Grasse to miasto na Lazurowym Wybrzeżu nazywane światową stolicą perfum. To tutaj produkuje się kompozycje zapachowe najbardziej znanych kosmetyków. W Grasse kończy się także akcja powieści zekranizowanej jako film Pachnidło.

Niezwykły klimat Grasse udzieli się każdemu turyście odwiedzającemu to miejsce. Kwiaty rosną tu dosłownie wszędzie, a muzea i fabryki perfum są w najważniejszych miejscach miasteczka. Pachnie tu mimozą, jaśminem, kwiatem pomarańczy i różami. Jeżeli zastanawiasz się, czy warto odwiedzić Grasse będąc na Lazurowym Wybrzeżu to odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak!

Dlaczego zapachy i perfumy w Grasse?

Grasse uznawane jest przez niektórych za światową stolicę perfum. Bezsprzecznie jest jednym z najważniejszych punktów na mapie świata kiedy mowa o produkcji zapachów. To tutaj swoje siedziby mają m.in. 3 słynne wytwórnie: Fragonard, Galimard i Molinard. Historia zapachów w mieście sięga XVI w., kiedy to zapanowała moda, a raczej potrzeba walki z odorem powodowanym garbowaniem skór. To właśnie przemysł garbarski był podstawą gospodarki Grasse już od XII w. Z czasem przemysł perfumeryjny zyskał na znaczeniu i wyparł całkowicie garbowanie skór.

Za powstanie nowych zapachów odpowiadają pracujące w Grasse tzw. Nosy – ludzie obdarzeni niezwykle czułym zapachem. Jest ich ok. 50 na całym świecie, a zarabiają min. 15 tys. euro miesięcznie. Stworzenie nowego zapachu zajmuje im nawet 2 lata!

Miasto tak bardzo jest kojarzone z produkcją zapachów, że stało się także miejscem wydarzeń ostatniego rozdziału książki Patricka Suskinda, Pachnidło. Na podstawie tego bestselleru nakręcono później kasowy film hollywoodzki.

Co warto zobaczyć w Grasse?

Stare Miasto jest stosunkowo niewielkie, a spacer jego wąskimi uliczkami jest niewątpliwie przyjemną atrakcją. Nawet bez szczegółowej mapy każdy turysta trafi w końcu na główny Place aux Aires, gdzie znaleźć można prowansalski targ (rano) oraz liczne restauracje. W tym miejscu stoi także okazała fontanna. Zaledwie 3 minuty spaceru dzielą plac od Katedry Notre Dame du Puy. Ten przepiękny wewnątrz prowansalski kościół z XIII w. ma niezwykle surowy charakter. Brakuje tu przepychu znanego z barokowych kościołów. Jego ściany zdobią jednak m.in. 3 okazałe obrazy Rubensa oraz Fragonarda.

W Grasse zmarła znana na całym świecie piosenkarka Edith Piaf. Artystkę pochowano na cmentarzu w Paryżu, a jej piosenki są popularne do dzisiaj na całym świecie.

Tuż za katedrą jest punkt widokowy, gdzie można podziwiać panoramę doliny opadającej w stronę morza. Warto tam zerknąć także na znak informujący o miastach partnerskich. Wśród nich jest polskie Opole.

Wśród licznych atrakcji miasta muszę jeszcze wymienić malutki, ale niesamowicie uroczy Plac de la Poissonnerie leżący także blisko katedry. Można tam coś zjeść w uroczej restauracji pod zadaszeniem przypominającym czasy la Belle Epoque.

Będąc w Grasse warto też odwiedzić:

  • willę i muzeum Perfumerii Fragonard,
  • Międzynarodowe Muzeum Perfum (2 bd. du Jeu de Ballon, czynne w godz. 10 – 19 od kwietnia do września, 10:30 – 17:30 od października do marca, zamknięte we wtorki w okresie zimowym, wstęp 6 euro),
  • Muzeum Sztuki i Historii Prowansji (2 rue Mirabeau, czynne j/w, wstęp bezpłatny),
  • Willę i Muzeum Fragonarda (23 boulevard Fragonard, czynne j/w, wstęp bezpłatny),
  • Muzeum Kostiumów i Biżuterii Prowansalskiej (2 rue Jean Ossola, czynne od pon. do sob. w godz. 10 – 13 i 14 – 18, wstęp bezpłatny),
  • Muzeum Morza (23 Boulevard Fragonard, czynne od pon. do pt. w godz. 14 – 18, wstęp bezpłatny).

Jak dojechać do Grasse?

Z Nicei do Grasse można dojechać autobusem oraz pociągiem. Ten pierwszy ma numer 500, zatrzymuje się na Promenadzie Anglików i dojeżdża do centrum Grasse. Podróż trwa 1,5 godziny, a bilet w jedną stronę kosztuje 1,50 euro. Jeśli wybierzesz pociąg dojedziesz nieco szybciej, bo w godzinę i 7 minut, ale bilet w jedną stronę kosztuje aż 10,40 euro!

Warto wiedzieć, że dworzec kolejowy w Grasse jest w dolinie, u podnóża Starego Miasta zbudowanego znacznie wyżej. Nie polecam pieszej wycieczki pod górę, bo zwyczajnie może zabraknąć sił na zwiedzanie i przyjemności ze spaceru po tym ładnym miasteczku. Żeby temu zaradzić wystarczy wsiąść w autobus miejski, którego przystanek znajduje się bezpośrednio przed dworcem kolejowym. Podróż trwa kilka minut, a bilet kosztuje 1,50 euro (do kupienia u kierowcy). Wysiąść można dokładnie przy muzeum Perfumerii Fragonard.

Do Grasse dojedziesz także samochodem w ok. 50 min. W takim przypadku najlepiej zaparkować na miejskim parkingu tuż obok Perfumerii Fragonard i Starego Miasta.

Wspólnie z marką Le Petit Marseillais odwiedziłem Grasse – światową stolicę zapachów. To wyjątkowe miejsce na Lazurowym…

Posted by LazurowyPrzewodnik.pl on 7 września 2015