Festiwal Filmowy w Cannes

//Festiwal Filmowy w Cannes

Festiwal Filmowy w Cannes to wydarzenie niezwykłe. Do małego nadmorskiego kurortu przyciąga międzynarodowe gwiazdy i tłumy turystów, stając się na 2 tygodnie centrum światowej kinematografii. Warto odwiedzić w tym czasie Lazurowe Wybrzeże.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes (Festival de Cannes) to impreza, której nie trzeba nikomu przedstawiać. Nawet niedzielni kinomani wiedzą, że co roku przed wakacjami cała plejada światowych gwiazd zjeżdża na 2 tygodnie do Cannes na Lazurowe Wybrzeże. To wielkie święto kina sprawia, że senny kurort budzi się do życia i pozostaje aktywny przez kolejnych kilka miesięcy.

Festiwal Filmowy w Cannes atrakcją turystyczną

Festiwal Filmowy w Cannes odbywa się od 1946 r. Jego pierwsze edycje borykały się z problemami finansowymi, ale dzisiaj nikt nie szczędzi funduszy na to prestiżowe wydarzenie. Nic dziwnego, bo impreza przyciąga na Lazurowe Wybrzeże nie tylko gwiazdy, ale także ich fanów i zwykłych ciekawskich turystów. Po ulicach miasteczka co chwilę jeżdżą luksusowe auta wożące sławnych aktorów, a na autografy poluje się pod każdym luksusowym hotelem. Całe miasto żyje festiwalem: promowane są najnowsze produkcje kinowe, odbywają się koncerty na plaży i w modnych klubach, imprezy zamknięte oraz oczywiście pokazy filmowe. W ramach festiwalowego konkursu o Złotą Palmę (Palme d’Or) zobaczyć można mnóstwo ciekawych filmów.

W historii festiwalu 2 razy Złotą Palmę otrzymały polskie produkcje. W 1981 r. był to Człowiek z żelaza Andrzeja Wajdy, a w 2002 Pianista, Romana Polańskiego. Palmę Wajdy można oglądać na wystawie w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Z kolei w 2018 r. za reżyserię filmu Zimna wojna palmę otrzymał Paweł Pawlikowski.

Poza nagrodą główną w konkursie przyznawane są także dodatkowe wyróżnienia, z podziałem na filmy pełnometrażowe oraz krótkometrażowe.

Nie przegap najbliższego festiwalu w Cannes. Sprawdź kalendarz imprez na Lazurowym Wybrzeżu!

Festiwal odbywa się w Pałacu Festiwalowym, który zbudowano specjalnie na potrzeby tej imprezy. Budynek jest wielką szklano – betonową bryłą i zdecydowanie wyróżnia się na tle panoramy Cannes. Moim zdaniem wyłącznie na minus, bo jest obrzydliwy. Wygląda gorzej niż Teatr Muzyczny w Gdyni przed remontem … ;-). Pałac Festiwalowy w Cannes znajdziesz bez problemu. Stoi tuż przy Starym Porcie i bulwarze La Croisette. W jego pobliżu są z kolei słynne odciski dłoni sławnych ludzi, także Andrzeja Wajdy. Wystarczy rozglądać się po chodniku.

Więcej informacji o festiwalu, w tym ceny biletów na pokazy konkursowe oraz skład jury można znaleźć na stronie festival-cannes.com.

Jeżeli chcesz odwiedzić miasto w czasie festiwalu, pamiętaj, że hotele w Cannes są wtedy znacznie droższe. Najlepiej przeszukać noclegi na Lazurowym Wybrzeżu i sprawdzić oferty w pobliskich miastach.

2018-06-05T07:01:56+00:00By |Categories: wydarzenia|Tags: |
Pobierz 10 pomysłów na Lazurowe Wybrzeże, które ułatwią Tobie zaplanowanie zwiedzania!
Zobacz od razu >>
close-link
Pobierz darmowy eBook!