Stare Miasto w Saint-Paul de Vence z daleka wygląda jak gniazdo. Zbudowano je na niewielkim wzgórzu w kształcie elipsy i otoczono wysokim murem. Warto zobaczyć tę artystyczną mekkę, a później odwiedzić grób Gombrowicza w pobliskim Vence.

Saint-Paul de Vence (nazywane także Saint Paul) leży niedaleko Nicei, pomiędzy Cagnes-sur-Mer, a Vence. Warto je odwiedzić jadąc właśnie do Vence, gdzie żył i umarł Witold Gombrowicz. St-Paul to średniowieczne miasteczko, dzisiaj prawdziwa mekka artystów, którzy zaczęli tam zjeżdżać od 1920 r. Przebywali tam i tworzyli m.in. Picasso, Dufy, Matisse i Marc Chagall, który mieszkał w St-Paul 19 lat i jest pochowany na miejscowym cmentarzu (zaraz po wejściu po prawej stronie).

W miasteczku bywały również gwiazdy światowego kina, m.in. Greta Garbo, Sophia Loren i Catherine Deneuve. Artyści nocowali najczęściej w hotelu z restauracją Colombe d’Or, która znajduje się przed murami Starego Miasta. Plotka głosi, że najsławniejsi z nich płacili za swój pobyt w naturze, zostawiając  właścicielowi swoje dzieła.

Zwiedzanie Starego Miasta w St-Paul de Vence nie powinno zająć więcej niż ok. 1,5 godziny (bez wizyt w muzeach).

Średniowieczna warownia Saint-Paul de Vence

Stare Saint-Paul de Vence zbudowano na niewielkim wzgórzu, z którego jednak rozpościera się widok na całą okolicę. Miasteczko leży kilka kilometrów od morza, ale widać stąd brzeg w pobliżu Cagnes-sur-Mer, aż po Antibes. Na północnym-zachodzie można z kolei dostrzec ośnieżone szczyty Alp Nadmorskich. Było to idealne położenie dla wzniesienia w średniowieczu warowni otoczonej grubym murem. Jest on dobrze zachowany do dziś, podobnie jak urocze Stare Miasto wewnątrz. Zabudowania starego St-Paul pochodzą nawet z XVI i XVII w. Mury miejskie kazał zbudować w 1538 r. Franciszek I Walezjusz, król Francji zasiadający na tronie od 1515 do 1547 r. W drugiej połowie XIX w. mieszkańcy miasteczka musieli odkupić te mury, by w ten sposób uchronić je przed rozebraniem.

Atrakcje Saint-Paul de Vence

Saint-Paul de Vence nie słynie z niezliczonej ilości atrakcji turystycznych, bo samo w sobie jest wielką atrakcją. Warto przede wszystkim pospacerować główną uliczką miasteczka – rue Grande, która prowadzi od wejścia bramą północną (Porte de Vence) do końca miasteczka, gdzie tuż za bramą południową jest cmentarz. Po drodze mija się urocze małe galerie, sklepiki, restauracje i pracownie artystyczne, których w Saint-Paul de Vence jest bez liku. Jedną z częściej fotografowanych atrakcji jest okazała fontanna na place de la Grande Fontaine. W średniowieczu był to najważniejszy punkt Starego Miasta.

W Saint-Paul de Vence oraz wielu innych średniowiecznych miasteczkach na Lazurowym Wybrzeżu jest mnóstwo fontann i źródełek. W wielu z nich płynie woda zdatna do picia. Takie ujęcia zawsze są oznaczone tabliczką eau potable. Z kolei napis eau non potable oznacza, że ta woda nie nadaje się do picia.

W najwyższym punkcie miasteczka stał niegdyś zamek. Niestety dzisiaj został po nim tylko niewielki obiekt, w którym mieści się Urząd Miasta. Tuż obok stoi zaś kościół z XIV w. podniesiony w XVII w. do godności kolegiaty (Collégiale de la Conversion-de-Saint-Paul). W pobliżu jest jeszcze Kaplica Białych Pokutników z XVII w. (La Chapelle des Pénitents Blancs), odrestaurowana i udekorowana na początku XXI w. przez belgijskiego artystę Jean-Michele Folona. Zwiedzanie tego miejsca jest płatne – wstęp kosztuje 4 euro (3 euro ulgowy). Naprzeciwko znajduje się też muzeum miejskie (bilety w tej samej cenie).

Jak dojechać do Saint-Paul de Vence?

Do Saint-Paul de Vence najprzyjemniej można dojechać skuterem. Pozostałe opcje to samochód i autobus. Z Nicei kursuje w tamtą stronę linia 400 jadąca m.in. przez Promenadę Anglików, a kończąca trasę w Vence. Bilet kosztuje 1,5 euro w jedną stronę.

Przed wizytą w Saint-Paul de Vence warto odwiedzić ciekawą stronę miasteczka: saint-pauldevence.com. Można też pobrać aplikacje na smartfony (linki na stronie).

Saint-Paul de Vence i grób Gombrowicza w Vence możesz zobaczyć na vlogu Monsieur Hallmann:

Na wzgórzu tuż obok miasteczka znajduje się uznawane za jedno z ciekawszych na świecie prywatnych muzeów z kolekcją sztuki współczesnej i nowoczesnej. To Fondation Maeght, które zdecydowanie warto odwiedzić, jeśli interesujesz się tego rodzaju sztuką.