Zaledwie 50 km od Nicei znajduje się niezwykłe miejsce dla miłośników przyrody. To rezerwat z dzikimi zwierzętami, w którym żyją także polskie żubry z Białowieży.

La Réserve biologique des Monts d’Azur to rezerwat z dziko żyjącymi zwierzętami. Znajduje się on zaledwie 50 km na zachód od Nicei i oferuje spacery z przewodnikiem wśród zwierząt, domowe jedzenie i noclegi w otoczeniu natury. Jakby tego było mało, można tu podziwiać m.in. żubry pochodzące z Białowieży oraz konie Przewalskiego.

Rezerwat z żubrami atrakcją dla całej rodziny

Rezerwat jest prywatnym terenem, ale każdy może skorzystać z jego atrakcji. Tych nie brakuje przez cały rok. Latem można tu spać w domkach safari, których dach zrobiony jest z materiału i przypomina wielki namiot. Przez cały rok dostępne są też pokoje w budynkach hotelowych. Z kolei zimą można spacerować po śniegu z rakietami na nogach.

Największą zaletą rezerwatu są jednak dzikie zwierzęta. Żyją tu przede wszystkim żubry, konie Przewalskiego, jelenie i dziki, a także wiele innych, mniejszych gatunków. Co ciekawe, wiele żubrów zostało kupionych na początku XXI w. w puszczy w Białowieży. Są one tutaj rozmnażane, bo głównym celem istnienia rezerwatu jest chęć zwiększenia ich populacji w Europie.

Cały teren rezerwatu ma aż 700 hektarów i panują tu warunki jak na amerykańskiej prerii. Zwierzęta można podziwiać z bliska, ale wyłącznie z przewodnikiem, który dba o bezpieczeństwo turystów i zwierząt. Dbałość o przyrodę widać na każdym kroku, na przykład kiedy przewodnik bada odchody pozostawione przez wilka, którego w rezerwacie być nie powinno. Warto zresztą wiedzieć, że odchodów jest tu cała masa. W zasadzie spacer odbywa się wśród kup ;-).

Informacje praktyczne

Rezerwat znajduje się w w obszarze Thorenc, chociaż faktycznie jest to teren miasteczka Andon. Dotrzeć tu można jedynie samochodem, a trasa z Nicei wiedzie przez piękny kanion Loup i zapewnia wspaniałe widoki. Na terenie rezerwatu jest duży bezpłatny parking, są toalety, sklepik i restauracja.

Zwiedzanie jest płatne. Można wybrać pieszy spacer z przewodnikiem trwający 1,5 h (kosztuje 19 euro lub 27 euro z rakietami, kiedy leży śnieg) lub przejażdżkę bryczką trwającą 60 minut (24 euro). Ceny nieznacznie spadają zimą, są też zniżki dla dzieci i młodzieży. Wejście na teren rezerwatu odbywa się w grupach o określonych godzinach, które zmieniają się zależnie od sezonu. Dokładne informacje można znaleźć na stronie haut-thorenc.com.

Jeżeli zastanawiasz się, czy warto wydać pieniądze, by pospacerować blisko zwierząt, to moja odpowiedź jest zdecydowana: TAK. Pracują tam ludzie z pasją, którzy ciekawie opowiadają o tym miejscu i jego mieszkańcach. Możliwość zobaczenia z bliska pięknych i dużych żubrów oraz innych zwierząt to wspaniała lekcja przyrody i świetnie spędzony czas na łonie natury.

Zobacz również film z naszego spaceru tuż obok polskich żubrów: