W Nicei są co najmniej dwie atrakcje z kategorii koniecznie zobacz. Trudno zresztą je pominąć, bo obie są na świeżym powietrzu, a w dodatku bardzo widoczne. Jedną z nich jest Wzgórze Zamkowe z ruinami murów obronnych, sztucznym wodospadem i windą w skale. Druga to oczywiście Promenada Anglików, ale o niej będzie innym razem.

Wzgórze Zamkowe (Colline du Château) góruje nad Niceą i dzieli nadmorską część miasta na dwie części: wschodnią portową i zachodnią, ze Starym Miastem. Wzniesienie o wysokości 92 m n.p.m. oferuje widok na wszystkie strony, a turyści robią stąd najbardziej rozpoznawalne zdjęcia Nicei.

W IV w.p.n.e. istniała w tym miejscu grecka osada Nikaia, a pierwsze wzmianki o zamku i katedrze są datowane na XI wiek, kiedy obiekty te były centrum miasteczka na wzgórzu. Widoczny na licznych rycinach historycznych zamek został niestety zburzony w 1706 r. na polecenie Ludwika XIV po tym, jak rok wcześniej trafił w ręce francuskie. W późniejszym okresie powstał na wzgórzu funkcjonujący do dziś cmentarz i duży park miejski z restauracją. W części parku są aktualnie prowadzone wykopaliska archeologiczne.

Na Wzgórze Zamkowe windą lub schodami

Jest kilka możliwości wejścia na Wzgórze Zamkowe, bo drogi do góry prowadzą z każdej jego strony. Polecam wybrać schody tuż przy Promenadzie Anglików lub windę dostępną w tym samym miejscu. Jazda nią zawsze wzbudza we mnie odrobinę przerażenia, bo sprawia wrażenie starej i awaryjnej. Warto jednak wiedzieć, że zbudowano ją w miejscu studni zaopatrującej dawny zamek w wodę. Przy okazji mała przydatna dygresja: winda po francusku to „ascenseur”. Kierunkowskazów do wind miejskich jest sporo przede wszystkim w Monako.

Pękaty obiekt tuż przy schodach to Wieża Bellanda, w której znajduje się obecnie Muzeum Morskie. Zbudowano ją w 1826 r. i jest rekonstrukcją jednego z bastionów dawnego zamku. Mieszkał w niej i tworzył swego czasu francuski kompozytor Hector Berlioz. Powstała wtedy jego słynna uwertura „Król Lear”.

Będąc u góry warto zobaczyć:

  • sztuczny wodospad zbudowany pod koniec XIX w.,
  • panoramę Nicei z tarasu widokowego, który znajduje się nad wodospadem,
  • ruiny katedry w centralnym miejscu parku,
  • widok na port w Nicei po drugiej stronie wzgórza.

Kiedy już zobaczymy to wszystko i odpoczniemy w rozległym parku, warto iść w stronę cmentarza. Ścieżkę znajdziemy po stronie portu, tuż za publiczną toaletą (kierujemy się w stronę lądu, morze mając za plecami). Po zejściu schodami (ok. 200 m) dojdziemy do wysokiego muru, za którym jest cmentarz. Wystarczy skierować się teraz w lewo, by dojść do jego bramy.

Będąc na Wzgórzu Zamkowym warto spoglądać na zegarek, by nie dać się przestraszyć. Codziennie, punktualnie o godz. 12 w Nicei słychać wystrzał z armaty. Szczególnie głośny huk rozlega się właśnie na Wzgórzu. Legenda głosi, że salwą przywoływał z plotek swoją żonę Sir Thomas Coventry-More, by ta przygotowała dla niego lunch.

Na Wzgórzu Zamkowym w Nicei znajdują się dwa zabytkowe cmentarze. Najpierw miniemy żydowski, a dalej jest wejście do katolickiego. Znajdują się tam kaplice grobowe arystokratów, m.in. polskiej rodziny Lenval, której nazwisko nosi szpital w Nicei, a także grób Emila Jellinka, twórcy marki Mercedes (tak miała na imię jego córka). Po zwiedzeniu nekropolii możemy zejść z góry schodami prowadzącymi do Starego Miasta, gdzie wyjdziemy nieopodal targu rybnego.

Dookoła Wzgórza Zamkowego w Nicei

W pobliżu Wzgórza znajdziemy jeszcze dwa ciekawe miejsca, które można obejrzeć podczas tej samej wędrówki. Pierwszym jest wysunięty w stronę morzą plac, z którego widać plażę w Nicei i całą Zatokę Aniołów. Można tam przysiąść na kamiennych ławach, a nawet zejść schodami do skał otaczających cypel. Idąc dalej dookoła Wzgórza dotrzemy zaś do monumentalnego pomnika wojennego (Monument aux Morts) umieszczonego w skale. To hołd mieszkańców Nicei dla żołnierzy poległych za Francję podczas I wojny światowej. W tym miejscu możemy z kolei rozpocząć zwiedzanie portu w Nicei lub wrócić w stronę Starego Miasta w Nicei.

Wszystko, o czym napisałem widać na filmie o Wzgórzu Zamkowym, który nagrałem w październiku 2014:

Pracując nad artykułem korzystałem z książki „Miasta Marzeń, Monako i Nicea”, Biblioteka Gazety Wyborczej, A. Smołucha-Sładkowska, J. Smołucha.