu). Obiekt można zwiedzać, a wstęp kosztuje 8 euro dla dorosłych i 4 euro dla dzieci (8 – 14 lat) i studentów. Można też kupić bilet nieco droższy, uprawniający do zwiedzenia także Muzeum Oceanograficznego w Monako. Jeżeli planujesz zobaczyć obie atrakcje, będzie to najkorzystniejsza oferta. Taki bilet kosztuje dorosłego 19 euro. Szczegóły znajdziesz na stronie pałacu.

Historia Pałacu Książęcego w Monako sięga czasów średniowiecza. W swych dziejach pełnił on m.in. rolę szpitala Najciekawszy jest jednak sposób zasiedlenia Grimaldich w tym miejscu. Według legend pałac miał przejąć nocą 8 stycznia 1297 r. Franciszek Grimaldi, który wraz ze swym kuzynem Rainerem przebrany za mnicha udawał zagubionych pielgrzymów. Po otwarciu bram zaatakowali oni strażników i z pomocą uzbrojonych rycerzy opanowali zamek. Dwaj mnisi z mieczami widnieją do dziś w herbie rodziny Grimaldich, a pomnik Franciszka Grimaldiego w przebraniu mnicha stoi tuż przy wejściu na plac przed pałacem.

Plac przed pałacem jest obszerny i zapewnia widok na port w Monako i zabudowania aż po dzielnicę Monte Carlo. Uważne oko dostrzeże nawet budynek słynnego kasyna w Monte Carlo. Z drugiej strony widać dzielnicę Fontvieille, w której stoi stadion Monaco, a tuż za nim jest granica z Francją.

Widok na Stare Miasto w Monako i dzielnicę Fontvieille z Ogrodu Egzotycznego

Widok na Stare Miasto w Monako i dzielnicę Fontvieille z Ogrodu Egzotycznego

Stare Miasto w Monako

Opuszczając plac warto wejść w dowolną z kilku uliczek Starego Miasta i spacerować nimi kilka minut. Pozwoli to poczuć klimat dawnego Monako. W sezonie jest tu pełno turystów, ale można też znaleźć ciche i spokojne zakątki.

Przechadzając się po tej okolicy na pewno znajdziesz którąś z tych atrakcji:

  • kaplica Miłosierdzia (Chapelle de la Miséricorde),
  • Muzeum Starego Monako (Musée du Vieux Monaco),
  • biblioteka ze zbiorami księżnej Grace,
  • plac św. Mikołaja,
  • kaplica Nawiedzenia (Chapelle de la Visitation) z obrazem autorstwa Rubensa,
  • budynek rządowy Palais du Gouvernement,
  • kaplica Pokoju (La Chapelle de la Paix).

Z dużym prawdopodobieństwem wyjdziesz w końcu w pobliżu Katedry św. Mikołaja. To w niej ślubowała amerykańska aktorka Grace Kelly, którą w filmie Grace of Monaco zagrała Nicole Kidman. Grace Kelly pochowano wraz z Rainerem III w miejscu spoczynku rodu Grimaldich, tuż za ołtarzem w tej samej katedrze. Miejsce to jest udostępnione zwiedzającym. Wchodząc do katedry zwróć uwagę na ołtarz znajdujący się po prawej, zaraz przy wejściu. Znajdziesz tam fragment kości św. Dewoty, patronki Monako i rodu Grimaldich.

Okazały budynek po lewej od katedry to Pałac Sprawiedliwości, czyli sąd.

Przed katedrą, na zboczu usytuowano bogate w egzotyczne rośliny Ogrody św. Marcina (Jardins Saint-Martin) powstałe w 1830 r. Znajdziesz tam sporo cienia przydatnego latem, ale też świetne widoki na dzielnicę Fontvieille, skąd co chwilę starują helikoptery. Ogrodowymi alejkami dojdziesz aż do Oceanarium w Monako. Po wyjściu z oceanarium wystarczy skierować się w prawo, by wąskimi alejkami zejść do Fort Antoine. Są tam pozostałości twierdzy z XVIII wieku, która miała bronić wejścia do Portu Herkulesa. W tym miejscu zakończysz zwiedzanie Starego Miasta w Monako, za to rozpoczniesz podziwianie okazałych jachtów należących do najbogatszych ludzi na świecie.

Zwiedzanie Starego Miasta w Monako może zająć nawet kilka godzin. Szczególnie jeśli planujesz odwiedzić pałac i oceanarium. Powyżej opisałem zaledwie kilka atrakcji, a o pozostałych jedynie wspomniałem. Szczegółowe informacje o nich znajdziesz m.in. w przewodniku Miasta Marzeń. Monako i Nicea wydanym w ramach Biblioteki Gazety Wyborczej. Korzystałem z niego pracując nad tym artykułem.