Mougins to miasteczko leżące w połowie drogi między Cannes, a Grasse. Ostatnie 12 lat swojego życia spędził tutaj Picasso. Dziś Mougins słynie przede wszystkim z ekskluzywnych restauracji.

Mougins to niewielkie miasteczko, które leży w połowie drogi między Cannes, a Grasse. Jego niewielkie Stare Miasto zbudowano na szczycie wzniesienia, przez co ma praktycznie okrągły plan. Mougins słynie obecnie ze swoich ekskluzywnych restauracji, ale miłośnicy sztuki odwiedzają je także za sprawą Picassa. Artysta spędził tu 12 ostatnich lat swojego życia, a następnie został pochowany w rodzinnej posiadłości na Prowansji.

Mougins nie dla wszystkich

W Mougins nie ma zbyt wielu atrakcji, dlatego nie jest to miasto, które koniecznie trzeba odwiedzić będąc na Lazurowym Wybrzeżu. Jeżeli chcesz zobaczyć wspaniałe średniowieczne miasteczka lepiej wybrać np. Saint-Paul de Vence, Eze czy nawet Roquebrune-Cap-Martin. Mougins odwiedzają przede wszystkim miłośnicy ekskluzywnych restauracji (w tym Le Candille z gwiazdką Michelin) oraz Picassa.

Pablo Picasso spędził w mieście ostatnie lata swojego życia (1961-1973). Jego pracownia i dom znajdowały się poza Starym Miastem, w posiadłości przy kaplicy Notre Dame de Vie. Po śmierci artystę przewieziono do rodzinnego zamku niedaleko Aix-en-Provence i tam pochowano. Niestety miejsce to jest niedostępne dla zwiedzających. Dzisiaj w okolicy niewiele zostało po sławnym artyście. Niektóre jego dzieła znaleźć można w Musée d’Art Classique, gdzie są elementem większej kolekcji.

W Mougins urodził się Amédée-François Lam, francuski żołnierz i podróżnik, który przyczynił się do budowy francuskiego imperium kolonialnego w Afryce Zachodniej.

Picasso to nie jedyne sławne nazwisko związane z miastem. Bywali tutaj m.in. Jean Cocteau, Fernand Léger, Christian Dior, Winston Churchill, Edith Piaf i Catherine Deneuve.

W XI w. Mougins zostało przekazane mnichom z pobliskiej Wyspy św. Honorata, którzy zarządzali nim aż do Rewolucji Francuskiej. W tym czasie miasto było schowane za murami obronnymi. Ich fragmenty zachowały się do dzisiaj, tak jak Brama Saraceńska, którą znajdziesz tuż za kościołem. Miasto można łatwo zwiedzać bez mapy, ponieważ zbudowano je na planie koła i jest niewielkie. Wystarczy raptem 20 minut spaceru, by przejść chyba wszystkie uliczki w centrum.

Atrakcje Mougins to m.in.:

  • restauracje,
  • Musée d’Art Classique,
  • muzeum fotografii André Villersa (fotografa Pabla Picassa),
  • kaplica Notre Dame de Vie z XVI w.,
  • panorama z punktu widokowego w stronę Grasse.

Jak dojechać do Mougins?

Dojazd do miasta jest najłatwiejszy z Cannes. Na tej trasie kursuje m.in. autobus nr 600, a także Palm Bus 203 i 204. Najlepiej wybrać się tam jednak samochodem lub skuterem. Darmowy parking jest tuż przy Starym Mieście.

2018-02-13T14:49:48+00:00 By |Categories: miasta Lazurowego Wybrzeża|
MAJÓWKA 2018 -> dołącz do zwiedzania z przewodnikiem!
close-image
Pobierz 10 pomysłów na Lazurowe Wybrzeże, które ułatwią Tobie zaplanowanie zwiedzania!
Zobacz od razu >>
close-link
Pobierz darmowy eBook!