Transport publiczny w Nicei zapewniają autobusy i tramwaje. Na prawie wszystkie linie obowiązuje ten sam bilet, który można kupić u kierowcy lub w automatach. Komunikacja miejska w Nicei pozwala dotrzeć także do sąsiednich miejscowości, np. Monako i Cannes.

Transport publiczny w Nicei realizuje przewoźnik Lignes d’Azur. Po mieście kursują autobusy i tramwaje, a niektóre linie pozwalają także dotrzeć do pobliskich średniowiecznych miasteczek oraz do Monako i Cannes. Dostępny jest również specjalny autobus w góry oraz autobusy ekspresowe na lotnisko. Komunikacja miejska w Nicei to gęsta sieć połączeń, z których można korzystać mając jeden bilet.

Szczegóły dotyczące transportu publicznego w Nicei znajdziesz poniżej. Możesz także odwiedzić stronę przewoźnika: lignesdazur.com, która dostępna jest w języku francuskim i angielskim. Do poruszania się po mieście komunikacją publiczną polecam jednak aplikację Mapy Google. Mając połączenie z internetem, można w łatwy sposób przemieszczać się po Nicei korzystając ze wskazówek dojazdu pokazywanych przez Google. Wystarczy wybrać punkt początkowy i docelowy, a aplikacja wskaże najlepsze połączenia, łącznie z przesiadkami i czasami odjazdów.

Autobusy w Nicei

Autobusy w Nicei tworzą gęstą siatkę połączeń. Na niektórych ulicach mają wydzielone buspasy, które teoretycznie przyspieszają podróż. W praktyce jednak autobusy są często opóźnione, a przez trwające remonty linie zmieniają swoje trasy. Nie można jednak narzekać na nicejskie autobusy, bo są to pojazdy w dobrym stanie technicznym, a latem w większości działa klimatyzacja. Do tego kursują przez cały tydzień, od rana do wieczora. Po godz. 22 dostępne są autobusy nocne.

Pamiętaj, że na słupkach przystankowych wiszą rozkłady jazdy z godziną odjazdu dla pierwszego przystanku autobusu! Zatem wszędzie wisi ten sam rozkład i trzeba sobie obliczyć, o której autobus powinien być na konkretnym przystanku.

O czym należy pamiętać korzystając z autobusów w Nicei? Jest kilka zasad: nadjeżdżający autobus zatrzymujemy machnięciem ręki, wsiadamy przednimi drzwiami, kasujemy bilet w żółtym kasowniku w pojeździe, przed przystankiem końcowym wciskamy STOP, aby wysiąść.

Każda linia ma swój własny numer. Wiele z nich kursuje także poza miastem, np. linia 15 dojeżdża aż do Cap Ferrat po drodze mijając Villefranche-sur-Mer, a linia 82 jedzie do Eze Village. Linie o numeracji jedno- i dwucyfrowej to linie zwykłe, kursujące po mieście i okolicach. Autobusy z numerami od 100 wzwyż kursują dalej, np. do Monako (100), Antibes i Cannes (200), Grasse (500) i w góry.

Tramwaje w Nicei

Tramwaje w Nicei to dwie linie: T1 oraz T2. Linia pierwsza (T1) łączy dwa punkty na północy miasta przejeżdżając przez południe, blisko morza przez Plac Massena. Tworzy zatem na mapie coś w rodzaju litery U. Można dzięki niej dotrzeć np. z głównego dworca kolejowego Gare Thiers w okolice Placu Garibaldiego i Starego Portu w Nicei.

Druga linia tramwaju w Nicei (T2) będzie ukończona pod koniec 2019 r., ale można z niej już korzystać. Łączy ona Stary Port z lotniskiem w Nicei, czyli kursuje między wschodem, a zachodem. Pod centrum Nicei tramwaj ten jedzie w tunelu, a ważnym punktem przesiadkowym jest przystanek Jean Medecin (przystanek najbliższy dworca Gare Thiers, można tu się przesiąść z T1) oraz Garibaldi (tu również można się przesiąść z T1). Aktualnie tramwaj ten kursuje od przystanku Jean Medecin (centrum miasta) aż na oba terminale lotniska.

