140 ton cytrusów potrzebnych jest do stworzenia niezwykłych rzeźb z okazji corocznego Święta Cytryn we francuskim Menton. Nad owocowymi dziełami pracuje 300 osób, a efekty ich wysiłku można podziwiać przez 3 tygodnie. Czy warto?

Święto Cytryn w Menton (la Fête du Citron) to doroczna impreza organizowana zimą na Lazurowym Wybrzeżu. Jest drugim największym po słynnym Karnawale w Nicei wydarzeniem francuskiej Riwiery odbywającym się poza głównym sezonem. Niestety mniejsze od Nicei Menton dotkliwie odczuwa najazd gości w tym czasie. Wszędzie tworzą się korki, a wąskimi uliczkami i promenadą maszerują tłumy ludzi.

Każdego roku zmienia się motyw przewodni Święta Cytryn. W 2015 impreza odbyła się pod hasłem „Cytryna w Chinach” i jak nietrudno się domyślić, wykorzystano motywy z tradycji chińskiej.

Święto Cytryny to parady i wystawy

Mimo, że wydarzenie w nazwie ma cytryny, jest to faktycznie impreza promująca cytryny i pomarańcze. Jedną z głównych atrakcji Święta jest wystawa rzeźb zrobionych z tych owoców. Przez 3 tygodnie można podziwiać je w parku Biovès w Menton (les Jardins Biovès), a zwiedzanie kosztuje 10 – 13 euro w zależności od wariantu (dzieci 6 euro). Wystawy owocowych rzeźb organizuje się w tym miejscu od 1936 r.  Warto zobaczyć te dzieła tworzone przez 300 osób z nawet 140 ton cytrusów. W nocy całość jest podświetlana, co potęguje wrażenia. Niestety park nie jest zbyt obszerny, a turystów zawsze jest mnóstwo, a to utrudnia spokojny spacer i podziwianie wystawy. Pachnie tam jednak wspaniale cytrusami i jest bajecznie żółto – pomarańczowo, dlatego wrażenia i tak są pozytywne!

Święto Cytryn w Menton podobnie jak Karnawał w Nicei wymyślono, by zabawić turystów zimujących na Lazurowym Wybrzeżu. Ta pora roku przyciągała szczególnie angielską i rosyjską arystokrację, przede wszystkim w okresie la Belle Époque.

Podczas Święta Cytryny odbywają się też regularne parady: Parada Złotych Owoców (Corso des fruits d’or) oraz Parada Nocna. W tej pierwszej udział bierze między 25, a 30 tys. gości, co odpowiada liczbie mieszkańców Menton! Dodatkową atrakcją jest także Festiwal Orchidei odbywający się w czasie Festiwalu Cytryn.

Wokół Menton rośnie mnóstwo cytrusów, a miasto słynie właśnie z cytryn. Wyroby z nich można codziennie kupić na miejskich straganach. To jednak Festiwal Cytryn sprawia, że Menton mieni się żółto – pomarańczowymi kolorami i wypełnia turystami, których nie brakuje tu oczywiście również latem. Fête du Citron nie jest najciekawszym wydarzeniem, na którym byłem, ale jeśli planujesz odwiedzić Lazurowe Wybrzeże i akurat będzie trwał festiwal, warto zobaczyć chociaż owocowe rzeźby.

Na koniec jeszcze mała ciekawostka dla wszystkich, którzy sądzą, że całe to święto jest marnowaniem owoców. Wszystkie nadające się do użycia są po imprezie tanio sprzedawane ;-).

Zobacz zdjęcia!

 

Zobacz kolorowe rzeźby z owoców i zatłoczone Menton na vlogu o życiu we Francji: