Lazurowe Wybrzeże to nie tylko piękne plaże i luksusowe hotele. To także wyjątkowe średniowieczne miasteczka, które wyglądają jak kamienne grody lub plan filmowy z kolorowymi domkami. Oto 5 średniowiecznych miasteczek, które warto odwiedzić!

Średniowieczne miasteczka na Lazurowym Wybrzeżu to perełki wśród licznych atrakcji regionu. Większość turystów kojarzy tę część Francji głównie z luksusem, lazurowym morzem i palmami. Tymczasem to właśnie urocze niewielkie miasteczka są jedną z ciekawszych atrakcji na Lazurowym Wybrzeżu! Spacerowanie wśród starych kamiennych domów, kolorowych kamienic porośniętych kwiatami oraz wiekowych fontann to atrakcja dla każdego.

Takich wyjątkowych miejsc mamy tutaj całkiem sporo. Dość wymienić chociażby Eze, Antibes, Villefranche-sur-Mer, Cagnes-sur-Mer, Saint-Paul de Vence, Vence, Roquebrune-Cap-Martin czy Menton. Wszystkie opisane przeze mnie miasta i miasteczka Lazurowego Wybrzeża znajdziesz na mapie: miasta Lazurowego Wybrzeża (i Prowansji). Poniżej umieściłem 5 moich ulubionych, które na pewno warto odwiedzić podczas wypoczynku w regionie (kolejność przypadkowa).

Informacje o tym, jak dojechać do opisywanych miejsc znajdziesz w artykule o konkretnym miasteczku. Wszystkie potrzebne linki są poniżej.

Oto 5 średniowiecznych miasteczek na Lazurowym Wybrzeżu, które warto zobaczyć:

Èze. Eze jest wymieniane w chyba wszystkich przewodnikach świata, jako najładniejsze miasteczko na Lazurowym Wybrzeżu. To powoduje, że tłumy turystów chcą je zobaczyć, a latem w okolicy nie ma gdzie zaparkować. Eze leży na wysokiej skale między Niceą, a Monako i rzeczywiście jest urocze. Upodobał je sobie m.in. Walt Disney, który lubił wypoczywać właśnie w Eze. Całe miasteczko nie ma ani jednej ulicy dla samochodów. Są tu tylko schody i wąskie przejścia pomiędzy kamiennymi domami. Większość mieszkań zajmują luksusowe hotele i butiki z wyrobami lokalnych artystów. Na szczycie Eze znajduje się z kolei ładny ogród egzotyczny, z którego roztaczają się wspaniałe widoki na okolicę. Przeczytaj więcej o tym miejscu w artykule: Eze.

Panorama Èze widoczna z la Grande Corniche. W tle półwysep Cap-Ferrat.

Èze widoczne z la Grande Corniche. W tle półwysep Cap-Ferrat.

Saint-Paul de Vence. To miasteczko jako jedyne w zestawieniu nie leży nad morzem. Znajduje się ono kilka kilometrów w głąb lądu za Cagnes-sur-Mer. Już z daleka robi niezwykłe wrażenie, ponieważ całe jest otoczone grubym kamiennym murem. Saint-Paul zbudowano na wzniesieniu na planie elipsy, a przez środek miasteczka biegnie jego główna (ale i tak wąska) ulica. Na końcu znajduje się punkt widokowy, a tuż za murami jest cmentarz. Spoczywa na nim wspaniały artysta Marc Chagall, którego muzeum można zwiedzić w Nicei. Saint-Paul de Vence to miasteczko opanowane przez artystów. Ich butiki i pracownie można znaleźć na każdej ulicy. Przeczytaj więcej o Saint-Paul de Vence.

Zwiedzając Saint-Paul de Vence warto również odwiedzić miasto Vence, które leży tylko 5 km dalej. To właśnie tam znajduje się willa, w której żył Witold Gombrowicz. Artysta jest pochowany na miejskim cmentarzu, a w jego mieszkaniu zorganizowano niewielkie muzeum.

Panorama Saint-Paul de Vence

Saint-Paul de Vence

Roquebrune-Cap-Martin. To moim zdaniem najbardziej niedoceniane miasteczko na Lazurowym Wybrzeżu. Leży między Monako, a Antibes i jest gęsto zabudowane kolorowymi i starymi domami. Na szczycie stoi dawna twierdza rodu Grimaldich, z której można podziwiać Monako i dachy miasteczka. Widok jest rewelacyjny, w dodatku nawet w sezonie nie ma tu tłumu turystów. Naprawdę szkoda byłoby pominąć to miejsce podczas zwiedzania regionu! Przeczytaj więcej: Roquebrune-Cap-Martin.

Widok na Stare Miasto Roquebrune-Cap-Martin z twierdzy Grimaldi oraz na półwysep Cap-Martin

Widok na Stare Miasto Roquebrune-Cap-Martin z twierdzy Grimaldi

Antibes. Antibes to popularny kurort na Lazurowym Wybrzeżu. Polacy chętnie spędzają tu wakacje. W okolicy jest sporo ładnych i piaszczystych plaż, a baza noclegowa jest rozbudowana. W centrum Antibes znajduje się stara część miasta. Zbudowano ją tuż przy morzu i otoczono murami, które z czasem zostały rozebrane. Można jednak podziwiać ich odcinek przy morzu, w tle mając Niceę i Alpy Nadmorskie. W środku miasteczka znajduje się Muzeum Picassa, który żył tu i tworzył. Dowiedz się więcej o Antibes.

Antibes, Lazurowe Wybrzeże

Antibes, Lazurowe Wybrzeże

Villefranche-sur-Mer. Villefranche znajduje się tuż obok Nicei (w kierunku Monako) i właśnie tu jest jedna z moich ulubionych plaż. Miasteczko ma bardziej włoski niż francuski klimat, a jego położenie w zatoce z widokiem na półwysep Cap Ferrat (zwany Półwyspem Miliarderów) sprzyja spacerom. Jest tu mnóstwo kolorowych kamienic i wiele fajnych miejsc zdjęciowych.

Villefranche-sur-Mer, Lazurowe Wybrzeże

Villefranche-sur-Mer, Lazurowe Wybrzeże

To moje propozycje. Jeżeli masz własne ulubione stare miasteczka na Lazurowym Wybrzeżu, koniecznie napisz mi o nich w komentarzu poniżej!