Fondation Maeght to prywatne muzeum sztuki współczesnej i nowoczesnej w Saint-Paul de Vence. Jest ciekawym miejscem, ale raczej tylko dla miłośników tego rodzaju sztuki.

Fondation Maeght to prywatne muzeum zbudowane w lesie na wzgórzu niedaleko Saint-Paul de Vence. Ciekawy architektonicznie budynek zaprojektował kataloński architekt Lluís Sert, a wystawiana w nim kolekcja dzieł i bliskość natury współgrają tutaj idealnie. Jest to jednak miejsca dla miłośników sztuki, a nie przypadkowych turystów. Na szczęście leży na uboczu, dlatego trafiają do niego tylko osoby, które wiedzą czego szukają.

Fondation Maeght z dziełami wybitnych twórców

Muzeum Fondation Maeght zostało otwarte 28 lipca 1964 r. i sfinansowane przez Marguerite i Aimé Maeght, małżeństwo handlarzy sztuki, kolekcjonerów i publicystów. W powstanie obiektu zaangażowano wielu znamienitych artystów, dlatego niektóre dzieła są dosłownie wbudowane w muzeum.

Miejsce jest w całości przeznaczone na sztukę współczesną i nowoczesną. Podziwiać można tu mozaiki, obrazy, rzeźby i instalacje przestrzenne. Wśród artystów, których prace można oglądać w muzeum warto wymienić chociażby: Chagall, Bonnard, Braque, Léger, Miró, Kandinsky czy Giacometti. Regularnie organizowane są wystawy czasowe, dlatego nie wszystkie dzieła zgromadzone pierwotnie są wystawiane.

Muzeum Fondation Maeght jest uznawane za jedno z ciekawszych miejsc tego typu na świecie. Jeżeli jesteś miłośnikiem sztuki, będzie to z pewnością atrakcja warta odwiedzenia podczas pobytu w regionie.

Zwiedzanie Fondation Maeght – informacje praktyczne

Muzeum znajduje się pod adresem 623 chemin des Gardettes, 06570 Saint-Paul de Vence. Jest czynne codziennie, od lipca do końca września w godz. 10 – 19, a w pozostałych miesiącach w godz. 10 – 18. Bilet wstępu kosztuje 16 euro (11 euro grupy, studenci i osoby do 18 r. życia). Dzieci młodsze niż 10 lat wchodzą za darmo.

Na miejscu znajduje się bezpłatny parking, są toalety, sklepik i kawiarnia. Zwiedzając Fondation Maeght spaceruje się po budynku oraz jego ogrodach. Na wizytę warto przeznaczyć minimum godzinę.

Dodatkowe informacje znajdziesz na stronie fondation-maeght.com.

Polecam także inne ciekawe muzea sztuki w okolicy: Muzeum Fernanda Legera, Muzeum Marca Chagalla i Muzeum Matisse’a.