Lazurowe Wybrzeże to wspaniały region na wakacje, który odkryć mogą także osoby niepełnosprawne. W tym poradniku znajdziesz informacje o możliwościach zwiedzania Nicei dla osób poruszających się na wózku.

To dla mnie niełatwy temat, ponieważ na co dzień nie dostrzegam całej masy drobnych utrudnień, które napotykają na swojej drodze osoby poruszające się na wózkach. Dlatego poza rozglądaniem się podczas codziennych spacerów po Nicei, poszukałem także informacji w biurze informacji turystycznej. Okazało się, że Nicea ma przygotowany poradnik dla osób poruszających się na wózkach. Korzystałem z niego pracując nad tym artykułem.

Podróżowanie

Większość przystanków autobusowych oraz wszystkie tramwajowe w Nicei jest przystosowanych dla osób poruszających się na wózkach. Dotyczy to przede wszystkim linii 3/7/9/10/22/23. Na przystankach wyznaczone jest specjalne miejsce oczekiwania na pojazd, a wjazd do środka ułatwia rozsuwana rampa. W rozkładach jazdy dla podanych linii, które znajdziesz na przystankach oznaczone są wszystkie przystanki dostosowane dla osób na wózkach. Także autobusy 100 do Monako i 200 do Cannes są w większości przystosowane do przewozu osoby z ograniczeniami ruchowymi.

Poruszając się po okolicy warto rozważyć wykorzystanie samochodów elektrycznych Auto Bleue. Można wynająć auto przystosowane do przewozu osoby na wózku i w ten sposób dotrzeć do wielu atrakcji. Taki samochód nie jest jednak dostosowany do prowadzania przez osobę niepełnosprawną. Potrzebny jest zatem kierowca.

Pociągi regionalne TER także można wykorzystać do przemieszczania się po miastach Lazurowego Wybrzeża. Dworzec w Nicei jest w trakcie przebudowy i niestety nie ma jeszcze łatwego dostępu na wszystkie perony. O pomoc będzie trzeba prosić pracowników kolei. Z kolei w Monako perony można opuścić windami i udać się na zwiedzanie Księstwa. Dworzec w Cannes ma windy na peronach, ale czasami widywałem je wyłączone z powodu awarii.

Niceę możesz także zwiedzić korzystając z piętrowego autobusu turystycznego Open Tour Nice. 2 z 4 pojazdów mają specjalne miejsca dla osób na wózkach. Takim autobusem zobaczysz prawie wszystkie najważniejsze atrakcje i możesz wielokrotnie z niego wysiądać i wsiadać w ciągu dnia. Szczegóły: nice.opentour.com.

Transport na życzenie zapewnia także lokalna organizacja. Szczegółowe informacje są podane na stronie mobilazur.org.

Noclegi

O noclegach tańszych i droższych w okolicy napisałem kilka osobnych artykułów. Znajdziesz je w sekcji Lazurowe Wybrzeże noclegi. Wiele hoteli posiada udogodnienia dla osób na wózkach, a serwisy rezerwacyjne pozwalają łatwo je przefiltrować.

Zakupy i jedzenie

Ta sekcja wydaje mi się najmniej problematyczna. Po pierwsze dlatego, że większość centrów handlowych (jeśli nie wszystkie) oraz większych sklepów spożywczych typu Carrefour, Super U, Monoprix i Casino jest przystosowana do wjazdu na wózku. Z kolei jeśli chodzi o możliwość zjedzenia w restauracji to na Lazurowym Wybrzeżu jada się praktycznie przez cały rok na zewnątrz. Lokale są zwykle małe i ciasne, ale codziennie wystawiają stoliki na ulice i place. Dzięki temu łatwo jest podjechać do stolika i poczekać na obsługę. Trudniej może być niestety z toaletami, ponieważ te są zwykle ciasne i znajdują się na piętrach, do których prowadzą wąskie schody.

Toalety publiczne

W Nicei nie ma zbyt wielu toalet publicznych. Znajdziesz jednak kilka zautomatyzowanych toalet, które w dodatku są darmowe. Czasami widziałem je w opłakanym stanie (zniszczone i niedziałające), ale mimo wszystko najczęściej można z nich skorzystać. Są też zwykłe toalety, obsługiwane przez personel. Znalazłem ich spis we wspomnianym już poradniku i trochę mnie to zdziwiło, bo nie do końca jestem przekonany, że wszystkie one są dostosowane dla osób niepełnosprawnych.

W każdym razie wszystkie te toalety zaznaczyłem na poniższej mapie.

Zwiedzanie

Niektóre miejskie muzea i obiekty kulturalne są przystosowane dla osób na wózkach w całości lub częściowo. Ich listę także znalazłem w przewodniku. Najważniejsze z nich to:

W mieście możesz także odwiedzić Wzgórze Zamkowe, skąd roztacza się piękny widok. Jest tam park, w którym można wypocząć w cieniu drzew. Na Wzgórze dojedziesz windą (jest po stronie Promenady Anglików) oraz autem. Drogę dojazdową znajdziesz po stronie Starego Portu w Nicei.

Inne dostępne atrakcje i ważne miejsca to:

Atrakcje w pobliżu miasta wymienione w przewodniku to Villa grecka Kerylos (tylko parter) i Villa Ephrussi de Rothschild (tylko parter i część ogrodów).

Jeżeli po zwiedzaniu chcesz odpocząć na plaży, ta w Nicei jest przystosowana do osób na wózkach. Znajdziesz ją tuż przed pomnikiem Nike (anioł na wysokim cokole), zaledwie 200 m od Placu Massena.

Imprezy

Wszystkie duże imprezy w regionie są przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Jeżeli chcesz przyjechać na Karnawał w Nicei, F1 Monaco lub Święto Cytryn w Menton, to możesz śmiało planować taką podróż. Zawsze znajdziesz miejsce na specjalnej platformie z widokiem na centrum wydarzeń.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że mój poradnik pozwoli tobie spędzić przyjemne wakacje na Lazurowym Wybrzeżu. Jeżeli jakieś informacje są niejasne lub wymagają uzupełnienia, napisz mi proszę o tym w komentarzu poniżej lub korzystając z zakładki kontakt. Jeżeli spędziłeś/aś już wakacje w tym regionie i poruszasz się na wózku tym bardziej będę wdzięczny za komentarz z opinią.

Przydatne informacje o dostępności przede wszystkim plaż w regionie znajdziesz także na stronie eden-strategie.com.