Kaskada Gairaut w Nicei

//Kaskada Gairaut w Nicei

Kaskada Gairaut w Nicei to atrakcja leżąca daleko poza turystycznym szlakiem. Jest tak ukryta, że nawet niektórzy mieszkańcy Nicei nie mają o niej pojęcia.

Kaskada Gairaut (la Cascade de Gairaut) to jedna z tych atrakcji Nicei, o których prawie nikt nie wie. Leży daleko poza centrum miasta i nie jest wymieniana w przewodnikach. Oferuje jednak ładne widoki na całe miasto, a sama w sobie jest ciekawym architektonicznie obiektem. Dlatego postanowiłem ją krótko opisać.

Kaskada Gairaut jak Pałac Longchamp

Kaskada powstała pod koniec XIX w., aby upamiętnić doprowadzenie do Nicei wody pitnej kanałem z rzeki Vésubie w 1883 r. Kaskada miała także pełnić rolę napowietrzania transportowanej kanałem wody. Uważni czytelnicy mojego przewodnika na pewno kojarzą, że podobna budowla, upamiętniająca doprowadzenie wody do miasta, stoi w Marsylii. To Pałac Longchamp, który jest bardziej okazałą konstrukcją niż obiekt w Nicei.

Kaskada Gairaut składa się z domu w stylu alpejskim, pod którym znajduje się sztuczna jaskinia. Z niej właśnie wypływa woda spadająca z szumem do niżej położonych basenów. Całkiem ładny dom nad kaskadą jest niestety zamknięty i nie znalazłem nigdzie informacji o jego przeznaczeniu oraz użytkowaniu. Być może znajdują się w nim urządzenia potrzebne do funkcjonowania kanału i kaskady?

Podziwiając kaskadę i widok na miasto z tego miejsca, warto jeszcze udać się do pobliskiego starego kanału doprowadzającego dawniej wodę ze wspomnianej już Vésubie. Wzdłuż kanału biegnie uliczka Vieux Chemin de Gairaut, więc łatwo go odnaleźć na mapie. Aktualnie jest to park rekreacyjny z trasą spacerowo – biegową o długości prawie 2 km. Kanał jest wyschnięty, ale miejsce i tak przyciąga wiele osób.

Kaskada Gairaut – informacje praktyczne

Kaskada znajduje się między ulicami Raccourci de la Croix oraz Avenue de Gairaut. W pobliżu na zakręcie jest darmowy parking, ale samochodem lub skuterem można podjechać pod samą kaskadę. Trzeba jednak wiedzieć, że jest tam ciasno, dlatego najlepiej skorzystać z parkingu i przejść niecałe 100 metrów do kaskady pieszo.

Do tej atrakcji można dojechać transportem publicznym. Kursują tam autobusy 25, 63 i 76. Tym ostatnim dotrzemy m.in. do Aspremont, gdzie zaczyna się trasa wędrowna po wzgórzu Mont Chauve.

Kaskadę i inne atrakcje w regionie znajdziesz na mapie Lazurowego Wybrzeża i Prowansji. Polecam także odcinek vloga o Lazurowym Wybrzeżu z wyprawy do kaskady:

2018-05-03T13:44:00+00:00By |Categories: atrakcje Lazurowego Wybrzeża|Tags: |
Pobierz 10 pomysłów na Lazurowe Wybrzeże, które ułatwią Tobie zaplanowanie zwiedzania!
Zobacz od razu >>
close-link
Pobierz darmowy eBook!