Ten spacer brzegiem Cap de Nice – półwyspu w Nicei, może być przyjemną wędrówką lub morderczą wspinaczką. Żeby uniknąć tego drugiego wystarczy wiedzieć, z której strony wejść na szlak.

Cap de Nice to półwysep leżący po wschodniej stronie Nicei. Tworzy go wzgórze Mont Boron, z którego roztaczają się piękne widoki, a po sąsiedzku, w dolinie, leży miasteczko Villefranche-sur-Mer. Niestety z Cap de Nice nie ma nieprzerwanego dojścia do Villefranche – szkoda, bo byłaby to jeszcze ciekawsza wędrówka.

Cap de Nice – wędrówka łatwa lub trudna

Wędrówka brzegiem półwyspu Cap de Nice ma dwa oblicza. Ja pechowo poznałem tę trasę od trudniejszej strony. Ostatni odcinek prowadził niemalże pionowymi schodami pod górę, które zdawały się nie mieć końca, a jak już doszliśmy, okazywało się, że za zakrętem są kolejne schody. Co zatem zrobić, by wędrówka miała przyjemniejszy finał? Nie zaczynać jej przy Coco Beach!

Trasę wzdłuż Cap de Nice można rozpocząć przy Dolnym Korniszu, czyli drodze Boulevard Maurice Maeterlinck prowadzącej do Monako. Wejście jest nieco ukryte i słabo oznakowane. Trzeba skręcić w uliczkę Avenue du Cap de Nice tuż za przystankiem autobusowym Château de l’Anglais. W końcu pojawią się schody prowadzące do nadmorskiej ścieżki. Wystarczy już tylko iść w prawo w kierunku Nicei. W ten sposób oszczędzimy sobie opisanej wcześniej wspinaczki. Do wspomnianego przystanku autobusowego można dojechać np. linią 15.

Jeśli jednak za początek wybierzemy Coco Beach, nie będzie problemu z odnalezieniem szlaku. Jest on tam lepiej oznakowany, poza tym nie ma miejsca, by się zgubić.

Wędrując wzdłuż Cap de Nice mija się przede wszystkim piękne formy skalne. Można oczywiście podziwiać fale rozbijające się o nie, a także wędkarzy i amatorów kąpieli na dzikich plażach. Jest ich tym więcej, im bliżej Coco Beach będziemy. W połowie trasy zauważyć można tablicę upamiętniającą Cyrila Isoardi. Ten 24-letni Francuz zaginął pod wodą właśnie w tej okolicy podczas nurkowania w 1994 r. Jego ciała nigdy nie odnaleziono. Isoardi uprawiał freediving, czyli nurkowanie bez osprzętu. Sport ten został ciekawie zobrazowany w filmie Luca Bessona Wielki Błękit.

Zapraszam do obejrzenia wędrówki wzdłuż Cap de Nice na kanale Monsieur Hallmann – życie we Francji:

Podsumowanie:

  • Poziom trudności: łatwa
  • Dystans: ok. 3 km
  • Czas wędrówki: ok. 20 min
  • Różnica wysokości: ok. 70 m

Zobacz dalszą część tej wędrówki: Nadmorska wędrówka z Nicei do Villefranche