Muzeum Sztuk Pięknych w Nicei znajduje się w willowej dzielnicy Baumettes w rezydencji zbudowanej dla ukraińskiej księżnej. Prezentowane są w nim głównie obrazy impresjonistów i postimpresjonistów oraz rzeźby i ceramika. Niektóre eksponaty zostały przysłane do Nicei przez Napoleona III.

Muzeum Sztuk Pięknych w Nicei (Musée des Beaux-Arts Jules Chéret) nosi imię Julesa Chéreta, słynnego francuskiego malarza i plakacisty. Chéret zmarł w 1932 r., a przez ostatnie lata swojego życia pracował w Nicei. Muzeum otwarto zaś w 1928 r. w okazałej rezydencji przy 33 avenue des Baumettes na terenie willowej dzielnicy zamieszkiwanej niegdyś przez rosyjską i angielską arystokrację.

Polecam: przewodnik po Nicei

Początki Muzeum Sztuk Pięknych w Nicei

Nicea przed przyłączeniem do Francji w 1860 r. nie miała muzeum sztuk pięknych i historycznego. Kolekcję muzealną zapoczątkował cesarz Napoleon III, który postanowił sprowadzić do miasta wiele dzieł artystów o znaczeniu międzynarodowym. Niestety miasto nie miało wtedy miejsca na ekspozycję kolekcji, dlatego była ona prezentowana w różnych lokalizacjach.

Dopiero w 1925 r. Nicea odkupiła budynek, w którym obecnie mieści się Muzeum Sztuk Pięknych. Jest to XIX-wieczna neorenesansowa rezydencja zbudowana pierwotnie dla ukraińskiej księżnej Elżbiety Kotchoubey, która jednak nie zamieszkała w tym miejscu. Sprzedała budynek amerykańskiemu biznesmenowi nim ukończono budowę.

Kolejny właściciel – miasto Nicea, przebudował wnętrze rezydencji, by mogła pełnić funkcje muzealne. Zachowano jednak ogromne schody uważane za najpiękniejsze z Belle Epoque na Lazurowym Wybrzeżu.

Okazała klatka schodowa w Muzeum Sztuk Pięknych w Nicei

Okazała klatka schodowa w Muzeum Sztuk Pięknych w Nicei

Budynek otacza park miejski, który jest jedynie pozostałością okazałego ogrodu w stylu angielskim. Jego dawną część zajmuje obecnie elegancka kamienica zamieszkiwana m.in. przez autora tego przewodnika ;-).

Ekspozycja w Muzeum Sztuk Pięknych

Muzeum eksponuje swoje zbiory na dwóch poziomach. Na parterze, tuż za kasami w dawnym ogrodzie zimowym znajdują się rzeźby, m.in. Natura odsłaniająca się przed Nauką (Louis-Ernest Barrias) oraz wspaniała Cisza przypisywana L. Guglielmi. Z kolei w korytarzu prowadzącym do poszczególnych sal wisi niewielkie dzieło Eugène’a Delacroix, a pomieszczenie tuż za ścianą wypełniają ogromne obrazy związane z holenderską rodziną Van Loo. W tym samym miejscu stoi rzeźba, projekt pomnika autorstwa Tarnowsky’ego, który upamiętnił rosyjską malarkę Marię Baszkircew. Jej dzieła również znajdują się w muzeum.

Muzeum Sztuk Pięknych w Nicei padło w 2007 r. ofiarą złodzieja. Co ciekawe (chociaż wcale mnie to nie dziwi) kradzieży dokonano w godzinach otwarcia obiektu. Złodziej przebrany był za sprzątacza i wyniósł m.in. dzieła Moneta i Sisley’a o wartości ok. 200 mln euro. Złodzieja złapało FBI. Podobno w więzieniu odkrył talent malarski ;-).

Na piętrze, na końcu korytarza wisi za szybą najcenniejsze dzieło ze zbiorów muzeum. To Ukrzyżowanie, pędzla Agnolo Bronzino namalowane ok. 1540 r. W sali obok wiszą z kolei fantastyczne obrazy francuskiego symbolisty Gustava-Adolfa Mossy’ego, który zresztą był kustoszem tegoż miejsca (a wcześniej funkcję tę pełnił jego ojciec). Eksponowane są tu również dzieła Raoula Dufy’ego, na których rozpoznać można widoki z Nicei, Louisa Brea, Pierre’a Bonnarda, Edouarda Vuillarda i urodzonego w Krakowie Mojżesza Kislinga. Jest też oczywiście osobna sala z dziełami Julesa Chéreta, patrona muzeum, są też ceramiki zdobione przez Pablo Picassa.

Informacje praktyczne

Do Muzeum Sztuk Pięknych w Nicei można dotrzeć z centrum miasta spacerem Promenadą Anglików. O konieczności zejścia z niej informują tablice prowadzące do muzeum. Można też iść cały czas prosto turystyczną uliczką rue de France z Placu Massena. Spacer tymi trasami nie zajmie więcej niż 25 min. Przed muzeum można też dojechać tramwajem T2, przystanek: Centre Universitaire.

Rudy kot to stały mieszkaniec muzeum ;-)

Rudy kot to stały mieszkaniec muzeum ;-)

Muzeum i park są czynne od wtorku do niedzieli w godz. 10 – 18 latem i 11 – 18 w pozostałych porach roku. Zwiedzanie kosztuje 10 euro. Można też kupić bilet za 20 euro, który uprawnia do zobaczenia innych nicejskich muzeów w ciągu 7 dni. Mieszkańcy Nicei mogą wejść za darmo po okazaniu dowodu zamieszkania i dokumentu tożsamości.

Czy warto odwiedzić Muzeum Sztuk Pięknych w Nicei? Nie jestem znawcą sztuki i stałym bywalcem takich miejsc, a mimo to ciekawie spędziłem ponad godzinę w tym miejscu. Jeżeli więc masz dużo czasu, albo podczas twojego pobytu w Nicei pada deszcz, być może właśnie wizyta w muzeum będzie ciekawym wydarzeniem?

Sprawdź także inne atrakcje Lazurowego Wybrzeża.