Nadmorska wędrówka z Nicei do Villefranche-sur-Mer to trasa na zaledwie 45 min. spaceru. Jest za to całkiem wymagająca, bo co chwilę trzeba się wspinać po stromych schodach, a kolejnymi schodzić. Piękne widoki jak zawsze gwarantowane.

Nadmorskie trasy wędrowne na Lazurowym Wybrzeżu są moją ulubioną atrakcją regionu na zimowe słoneczne weekendy. Do jednej z krótszych w pobliżu Nicei należy wędrówka południowym brzegiem wzgórza Mont Boron. Jej pierwszą część opisałem w artykule Cap de Nice, a drugą znajdziesz poniżej.

Wędrówka z Nicei do Villefranche brzegiem morza

Powód podziału na dwa artykuły jest prosty – to w zasadzie dwie osobne wędrówki, w dodatku znacznie się od siebie różniące. Trasa z Coco Beach w Nicei do połowy południowego cypla wzgórza Mont Boron jest prosta, szybka i przyjemna. Kończy się jednak stromym podejściem schodami do biegnącej wyżej ulicy. Następnie trzeba przejść ok. 300 m na wschód, gdzie na zakręcie za znakiem Palais Maeterlinck zaczyna się dalsza ścieżka w stronę Villefranche. Jeżeli chcesz dojechać w te okolice autobusem z centrum Nicei, najlepiej wsiąść w linię 38 (to zawsze niewielki busik) w kierunku Château de l’Anglais i wysiąść na przystanku o tej samej nazwie. Druga możliwość to autobus 81 do Villefranche – wtedy wysiadamy na przystanku Hôpital Anglais.

Na początku trasy mija się jeden z bunkrów służących w XIX w. do obrony Zatoki Villefranche. Były one używane także przez Niemców w czasie II wojny światowej.

Ten odcinek jest zupełnie inny od poprzedniego. Jest tu ciaśniej i co chwilę trzeba się wspinać i schodzić drewnianymi i kamiennymi schodami. Wszelkie trudy są oczywiście rekompensowane przez wspaniałe widoki. Można stąd podziwiać półwysep Cap-Ferrat, Zatokę Villefranche, gdzie latem cumują ogromne statki pasażerskie, a także Głowę Psa nad Monako doskonale widoczną w oddali. Spokojny spacer niemalże do centrum Villefranche-sur-Mer zajmie mniej niż godzinę (bez przerw na piknik, który warto zrobić po drodze!).

Podsumowanie:

  • Poziom trudności: łatwy, ale można się zasapać
  • Dystans: ok. 4 km
  • Czas wędrówki: ok. 45 – 55 min
  • Trasa Endomondo z mapą

A tu jeszcze krótki film z naszego spaceru w lutym 2017: