Średniowieczne miasteczko Èze zbudowano ponad 400 m n.p.m. i dzięki temu roztacza się z niego baśniowy wręcz widok na Lazurowe Wybrzeże. Z kolei spacer wąskimi uliczkami sprawia wrażenie zwiedzania zamku, który nie ma końca. W dodatku wszystkie jego mury są ukwiecone.

Położone między Niceą, a Monako Èze to w zasadzie 2 miasta leżące na 3 poziomach wzniesienia. Najniżej znajduje się Èze-sur-Mer, przez które biegnie linia kolejowa Nicea – Monaco, a 427 m wyżej jest Èze (Èze-Village), które tu opisuję. To średniowieczne miasteczko zbudowane na samym czubku wzniesienia jest dzisiaj jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów miast Lazurowego Wybrzeża. Nic dziwnego, bo widoki roztaczające się z góry są tak wspaniałe, że prawie nierzeczywiste. Samo miasteczko zaś przypomina zamek z grubymi kamiennymi murami bogato porośniętymi kolorowymi kwiatami.

Stare Èze na wzgórzu

Średniowieczne miasteczko Èze samo w sobie jest atrakcją i zabytkiem. Każdy budynek mógłby opowiedzieć własną historię, szczególnie tę dotyczącą sławnych ludzi odwiedzających Èze. Jednym z nich był Walt Disney, który przebywał w hotelu zajmującym stare kamieniczki na zboczu, Château de la Chèvre d’Or (Pałac Złotej Kozy). Spacerując wąskimi uliczkami na pewno w końcu natrafimy na wejście do tego obiektu. Wcześniej miniemy zaś wiele małych sklepików, restauracji, galerii i warsztatów lokalnych rzemieślników.

Najcenniejszym skarbem Èze na skale była od zawsze woda. W miasteczku nie wypływa żadne źródło, dlatego wodę noszono we wiadrach z ujęcia znajdującego się przy pobliskim szlaku. Dopiero w 1930 r. amerykański kompozytor Samuel Barlow sfinansował budowę fontanny z wodą w centrum miasteczka. Od 1952 r. Èze jest podłączone do sieci wodociągowej.

Jednym z zabytków Èze jest neoklasycystyczny kościół Notre Dame de l’Assomption z XVIII w. Stoi on na ruinach wcześniejszej świątyni i został zbudowany na polecenie księcia Sabaudii Karola Emanuela III. Wnętrza kościoła są bogato zdobione, więc warto go odwiedzić.

Dwie inne atrakcje miasteczka znajdują się poza jego historycznymi murami. Pierwszą z nich są wytwórnie perfum i mydeł słynnych marek Galimard oraz Fragonard. Druga atrakcja to trasa wędrowna do dolnego Èze-sur-Mer nazwana Ścieżką Nietzschego.

Ogród egzotyczny w Èze

Na samym szczycie wzniesienia zabudowanego kamieniczkami jest ogród egzotyczny w Èze (Jardin Exotique d’Èze). To drugi najpiękniejszy obiekt tego typu na francuskiej Riwierze, zaraz po okazałym ogrodzie w Monaco (który ma niesamowitą jaskinię). Ogród w Èze oferuje przede wszystkim niezapomniany widok na Lazurowe Wybrzeże. Absolutnie nie można pominąć tej atrakcji podczas pobytu w miasteczku! To właśnie widok stąd podziwiał Fryderyk Nietzsche podczas tworzenia swojego najważniejszego dzieła Tako rzecze Zaratustra. Wstęp do ogrodu kosztuje 6 euro, ale dałbym nawet dwa razy tyle, by zobaczyć ten niezwykły widok. Moim zdaniem rośliny w tym ogrodzie (głównie kaktusy i sukulenty) są tylko dodatkiem i grają drugoplanową rolę. Podobnie jak liczne rzeźby kobiet autorstwa Jean-Philippe Richarda.

Ogród egzotyczny w Èze zbudowano na samym szczycie wzniesienia. Do 1706 r. stał tu średniowieczny zamek. Niestety został zburzony na polecenie Ludwika XIV podczas wojny o sukcesję w Hiszpanii (wtedy też rozebrano zamek na Wzgórzu Zamkowym w Nicei oraz pomnik Oktawiana Augusta w la Turbie).

Druga niezwykła atrakcja ogrodu to miejsce kontemplacji – taras wśród skał, gdzie można położyć się wygodnie na drewnianych łożach i słuchając szumu wody ze sztucznego strumienia podziwiać Lazurowe Wybrzeże. Widać stąd m.in. półwysep Cap-Ferrat, który można obejść malowniczą trasą.

Ogród egzotyczny w Èze jest czynny od godz. 9 do 16:30, a nawet 20:30 (zależne od miesiąca).

Jak dojechać do Èze?

Z Nicei do Èze najlepiej dojechać autobusem linii 82 z dworca autobusowego Nice Vauban lub potem z rue Barla. W 25 minut dotrzemy aż pod wejście na Stare Miasto, a bilet kosztuje tylko 1,5 euro. Do miasteczka kursują także pośpieszne line 112 i 116. Warto także wypożyczyć skuter i pojechać do Èze którymś z Trzech Gzymsów (Le Trois Corniches). Taka wyprawa będzie niezapomniana, bo widoki po drodze są przepiękne!

Jadąc do Eze miniesz po drodze słynny ostatnio w Polsce zamek Kulczyka na Lazurowym Wybrzeżu. To obiekt postawiony na stromej skale, z flagą na wieży, otoczony zielenią. Wypatruj go dobrze ;-).

Na koniec polecam film o Èze z vloga Monsieur Hallmann: