Cmentarze na Lazurowym Wybrzeżu to nie tylko miejsca spoczynku znanych osób. Niektóre nekropolie oferują piękne widoki, a inne wspaniałe dzieła sztuki na nagrobkach. Sprawdź, które cmentarze na pewno warto odwiedzić!

Cmentarze na Lazurowym Wybrzeżu warto odwiedzić nie tylko przy okazji wizyty w regionie w okolicach 1 listopada. Wyjątkowe położenie niektórych nekropolii lub wspaniałe rzeźby na nagrobkach stanowią w zasadzie nie lada atrakcje Lazurowego Wybrzeża. Spośród wielu wybrałem kilka wyjątkowo ciekawych.

Cmentarze na Lazurowym Wybrzeżu także z polskimi grobami

Proponowane cmentarze znajdują się w głównych miastach regionu, zatem łatwo do nich dotrzeć zwiedzając okolicę. To oczywiście tylko kilka propozycji, bo cmentarzy i grobów znanych osób jest w okolicy znacznie więcej. Swoje odkrycia możesz opisać w komentarzu pod artykułem.

Cmentarz w Nicei

Nicea ma wiele nekropolii, ale dwie z nich są wyjątkowo urocze. Zdecydowanie warto odwiedzić cmentarz na Wzgórzu Zamkowym. Przede wszystkim można stamtąd podziwiać miasto z góry, ale ważniejszym powodem są pochowane tu osoby. Jednym z grobów wartych odwiedzenia jest mogiła Emila Jellinka, który miał swój udział w budowie pierwszych samochodów i powstaniu marki Mercedes. Po drodze do jego grobu można z kolei minąć grobowiec rodziny Lenval. Baron de Lenval był Polakiem, a jego syn zmarł w Nicei w młodym wieku. Pogrążony w smutku baron przekazał fundusze na budowę szpitala. Lenval stoi do dziś na Promenadzie Anglików. O Polaku możesz przeczytać więcej w artykule na stronie ipsb.nina.gov.pl. Znacznie więcej ciekawych informacji o cmentarzu można znaleźć używając na miejscu swojego telefonu. Wystarczy zeskanować kod QR wiszący przy bramie.

Drugi cmentarz, który warto odwiedzić w Nicei znajduje się w dzielnicy Cimiez. Wejście do niego znajduje się tuż przy klasztorze franciszkańskim. Tam również można doszukać się polskich nazwisk na nagrobkach, a wśród znanych osób spoczywających w tym miejscu są artyści Henri Matisse i Raoul Dufy.

Cmentarz na Cap Ferrat

Cmentarz na Cap Ferrat

Cmentarz na Cap Ferrat

Ten niewielki cmentarz znajduje się tuż za kaplicą w miejscu, w którym przed wiekami miał żyć św. Hospicjusz. Nie odnalazłem tam grobów znanych mi osób czy chociażby polskich nazwisk. Okolica cmentarza jest jednak tak urocza, a jego położenie na zboczu wzniesienia stromo opadającego do morza tak niezwykłe, że mogę śmiało polecić spacer w tamtych okolicach. Sam półwysep Cap Ferrat to niezwykle malownicze miejsce z trasą wędrowną tuż przy morzu. Po drodze mija się wille miliarderów, ale to bogactwo jest ukryte za roślinnością. Można tam więc spacerować spokojnie i dowolnie długo podziwiać otoczenie.

Cmentarz w Menton

Grób Janiny Lewandowskiej w Menton. Taka sama rzeźba znajduje się na Powązkach.

Grób Janiny Lewandowskiej w Menton. Taka sama rzeźba znajduje się na Powązkach.

Będąc w Menton warto wspiąć się wzgórze gęsto zabudowane kamieniczkami Starego Miasta. Na jego szczycie znajdują się aż dwa cmentarze, ale już pierwszy pozwoli odnaleźć groby z polskimi nazwiskami. Dodatkową atrakcją będą oczywiście piękne widoki na okolicę. Najciekawsze jednak jest to, że na cmentarzu w Menton znajduje się grób Janiny Lewandowskiej z kopią rzeźby, która stoi na Powązkach w Warszawie. Ciekawie napisano o tym w artykule dostępnym tutaj: ewamaria2013texts.wordpress.com.

Cmentarz w Saint-Tropez

Cmentarze na Lazurowym Wybrzeżu: cmentarz w Saint-Tropez.

Cmentarze na Lazurowym Wybrzeżu: cmentarz w Saint-Tropez.

Cmentarz w Saint-Tropez robi wrażenie, kiedy patrzy się na niego z góry, stojąc przy cytadeli. Jest tam punkt widokowy przede wszystkim na miasteczko. Właśnie stamtąd zrobisz pocztówkowe zdjęcie, na którym widać zatokę, Saint-Tropez i dzwonnicę kościoła. Potem wystarczy się odwrócić i dojść na drugą stronę wzniesienia (1 min), by na doje ujrzeć cmentarz. Zawsze mnie zachwyca jego położenie, na skałach tuż przy morzu. Jeśli czas pozwoli, warto tam zejść i odnaleźć chociażby grób Rogera Vadima, męża Brigitte Bardot i reżysera m.in. filmu I Bóg stworzył kobietę, który z Bardot zrobił międzynarodową gwiazdę i symbol seksu. Pamiętać trzeba, że prawdziwe nazwisko Vadima to Plemiannikov i tak też jest napisane na nagrobku.

Na tym samym cmentarzu spoczywa również francuski piosenkarz Pierre Bachelet znany najbardziej z jakże zmysłowej piosenki Emmanuelle.

Cmentarz w Vence

Grób Witolda Gombrowicza na cmentarzu komunalnym w Vence, Lazurowe Wybrzeże

Grób Witolda Gombrowicza na cmentarzu komunalnym w Vence, Lazurowe Wybrzeże

Cmentarz w Vence znajduje się tuż przy Starym Mieście i jest zbudowany na niewielkim zboczu. Przez to ma formę kilku tarasów oddzielonych murem, co utrudnia odnalezienie grobu znanego Polaka spoczywającego właśnie tu. Mam na myśli oczywiście Witolda Gombrowicza, który ostatnie lata swojego życia spędził w Vence i tu został pochowany.

Cmentarz w Saint-Paul de Vence

Widok na cmentarz i Morze Śródziemne z murów obronnych w Saint-Paul de Vence

Widok na cmentarz i Morze Śródziemne z murów obronnych w Saint-Paul de Vence

Na kolejnym tarasowym cmentarzu, tym razem tuż za murami przepięknego grodu Saint-Paul de Vence, został pochowany artysta Marc Chagall. Jego grób znajdziesz od razu po wejściu na cmentarz po prawej stronie. Na tej samej nekropolii spoczywa Aimé Maeght, założyciel Fondation Maeght oraz Jacques Morali, współzałożyciel zespołu Village People (ich znana piosenka to Y.M.C.A.).

Groby w Monako

Cmentarz w Monako znajduje się w dzielnicy Fontvieille. Spoczywa na nim m.in. Josephine Baker (sektor Geranium ex. Protestant), były James Bond – Roger Moore (sektor Minosa), Henryk Szeryng, znany skrzypek (sektor Glycine) oraz Aszraf Pahlawi (sektor Jacaranda), bliźniaczka ostatniego szacha Iranu.

Z kolei szukając grobu księżnej Grace znanej także jako Grace Kelly, trzeba udać się do katedry na wzgórzu nieopodal pałacu. Tam za ołtarzem spoczywają rodzice obecnego księcia – Grace i Rainier III.