Muzeum Jean Cocteau w Menton

//Muzeum Jean Cocteau w Menton

Muzeum Jean Cocteau w Menton prezentuje przekrój prac tego multidyscyplinarnego artysty. Kolekcja dzieł jest prywatnym zbiorem amerykańskiego biznesmena.

Muzeum Jean Cocteau w Menton znajduje się tuż przy plaży i Starym Mieście. Prezentuje różnorodny dorobek artysty z lat 1910 – 1960, a kolekcja należy do amerykańskiego biznesmena, Severina Wundermana. Obiekt otwarty w 2011 r. funkcjonuje w budynku zaprojektowanym przez architekta, który stworzył m.in. bryłę muzeum MuCEM w Marsylii (Rudy Ricciotti).

Muzeum Jean Cocteau atrakcją Menton

Muzeum Jean Cocteau to jedna z ważniejszych atrakcji na kulturalnej mapie Menton. Na dwóch poziomach prezentowane są tu dzieła sławnego francuskiego artysty, którego talent rozwijał się w wielu różnych dziedzinach. Kolekcję na cele muzealne przekazał Severin Wunderman, zafascynowany twórczością Cocteau od młodzieńczych lat. W zamian za udostępnienie dzieł oczekiwał jedynie ich właściwej ekspozycji.

W obiekcie podziwiać można m.in. szkice, malowidła, ceramiki i biżuterię stworzoną przez Cocteau. Miłośnicy jego twórczości znajdą tu również rękopisy artysty, zdjęcia oraz historię powstania różnych jego dzieł. Warto się odpowiednio przygotować do wizyty w tym miejscu, bo najwięcej wyniosą z niej osoby zaznajomione z twórczością i życiem Cocteau.

Jean Cocteau

Jean Cocteau (1889 – 1963) był francuskim artystą multidyscyplinarnym. Tworzył poezję, sztuki teatralne, pisał książki, był reżyserem filmowym, scenarzystą i malarzem. Pod koniec życia tworzył także biżuterię i ceramikę. W swojej karierze miał również dość długi epizod pracy jako menedżer bokserski.

Cocteau zakochał się w miasteczku Menton kiedy przyjechał na koncert w ramach Festiwalu Muzyki Klasycznej w 1955 r. Bywał tu regularnie, a jako ceniony artysta został w końcu honorowym obywatelem miasta. W 1958 r. wykonał dekorację miejskiej Sali Ślubów. Od 1966 r. w Menton funkcjonowało pierwsze muzeum poświęcone artyście zlokalizowane w zabytkowym, XVII-wiecznym bastionie, który Cocteau sam odrestaurowywał.

Wieloletnim partnerem Jeana Cocteau był Jean Marais, sławny francuski aktor, którego najpierw odkrył i obsadzał w swoich filmach właśnie Cocteau.

Informacje praktyczne

Muzeum znajduje się przy 2 quai de Monleon w Menton. Jest czynne codziennie w godz. 10 – 18 z wyjątkiem poniedziałków, 1 stycznia, 1 maja, 1 listopada i 25 grudnia. Bilet wstępu kosztuje 8 euro (zniżkowy 6 euro). Za darmo wchodzą m.in. dzieci i młodzież do 18 r. życia. W muzeum są toalety, sklepik i kawiarnia. Poza wystawą główną dot. Cocteau prezentowane są tu również wystawy czasowe. Na wizytę w tym miejscu warto przeznaczyć min. 30 min.

Strona internetowa muzeum: museecocteaumenton.fr.

2018-02-13T16:01:01+00:00 By |Categories: atrakcje Lazurowego Wybrzeża|Tags: |
MAJÓWKA 2018 -> dołącz do zwiedzania z przewodnikiem!
close-image
Pobierz 10 pomysłów na Lazurowe Wybrzeże, które ułatwią Tobie zaplanowanie zwiedzania!
Zobacz od razu >>
close-link
Pobierz darmowy eBook!