Na każdym przystanku tramwajowym znajduje się automat, w którym można kupić bilet na przejazd. Bilet należy skasować wewnątrz pojazdu lub na peronie przed wejściem na pokład. Służą do tego żółte kasowniki. Biletu nie można kupić u maszynisty! Drzwi do pojazdu otwiera się klikając świecący przycisk na ich środku. Tramwaje zatrzymują się na każdym mijanym przystanku.

Ceny biletów w Nicei i gdzie je kupić

Bilet na pojedynczy przejazd autobusem lub tramwajem nazywa się SOLO i kosztuje 1,50 euro. Można go kupić u kierowcy autobusu lub w automacie na przystanku tramwajowym. Bilet ten umożliwia przesiadki pomiędzy różnymi autobusami i tramwajami w ciągu 74 minut, ale nie w drogę powrotną. Czyli w ciągu 74 minut możesz jechać z punktu A przez B do C, ale nie możesz potem wrócić z C do B lub A. Nawet, jeśli bilet jest wciąż ważny, bo nie minęły 74 minuty od pierwszego skasowania.

Pamiętaj: bilet kasujemy po każdym wejściu do pojazdu. Także w ramach przesiadek! Skasowany bilet ma nadrukowaną datę i godzinę. Czasami kasownik wypluwa bilet bez nadruku, wtedy trzeba włożyć go ponownie do maszyny.

Jeżeli planujesz podróżować częściej lub w kilka osób, warto sprawdzić bilet MULTI. Kosztuje on 10 euro i zawiera 10 biletów (to jedna karta, którą można skasować 10 razy). Bilet MULTI jest dostępny tylko w automatach i jeden można skasować od razu dla wielu osób, wielokrotnie wkładając go do kasownika (sprawdź i policz, czy masz tyle nadruków, ile biletów chciałeś skasować!).

Dostępny jest również bilet Pass 1 Jour, który kosztuje 5 euro i jest ważny przez 24 h oraz bilet Pass 7 Jours za 15 euro, ważny przez 7 dni. Ostatni przydatny bilet to Ticket Azur, o który trzeba pytać kierowców autobusów (jest też dostępny w automatach na przystankach tramwajowych). Bilet ten kosztuje tylko 1,50 euro, a umożliwi przesiadkę: transport publiczny w Nicei + autobus poza miasto. Przykład użycia: masz nocleg w Nicei daleko od Starego Portu, z którego odjeżdża autobus nr 100 do Monako. Kupujesz u kierowcy bilet Ticket Azur za 1,50 euro i jedziesz do Starego Portu. Tam przesiadasz się na autobus 100 do Monako i jedziesz do celu mając ten sam bilet. Podobnie można zrobić w drodze powrotnej kupując nowy Ticket Azur.

Na stronie przewoźnika wyczytałem również, że dzieci młodsze niż 4 lata podróżują za darmo, a dwoje dzieci, z których każde jest młodsze niż 10 lat, może jechać na jednym bilecie SOLO.

Jak dojechać z Nicei do Monako?

Autobus z Nicei do Monako nr 100 odjeżdża ze Starego Portu w Nicei (za kościołem), a bilet za 1,50 euro kupuje się u kierowcy (chyba, że masz wspomniany wcześniej Ticket Azur). Podróż trwa ok. 40 minut i pozwala podziwiać wybrzeże między Niceą, a Monako. W księstwie można wysiąść w pobliżu wzgórza z pałacem księcia lub w pobliżu kasyna w dzielnicy Monte Carlo. Autobus 100 jedzie aż do Menton.

Pociąg z Nicei do Monako jeździ wielokrotnie w ciągu dnia z dworca głównego Gare Thiers, a potem zatrzymuje się na przystanku Nice Riquier. Są też pociągi z przystanku Nice St. Augustin, który znajduje się niedaleko lotniska w Nicei. Podróż pociągiem z dworca głównego zajmuje ok. 20 minut i kosztuje nieco ponad 4 euro w jedną stronę. Wysiada się w długim tunelu, który jest dworcem kolejowym w Monako. To jedyny przystanek w tunelu na tej trasie, dlatego nie można go przegapić. Bilet na pociąg można kupić na stacji w niebieskim automacie lub online na stronie oui.sncf.

