W Vence ostatnie lata swojego życia spędził Witold Gombrowicz. W miasteczku znajdziesz ślady jego obecności: kamienicę, w której mieszkał i grób sławnego pisarza. Ale Vence oferuje nieco więcej niż turystykę funeralną. Warto tam zobaczyć Stare Miasto i podziwiać skaliste góry, blisko których leży to urocze miasto.

Tuż za Cagnes-sur-Mer, patrząc w stronę gór, leży Vence – miejscowość, w której żył i umarł Witold Gombrowicz. Sławny polski pisarz spędził w Vence 5 ostatnich lat swojego życia i jest pochowany na tamtejszym cmentarzu komunalnym.

Vence to zbudowane na wzniesieniu miasteczko, które szczególnie upodobali sobie znani artyści i twórcy, m.in.: Ida Rubinstein, Raoul Dufy, Marc Chagall, D.H. Lawrence, Henri Matisse i oczywiście wspomniany już Gombrowicz. Miastem zauroczony był także Nostradamus, który pisał: garden of Vence, marvel of Provence (ogrody Vence cudem Prowansji).

Stare Miasto w Vence

Historia Starego Miasta w Vence sięga XII wieku. Jest ono otoczone szczelnym murem kamienic, a wejść do niego można przez 5 bram. Każda z nich pochodzi z innego wieku i opowiada inną historię. Wchodząc dowolną bramą i spacerując po tym niewielkim terenie można natknąć się na kilka ciekawych miejsc.

W centrum, tuż obok budynku urzędu miasta stoi katedra Najświętszej Marii Panny Narodzenia. W wejściu do niej, po obu stronach znajdują się kamienie z wygrawerowanymi dedykacjami dla cesarzy, pochodzące z I w.n.e. Wewnątrz katedry zobaczymy m.in. mozaikę autorstwa Marca Chagalla.

Przechadzając się starymi i wąskimi uliczkami szybko dojdziemy do Place Godeau, na którym kiedyś był cmentarz. Naprzeciw górującej nad placem dzwonnicy jest wejście do ciemnej i zadaszonej uliczki rue des Portiques. To pozostałości starej drogi rzymskiej, która biegła do biskupiego miasta Cimiez, dzisiejszej dzielnicy Nicei.

Dawny zamek Villeneuve (le Château de Villeneuve) można z kolei znaleźć poza murami Starego Miasta. Wystarczy wyjść przez bramę najbliższą placowi, przy którym stoi kamienica Gombrowicza i zerknąć w prawo. Będziemy wtedy na Place du Frêne, na którym rośnie okazały jesion posadzony wg legendy przez króla Francji Franciszka I przebywającego w Vence w 1538 r. Zamek stoi tuż za drzewem. Obecnie mieści się w nim muzeum sztuki współczesnej z ponad 80 cennymi dziełami m.in. artystów tworzących w Vence.

Inna atrakcja będąca celem wycieczek to Kaplica Różańcowa (Chapelle du Rosaire) udekorowana przez Matisse’a, która stoi jednak poza średniowiecznym wzgórzem, przy ulicy 466 Avenue Henri Matisse. Zwiedzanie kosztuje 6 euro (płatność tylko gotówką), otwarte we wtorki i czwartki od 10 do 11:30 i od 14 do 17:30, a w poniedziałki, środy i soboty od 14 do 17:30.

Na koniec warto jeszcze dodać, że z fontann w mieście wypływa woda źródlana, zdatna do picia i podobno mająca właściwości zdrowotne.

Gombrowicz w Vence

Witold Gombrowicz mieszkał tuż przy Starym Mieście w Vence w zabytkowej kamienicy Villa Alexandrine. Stoi ona na rogu placu du Grand Jardin. Budynek w stylu Belle Époque wyróżnia się spośród okolicznych, dlatego nietrudno go znaleźć. Po prawej stronie od wejścia do niego znajduje się tabliczka pamiątkowa z informacją o wybitnym dawnym mieszkańcu tej kamienicy. Gombrowicz mieszkał na drugim piętrze w latach 1964 – 1969. W tym okresie cieszył się już międzynarodową sławą zwieńczoną nominacją do literackiej nagrody Nobla w 1968 r. Pisarz zmarł w następnym roku, a jego grób znajduje się na cmentarzu komunalnym w Vence. Z place du Grand Jardin idzie się tam raptem kilka minut. Wejście na cmentarz jest przy Square de la Déportation, a sam grób można łatwo znaleźć korzystając z mapki:

Możesz też sprawdzić trasę dojścia do grobu Gombrowicza na vlogu Monsieur Hallmann – życie we Francji.

Jesienią 2017 r. po kompleksowym remoncie całej willi Alexandrine otwarto w niej Muzeum Gombrowicza w Vence.

Jak dojechać do Vence?

Do Vence można dojechać autobusem nr 400. Jego przystanek znajduje się tuż obok Parku Phoenix i tak też się nazywa. Można tam dojechać z centrum Nicei tramwajem T2. Podróż trwa ok. godziny, a bilet kosztuje standardowo, 1,5 euro. Drugi autobus kursujący z Nicei do Vence ma numer 9 i odjeżdża z tego samego przystanku. Do miasteczka można oczywiście dotrzeć także samochodem lub skuterem. Podróży rowerem nie polecam, bo Vence jest całkiem wysoko położone. Połączenia kolejowego z Nicei do Vence nie ma.

Zaledwie kilka kilometrów od Vence jest przepiękne małe średniowieczne miasto Saint-Paul de Vence. Warto je odwiedzić po drodze!