Fréjus to kurort na Lazurowym Wybrzeżu popularny szczególnie wśród Polaków. To stare rzymskie miasto jest przystępne cenowo i leży blisko wielu atrakcji.

Fréjus leży ok. 65 km od Nicei i ok. 37 km od Saint-Tropez. Tuż obok miasta znajduje się inny popularny kurort na Lazurowym WybrzeżuSaint-Raphaël. Blisko stąd także do wspaniałego masywu Esterel. Ceny w okolicy są nieco niższe niż w pobliżu Cannes, dlatego Frejus jest miastem chętnie wybieranym przez Polaków na wakacje na południu Francji.

Fréjus – rzymskie miasto wakacyjnym kurortem

Frejus należało do Rzymian i nosiło nazwę Forum Julii. Miasto założono w 49 r. p.n.e. na polecenie Juliusza Cezara. Szybko zyskało na znaczeniu ze względu na położenie na trasie Via Aurelia z Rzymu do Hiszpanii przez Arles. Rzymianie zbudowali tu również duży port i stocznię, w której budowali statki. W późniejszym okresie miasto było ważnym ośrodkiem chrześcijaństwa, a dzisiaj jest typowo turystycznym kurortem Lazurowego Wybrzeża.

2 grudnia 1959 r. miasto zostało zalane w wyniku pęknięcia zapory wodnej Malpasset. Tragedia pociągnęła za sobą 432 osoby. Zniszczonych zostało ponad 150 domów. Tablice upamiętniające ofiary znajdują się obok rzymskiej areny.

Atrakcje Frejus

Atrakcje Frejus nie są zbyt liczne, a zwiedzanie Frejus ogranicza się w zasadzie do Starego Miasta. Potem można przejść w 20 minut do portu i na plażę. Po centrum warto spacerować bez wcześniejszego zaplanowania trasy. Wystarczy 30 minut, by przejść wszystkie ciekawe uliczki. W ten sposób każdy trafi na kilka ważnych miejsc. Jednym z nich jest katedra we Frejus (place Formige), a właściwie zespół katedralny z V – XIV w., z baptysterium i krużgankami. W obiekcie znajduje się muzeum archeologiczne, a kawałek dalej można podziwiać fragment zabytkowych murów miejskich. Blisko katedry znajduje się polski akcent – to Plac Lecha Wałęsy.

Ciekawą atrakcją Frejus jest także dawny rzymski amfiteatr, a właściwie arena, która wciąż spełnia swoją rolę. Latem można tu zobaczyć m.in. walki byków. Arene de Frejus jest oddalona o kilka minut spaceru od centrum, a droga jest dobrze oznaczona. Obiekt mógł pierwotnie pomieścić nawet 10 – 12 tys. widzów. Nie jest niestety tak dobrze zachowany, jak arena w Arles.

Spędzając więcej czasu w mieście warto także udać się do Parc Aurélien. Ten obszerny park miejski znajduje się kawałek od centrum i jest przyjemnym miejscem na spacery w cieniu drzew. Można tam zobaczyć pozostałości rzymskiego akweduktu oraz zwiedzić piękną i zabytkową willę z XIX w. (Villa Aurélienne).

Jak dojechać do Frejus i czy warto?

Położenie Frejus sprawia, że mając samochód łatwo stąd dojechać do Nicei, Cannes, Saint-Tropez, Monako i wielu innych miejsc i atrakcji w regionie. Jeśli jednak chcesz odwiedzić Frejus będąc np. w Nicei to można tam łatwo dojechać pociągiem regionalnym TER. Druga możliwość to oczywiście samochód.

Gdyby mnie ktoś zapytał, czy warto odwiedzić miasto spędzając wakacje na Lazurowym Wybrzeżu, np. w Nicei, to odpowiem jednak, że nie. Frejus z pewnością jest ciekawym kurortem, jeśli planujesz wypocząć na południu Francji. W okolicy jest wiele kempingów, a plaże są tu szerokie i piaszczyste. Dlatego chętnie przyjeżdżają tu m.in. Polacy. Jeżeli jednak planujesz jechać do Frejus tylko na jednodniowe zwiedzanie to moim zdaniem można spokojnie sobie odpuścić to miasto. W okolicy jest mnóstwo znacznie ładniejszych i ciekawszych miejsc.

Noclegi we Frejus

Jak już wspomniałem Frejus jest kurortem chętnie odwiedzanym, a ceny kempingów i hoteli są tu nieco niższe niż w pozostałych miastach Lazurowego Wybrzeża. Niebawem opiszę osobno polecane hotele i apartamenty oraz kempingi. Tymczasem odsyłam do oferty booking.com, gdzie znajdziesz ciekawe noclegi we Frejus.

Jeżeli znasz to miasto i chcesz dodać coś do artykułu zapraszam do komentowania poniżej!

2017-10-30T11:05:46+00:00By |Categories: miasta Lazurowego Wybrzeża|
Pobierz 10 pomysłów na Lazurowe Wybrzeże, które ułatwią Tobie zaplanowanie zwiedzania!
Zobacz od razu >>
close-link
Pobierz darmowy eBook!