Do Monako można również dojechać autobusem 112, który wyrusza z przystanku Vauban w Nicei, a potem jedzie przez Eze Village aż do Monte Carlo.

Uwaga: na autobusy 100, 200, 400 i 500 nie obowiązują bilety SOLO, MULTI i PASS. Na tych liniach obowiązuje Ticket Azur, o którym pisałem wcześniej lub bilet kupiony u kierowcy.

Jak dojechać z Nicei do Cannes?

Autobus z Nicei do Cannes ma numer 200 i wyrusza z przystanku Park Phoenix. Bilet kupuje się u kierowcy i kosztuje 1,50 euro. Na przystanek Park Phoenix można z centrum dojechać tramwajem T2 mając bilet Ticket Azur, wtedy już nie trzeba kupować nowego biletu u kierowcy autobusu 200. Podróż tym autobusem trwa dość długo, czasami nawet prawie dwie godziny. Warto wiedzieć, że autobus 200 przejeżdża przez miasteczko Antibes, które jest bardzo ładne i warto je zwiedzić.

Przystanek Park Phoenix, z którego odjeżdżają autobusy m.in. 200, 400 i 500. To również przystanek tramwaju T2.

Przystanek Park Phoenix, z którego odjeżdżają autobusy m.in. 200, 400 i 500. To również przystanek tramwaju T2.

Pociąg z Nicei do Cannes kosztuje ponad 7 euro w jedną stronę i jedzie ok. 40 min (również przez Antibes). Przystanek w Cannes nazywa się tak jak miasto. Nie pomyl go z przystankiem Cannes La Bocca, który jest dalej lub z Cagnes-sur-Mer, który jest tuż za Niceą.

Jak dojechać z Nicei do średniowiecznych miasteczek?

Transport publiczny w Nicei pozwala także dotrzeć do wielu przepięknych średniowiecznych miasteczek w okolicy. Dlatego właśnie zwykle polecam nocować w Nicei podczas wakacji na Lazurowym Wybrzeżu. To miasto daje najwięcej możliwości dotarcia do wielu ciekawych atrakcji, szczególnie jeśli masz ograniczony budżet.

Przydatne linie to na pewno: 500 do Grasse, 400 do Cagnes-sur-Mer, do St. Paul de Vence i do Vence, 82 i 112 do Eze Village, 15 do Villefranche i na Cap Ferrat, 100 do Roquebrune i do Menton. Przydatne przystanki autobusów w Nicei zaznaczyłem na mapie poniżej:

Jeżeli szukasz informacji o tym, jak dojechać do innego konkretnego miejsca na Lazurowym Wybrzeżu, zadaj pytanie w komentarzu pod artykułem. Możesz też skorzystać z wyszukiwarki u góry po prawej i wpisać tam nazwę miasteczka. W artykule o danym miejscu zwykle podaję informację o tym, jak do niego dojechać.

Transport publiczny w Nicei: taksówki i Uber

W Nicei działa Uber, z którego sam czasami korzystam. Przejazdy prywatne są tańsze niż taksówki. Na przykład z lotniska do centrum Nicei Uberem można dojechać za ok. 20 euro. Tymczasem cena przejazdu taksówką jest od niedawna regulowana i wynosi ok. 32 euro. Taksówka z Nicei do Cannes kosztuje ok. 80 euro, a do Monako ok. 90 euro.

Więcej o Uber napisałem tutaj: Uber w Nicei.

Zobacz również:

Zamieszczone w tym artykule informacje nie zwalniają cię z obowiązku samodzielnego zapoznania się z taryfą przewoźnika i zasadami podróży. Dołożyłem wszelkich starań pracując nad tym artykułem, ale nie biorę odpowiedzialności za ewentualne szkody i mandaty nałożone na pasażera.