Luceram to miasteczko leżące niedaleko Nicei. Słynie z szopek bożonarodzeniowych, których w okresie świąt wystawia się tam nawet ponad 450.

Lucéram leży zaledwie 27 km za Niceą, w dolinie rzeki Paillon. To niewielkie miasteczko zbudowane na zboczu wzniesienia należało w średniowieczu do hrabstwa Prowansji. Z dawnych czasów zostały tylko fragmenty murów i wieży, ale Luceram do dziś jest miasteczkiem o średniowiecznym charakterze.

W regionie słynie jednak z innego powodu – z szopek bożonarodzeniowych wystawianych tu co roku na Boże Narodzenie.

Szopki w Luceram

W okresie świąt Bożego Narodzenia do pierwszych dni stycznia można w miasteczku podziwiać setki szopek bożonarodzeniowych. Luceram zwiedza się spacerując wąskimi uliczkami i podziwiając szopki. Niektóre z nich są tak niewielkie, że mieszczą się w dziurze w ścianie, a inne pływają w miejskiej fontannie. Są też ogromne szopki w typowo prowansalskim stylu.

Szopka prowansalska to szopka, w której występują Santons. To małe, ręcznie malowane figurki, które są ozdobą szopki. Najważniejsze jednak, aby znalazł się wśród nich przedstawiciel każdego zawodu wykonywanego w miasteczku. Santons przedstawiają zatem nie tylko dziecię w żłobie, Maryję i Józefa, ale także (a właściwie przede wszystkim) piekarzy, murarzy, urzędników, rzeźników i wielu innych mieszkańców.

Santons ustawiane są na makietach, które często są wzorowane na miasteczkach, w których dana szopka się znajduje. W Luceram można zatem zobaczyć dużą szopkę przypominającą Luceram. Jedną z ładniejszych miejskich szopek prowansalskich można z kolei zobaczyć w kościele w Saint-Tropez.

Informacje praktyczne

W Luceram jest parking dla samochodów, są restauracje i kawiarnie. Na zwiedzanie miasteczka warto przeznaczyć około godziny i najlepiej zrobić to w okresie świąt Bożego Narodzenia. W pobliżu są inne ciekawe miasteczka, które też warto odwiedzić, na przykład L’Escarene, Sospel i Peille (aczkolwiek droga do nich ze względu na górski teren będzie bardzo kręta).

Z Nicei do Luceram można dojechać autobusem 340.

Zobacz także: Boże Narodzenie we Francji i w Monako