Muzeum Picassa w Antibes mieści się w zamku Grimaldi zamieszkiwanym przez artystę w roku 1946. Dzisiaj można tam podziwiać m.in. dzieła Picassa stworzone właśnie w tym miejscu.

Muzeum Picassa w Antibes (Musée Picasso) to atrakcja często odwiedzana przez turystów, także z Polski. Chętnie nocują oni w Antibes i okolicach, bo są tam piaszczyste plaże i ładne okolice.

Muzeum Picassa w samym centrum Antibes

Muzeum Picassa w Antibes to pierwsze na świecie muzeum poświęcone w całości temu artyście. Powstało w 1966 r. w zamku Grimaldi (Château Grimaldi), w którym 20 lat wcześniej Pablo Picasso przez 6 miesięcy miał swoją pracownię. Jesienią 1946 r. w budynku było zbyt zimno na dalsze prace artystyczne, dlatego Picasso wrócił do Paryża. Zostawił jednak w prezencie 23 obrazy i 44 rysunki, które dzisiaj należą do kolekcji muzeum. Wśród prac artysty wystawianych w Antibes jest np. jego słynne dzieło La Joie de vivre (Radość Życia). Łącznie w muzeum znajduje się 245 prac Picassa. Podziwiać tam można również ceramikę zdobioną przez niego, a także prace innych artystów.

Odwiedzić dawną pracownię Picassa i zobaczyć jego dzieła to wartościowe doznanie. Muszę jednak przyznać, że zabrakło mi w muzeum w Antibes bardziej znanych dzieł artysty, przede wszystkim z innych okresów jego twórczości. Za to bardzo ciekawe wydały mi się zdjęcia przedstawiające Picassa w czasie pracy, których jest w obiekcie bardzo dużo. Ich autorem jest Polak, Michel Sima (Michał Smajewski).

Sam zamek należący niegdyś do rodziny Grimaldi z Monako pochodzi z XII w., ale został przebudowany w XVI w. Niestety obecnie jego wnętrza niczym nie przypominają pomieszczeń zamkowych. Większość z nich ma białe ściany i wygląda jak zwyczajne pokoje w mieszkaniu. W dodatku nie ma wstępu na wieżę, z której zapewne roztacza się wspaniały widok na cały Cap d’Antibes. Jest za to obszerny taras z widokiem na morze i cumujące tam jachty.

Muzeum Picassa – informacje praktyczne

Muzeum Picassa w Antibes łatwo znaleźć. Przede wszystkim widoczna z daleka jest zamkowa wieża. Poza tym spacerując po Starym Mieście w Antibes nie sposób nie dotrzeć do kościoła Niepokalanego Poczęcia (Eglise de l’Immaculée Conception), obok którego – pod adresem Place Mariejol, 06600 Antibes, mieści się muzeum. Wstęp jest płatny, bilet kosztuje 8 euro (ulgowy 6 euro). Obiekt jest czynny cały tydzień z wyjątkiem poniedziałków, od 15 czerwca do 15 września w godz. 10 – 18, a od 16 września do 14 czerwca w godz. 10 – 13 i 14 – 18. Niestety w muzeum nie można robić zdjęć, dlatego moja galeria u góry jest w nie tak uboga.

O tym jak dojechać do Antibes napisałem w artykule o mieście.

Na koniec polecam jeszcze krótką wzmiankę o grobie Picassa w artykule o Aix-en-Provence.