Ta wędrówka okazała się być spacerem. Trasa nie była męcząca i za długa. Wiodła jednak przez gęste lasy przypominające mi piękne polskie zagajniki. Za to widok na Lazurowe Wybrzeże z samej góry i trasy la Grande Corniche skutecznie trzymał moją szczękę blisko francuskiej ziemi!

Z Nicei do Monaco prowadzą 3 główne drogi kołowe. Pierwsza jest położona najniżej, druga w połowie zbocza, a trzecia leży najwyżej. Trasy te nazywa się Les Trois Corniches, co można przetłumaczyć jako Trzy Gzymsy (jak gzyms na budynku). Nazwa dobrze oddaje charakter tych dróg, bo przejazd nimi może wiele osób przyprawić co najmniej o mdłości. Pozostali będą zachwyceni widokami! Najwyżej położona trasa (ponad 550 m n.p.m.) to la Grande Corniche, plan słynnych filmów (To Catch a Thief Hitchcocka i Goldeneye) i droga prowadząca do parków krajobrazowych. To także część historycznej trasy Via Aurelia, którą Rzymianie szli podbijać Zachód.

Jadąc z Nicei do Monaco górnym gzymsem mijamy położone na zboczach i wzdłuż wybrzeża miasta, m.in.: Villefranche-sur-Mer i Èze, a także półwysep Cap-Ferrat. Drogą o wdzięcznej nazwie Avenue des Diables Bleus (Droga Niebieskich Diabłów) dojedziemy aż do la Turbie, miasta położonego na szczycie, pod którym leży Księstwo Monaco. Widok z la Turbie jest wprost oszałamiający!

Jeśli warunki pogodowe zapewniają dobrą widoczność, z la Grande Corniche można dostrzec nawet włoskie San Remo i francuską Korsykę.

La Grande Corniche i parki krajobrazowe

Wzdłuż La Grande Corniche ciągną się parki krajobrazowe, do których można swobodnie wejść. Wszystkie razem mają wspólną nazwę Parc de la Grande Corniche i zajmują obszar 660 hektarów. Rośnie tu 450 gatunków roślin, w tym wiele chronionych. Przy odrobinie szczęścia można tu także spotkać leśne zwierzęta, również drapieżniki. Podczas naszej wędrówki niestety nie widzieliśmy żadnego, ale też nie wypatrywaliśmy ich jakoś szczególnie.

Jednym z parków na górze jest park dookoła wzgórza Mont Fourche, a trasa w tym miejscu nazywa się Plateau de la Justice (Płaskowyż Sprawiedliwości). Nazwa nawiązuje do szubienic, które niegdyś stały w okolicy i pomagały wymierzać sprawiedliwość. Trasa dookoła wzniesienia ma długość 4,3 km i wiedzie szeroką szutrową drogą. Pierwszy kilometr zapewnia widoki na dolinę rzeki Paillon, autostradę i ośnieżone Alpy w oddali. Widać stąd także Mont Chauve i fort na jego szczycie. Idąc dalej zobaczymy jeszcze całą Niceę i Zatokę Aniołów, a później będziemy otoczeni drzewami. Ostatni kilometr odsłania z kolei wybrzeże aż po wzniesienie nad Monaco.

Wewnątrz pętli utworzono krótszą, bo mającą 1,4 km ścieżkę zdrowia. Można tam wykonać 12 ćwiczeń zgodnie z zaleceniami widocznymi na tablicach informacyjnych.

Jak wjechać na la Grande Corniche z Nicei?

Na la Grande Corniche najlepiej dotrzeć z Nicei samochodem lub skuterem. Można wybrać dojazd ulicą Boulevard Bischoffsheim, która otacza obserwatorium astronomiczne w Nicei i zapewnia widoki na całe miasto. Druga opcja to znacznie bardziej stromy podjazd rozpoczynający się ulicą Corniche André de Joly. Ta droga jest znacznie ciekawsza.

Pod samą tablicę parku krajobrazowego można też dojechać autobusem nr 82. Wsiadamy w Nicei na rue Barla i po 31 min jesteśmy na miejscu. Autobus zatrzymuje się także w samym centrum Èze. Bilet kosztuje 1,5 euro.

Trasy dojazdu wyglądają tak (domyślnie zaznaczony najbardziej stromy podjazd):

Podsumowanie wędrówki Plateau de la Justice:

  • Poziom trudności: łatwa
  • Dystans: 4,3 km
  • Czas wędrówki: ok. godziny
  • Trasa Endomondo