W Vence ostatnie lata swojego życia spędził Witold Gombrowicz. W miasteczku znajdziesz ślady jego obecności: kamienicę, w której mieszkał i grób sławnego pisarza. Ale Vence oferuje nieco więcej niż turystykę funeralną. Warto tam zobaczyć Stare Miasto i podziwiać skaliste góry, blisko których leży to urocze miasto.

Tuż za Cagnes-sur-Mer, patrząc w stronę gór, leży Vence – miejscowość, w której żył i umarł Witold Gombrowicz. Sławny polski pisarz spędził w Vence 5 ostatnich lat swojego życia i jest pochowany na tamtejszym cmentarzu komunalnym.

Vence to zbudowane na wzniesieniu miasteczko, które szczególnie upodobali sobie znani artyści i twórcy, m.in.: Ida Rubinstein, Raoul Dufy, Marc Chagall, D.H. Lawrence, Henri Matisse i oczywiście wspomniany już Gombrowicz. Miastem zauroczony był także Nostradamus, który pisał: garden of Vence, marvel of Provence (ogrody Vence cudem Prowansji).

Stare Miasto w Vence

Historia Starego Miasta w Vence sięga XII wieku. Jest ono otoczone szczelnym murem kamienic, a wejść do niego można przez 5 bram. Każda z nich pochodzi z innego wieku i opowiada inną historię. Wchodząc dowolną bramą i spacerując po tym niewielkim terenie można natknąć się na kilka ciekawych miejsc.

Vence, Lazurowe Wybrzeże

Vence, Lazurowe Wybrzeże

W centrum, tuż obok budynku urzędu miasta stoi katedra Najświętszej Marii Panny Narodzenia. W wejściu do niej, po obu stronach znajdują się kamienie z wygrawerowanymi dedykacjami dla cesarzy, pochodzące z I w.n.e. Wewnątrz katedry zobaczymy m.in. mozaikę autorstwa Marca Chagalla.

Przechadzając się starymi i wąskimi uliczkami szybko dojdziemy do Place Godeau, na którym kiedyś był cmentarz. Naprzeciw górującej nad placem dzwonnicy jest wejście do ciemnej i zadaszonej uliczki rue des Portiques. To pozostałości starej drogi rzymskiej, która biegła do biskupiego miasta Cimiez, dzisiejszej dzielnicy Nicei.

Dawny zamek Villeneuve (le Château de Villeneuve) można z kolei znaleźć poza murami Starego Miasta. Wystarczy wyjść przez bramę najbliższą placowi, przy którym stoi kamienica Gombrowicza i zerknąć w prawo. Będziemy wtedy na Place du Frêne, na którym rośnie okazały jesion posadzony wg legendy przez króla Francji Franciszka I przebywającego w Vence w 1538 r. Zamek stoi tuż za drzewem. Obecnie mieści się w nim muzeum sztuki współczesnej z ponad 80 cennymi dziełami m.in. artystów tworzących w miasteczku.

Vence, Lazurowe Wybrzeże

Vence, Lazurowe Wybrzeże

Inna atrakcja będąca celem wycieczek to Kaplica Różańcowa (Chapelle du Rosaire) udekorowana przez Matisse’a, która stoi jednak poza średniowiecznym wzgórzem, przy ulicy 466 Avenue Henri Matisse. Zwiedzanie kosztuje 6 euro (płatność tylko gotówką), otwarte we wtorki i czwartki od 10 do 11:30 i od 14 do 17:30, a w poniedziałki, środy i soboty od 14 do 17:30.

Na koniec warto jeszcze dodać, że z fontann w mieście wypływa woda źródlana, zdatna do picia i podobno mająca właściwości zdrowotne.

Gombrowicz w Vence

Witold Gombrowicz mieszkał tuż przy Starym Mieście w Vence w zabytkowej kamienicy Villa Alexandrine. Stoi ona na rogu placu du Grand Jardin. Budynek w stylu Belle Époque wyróżnia się spośród okolicznych, dlatego nietrudno go znaleźć. Na jego fasadzie znajduje się tabliczka pamiątkowa z informacją o wybitnym dawnym mieszkańcu tej kamienicy.

Villa Alexandrine, w której mieści się Muzeum Gombrowicza w Vence

Villa Alexandrine, w której mieści się Muzeum Gombrowicza

Gombrowicz mieszkał na drugim piętrze w latach 1964 – 1969. W tym okresie cieszył się już międzynarodową sławą zwieńczoną nominacją do literackiej nagrody Nobla w 1968 r. Pisarz zmarł w następnym roku, a jego grób znajduje się na cmentarzu komunalnym w Vence. Z place du Grand Jardin idzie się tam raptem kilka minut.

Wejście na cmentarz jest przy Square de la Déportation, a sam grób można łatwo znaleźć korzystając z mapki:

Możesz też sprawdzić trasę dojścia do grobu Gombrowicza na vlogu Monsieur Hallmann – życie we Francji.

Jesienią 2017 r. po kompleksowym remoncie całej willi Alexandrine otwarto w niej Muzeum Gombrowicza w Vence.

Jak dojechać do Vence?

Do Vence można dojechać autobusem nr 655. Jego przystanek znajduje się tuż obok Parku Phoenix i tak też się nazywa. Można tam dojechać z centrum Nicei tramwajem T2. Podróż trwa ok. godziny, a bilet kosztuje standardowo, 2,50 euro. Drugi autobus kursujący z Nicei ma numer 9 i odjeżdża z tego samego przystanku. Do miasteczka można oczywiście dotrzeć także samochodem lub skuterem. Podróży rowerem nie polecam, bo Vence jest całkiem wysoko położone. Połączenia kolejowego z Nicei nie ma.

Zaledwie kilka kilometrów od miasteczka jest przepiękne małe średniowieczne miasto Saint-Paul de Vence. Warto je odwiedzić po drodze!