Menton jest bramą Riwiery francuskiej, a dla niektórych także początkiem Lazurowego Wybrzeża. To urocze miasteczko bezpośrednio graniczące z Włochami zapewnia wytchnienie od zgiełku Monaco i Nicei. Na świecie jest znane przede wszystkim z dorocznego Święta Cytryny.

Menton (w Polsce znane także jako Mentona) leży za Monako, tuż przy granicy z Włochami. Z Nicei można tam dojechać w pół godziny samochodem (autostradą) i w takim samym czasie pociągiem. Bilet w obie strony kosztuje 11 euro. Najtaniej wyjdzie zaś podróż autobusem nr 100 (1,5 euro), ale trwa ona nawet 1,5 h.

Menton jest wyraźnie podzielone na nowe miasto i stare. To drugie zajmuje całe wzgórze, przylega do niego również Stary Port. Dojdziemy tam nadmorską promenadą, dlatego zaraz po wyjściu z dworca warto udać się w stronę plaży, a później skierować w lewo.

Stare Miasto w Menton

Chyba największą atrakcją Menton jest jego okazała stara część. Gęsta sieć bardzo wąskich uliczek i przejść pod kamieniczkami ciągnie się przez całe zbocze i gwarantuje niezapomniane wrażenia. Za każdym zakrętem znajdziemy schody, ciasne tunele i małe drzwi wejściowe do mieszkań. Uliczki są tu jeszcze węższe niż w Villefranche-sur-Mer.

Jedną z ważnych kulturalnych atrakcji miasta jest Muzeum Jean Cocteau znajdujące się w charakterystycznym żeberkowym budynku tuż przy plaży i Starym Mieście.

Idąc wciąż pod górę dotrzemy do cmentarza, na którym znajdziemy m.in. polskie, rosyjskie i angielskie mogiły. Po drodze miniemy zaś kościół św. Michała Archanioła z XVII w., którego wieża góruje nad całym miastem.

#Menton i #żaglówki. Udanego weekendu! #LazuroweWybrzeże #lazurowe #fun #France #Francja #cotedazur #FrenchRiviera

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika @lazurowewybrzeze

Święto Cytryny w Menton (Fête du Citron)

Menton jest słynne na całym świecie z organizowanego każdego roku Święta Cytryny (Fête du Citron). Tradycja tej imprezy związana jest z mniejszym ruchem turystycznym w miesiącach zimowych. Aby zachęcić turystów do przyjazdu wcześniej niż wiosną, od końca XIX wieku organizuje się w Menton właśnie Święto Cytryn. Dawna wystawa drzew cytrusowych przerodziła się z czasem w barwną defiladę rzeźb zbudowanych z owoców cytrusowych, których w okolicach Menton rośnie pod dostatkiem. W lokalnych sklepach można przez cały rok kupić produkty z cytryn, np. syropy i nalewki.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że do Menton sięgało kiedyś księstwo Monako. Tereny te zostały oddane Francji na mocy unii celnej w 1865 roku.

Z Menton możesz wyruszyć na wędrówkę brzegiem półwyspu Cap Martin – sprawdź tę trasę!

PS. W Menton dzieje się akcja powieści Długie popołudnie, którą polecam!

Zobacz również: hotele w Menton