Dzięki szkockiemu lordowi Cannes z małej wioski rybackiej stało się luksusowym kurortem na Lazurowym Wybrzeżu. Dzisiaj jest światową stolicą filmu, do której gwiazdy kina zjeżdżają w maju z całego świata. To miasto trzeba zobaczyć spędzając wczasy na Lazurowym Wybrzeżu!

Cannes po raz pierwszy odwiedziłem w trakcie festiwalu filmowego. W tym czasie miasto tętni życiem. Odbywa się wiele koncertów, gwiazdy filmowe przechadzają się po promenadzie, a przez wszechobecny tłum gapiów każdemu udziela się atmosfera filmowego święta. To powoduje, że miasto warto zobaczyć gdy trwa Festiwal Filmowy w Cannes.

Atrakcje Cannes

Poza festiwalem też byłem w Cannes. Było to jednak zupełnie inne miasto. Paskudny Pałac Festiwalowy (Palais des Festivals et des Congres) bez czerwonego dywanu wydawał się jeszcze brzydszy, dookoła nie było tłumów, a główną atrakcją miasta jest w tym czasie duża piaszczysta plaża. I to jest moim zdaniem największy jego atut! No może poza słynną Aleją Gwiazd z odciskami dłoni sławnych ludzi, którą znajdziesz w pobliżu Pałacu Festiwalowego.

Plaże na Lazurowym Wybrzeżu są w większości albo małe, albo kamieniste, a najczęściej takie i takie. Natomiast w Cannes plaża jest piaszczysta, długa i szeroka. To dobre miejsce dla miłośników kąpieli słonecznych. Mimo tłumów można się tam zrelaksować i spędzić przyjemnie czas. Tym bardziej, że wzdłuż plaży biegnie słynna promenada Croisette (Boulevard de la Croisette), na której co kawałek stoją niewielkie kawiarenki i budki z przekąskami. W połowie bulwaru znajduje się zaś okazały budynek słynnego hotelu Carlton (InterContinental Carlton Cannes), w którym gwiazdy filmowe nocują podczas festiwalu.

Hotele w Cannes – szukasz noclegu? Sprawdź te obiekty !

Poza promenadą warto jeszcze zobaczyć niewielkie Stare Miasto (Le Suquet) po drugiej stronie portu jachtowego. Z góry – jak to zwykle bywa, rozciąga się ładny widok. Na szczycie, w pozostałościach średniowiecznego zamku (XII w.) należącego niegdyś do mnichów jest muzeum de la Castre (Musée de la Castre). Ten obiekt jest dobrze widoczny z portu jachtowego i promenady La Croisette. Eksponowane są tam m.in. dzieła sztuki malarskiej, rzeźby i instrumenty muzyczne. Turystom udostępniono także wieżę, z której można podziwiać Cannes i wody Zatoki Napoule.

Schodząc ze Starego Miasta warto pospacerować tłoczną i gwarną uliczką Meynadier (rue Meynadier) wypełnioną straganami, sklepikami z pamiątkami i restauracjami.

Cannes nie obfituje w liczne atrakcje i ciekawe obiekty do zobaczenia. Miasto można zwiedzić spacerem w godzinę lub dwie. Jego niezwykły klimat poczujesz dopiero w czasie festiwalu lub innych letnich imprez. Nie ma się co dziwić, bo dawniej Cannes było małą rybacką wioską. Odkrył ją w pierwszej połowie XIX w. szkocki lord Henry Brougham, który spędził tu 30 ostatnich lat życia i przyciągnął angielską arystokrację. Jego pomnik znajdziesz w centrum tuż przy restauracji McDonald’s.

W pobliżu Cannes znajdują się Wyspy Leryńskiewyspa Świętej Małgorzaty, na której w Forcie Royal żył w więzieniu legendarny Człowiek w Żelaznej Masce. Tuż za nią jest z kolei wyspa św. Honorata należąca do Cystersów. Te miejsca z pewnością warto zobaczyć będąc w pobliżu!

Jak dojechać do Cannes?

Z Nicei do Cannes najlepiej dojechać pociągiem regionalnym. Bilet pełny kosztuje 7,20 euro w jedną stronę, a czas podróży wynosi 40 min. Dworzec w Cannes jest w samym centrum, blisko plaży. Jeżeli jednak nie trafisz tam w czasie festiwalu filmowego, warto zobaczyć miasto po drodze do Saint-Tropez. Jeden dzień na oba te miejsca moim zdaniem wystarczy. Ale to już wyprawa samochodowa.

Do Cannes jeździ też autobus linii 200 z Nicei. Bilet kosztuje tylko 1,5 euro, a autobus odjeżdża z okolic lotniska. Pierwszy przystanek znajduje się przy Parku Phoenix i tak też się nazywa. Można tam dojechać z centrum Nicei tramwajem T2.