Hyères to ładne miasteczko niedaleko Tulonu. Jego główną atrakcją jest Stare Miasto, ale przede wszystkim znajdująca się nieopodal wyspa Porquerolles słynąca z pięknych plaż.

Hyères leży między Tulonem, a Saint-Tropez. To miasteczko na Lazurowym Wybrzeżu ma całkiem ładne Stare Miasto zbudowane na zboczu wzniesienia. Słynie jednak przede wszystkim z archipelagu wysp d’Hyères (Îles d’Hyères). Największa z nich – wyspa Porquerolles jest zamieszkana i przyciąga latem znane osobistości z całego świata.

Hyères: atrakcje, zwiedzanie i wyspy

Hyeres jest znane polskim miłośnikom sportu przede wszystkim z odbywających się tam co roku w kwietniu od 1968 r. regat Pucharu Świata. W 2018 r. złoty medal zdobyła tu polska windsurferka znana później z homofobicznych wypowiedzi. Nie będę podawał tu jej nazwiska, bo lepiej żeby została zapomniana.

Ale Hyeres przyciąga nie tylko sportowców. Do miasteczka każdego roku tłumnie przybywają także turyści. Hyeres jest uznawane za najstarszy kurort na Lazurowym Wybrzeżu, a jego najważniejszą atrakcją są pobliskie wyspy. Cały ten teren leży w obszarze Masywu Maurów (Massif des Maures) i jest górzysty.

Archipelag wysp d’Hyères składa się z 4 wysp. Są to: Porquerolles, Port-Cros, Levant i Bagaud. Wszystkie doskonale widać z miasta leżącego 4 km od brzegu morza. Na stałe zamieszkana jest tylko pierwsza wyspa.

Atrakcje Hyeres to Stare Miasto, które zbudowano na zboczu wzniesienia. Znajdziesz tu wąskie uliczki, kolorowe kamienice, place z fontannami i mnóstwo kwiatów. Z kolei na szczycie wzniesienia są ruiny jednego z największych zamków w Prowansji (XI w.), który należał do księcia Prowansji Karola I Andegaweńskiego. Niestety obiekt został rozebrany w XVII w. na polecenie Ludwika XIII. Jest tam jednak świetny punkt widokowy na całą okolicę.

Hyères, Lazurowe Wybrzeże

Hyères, Lazurowe Wybrzeże

Nieco niżej na zboczu znajduje się ogólnodostępny ogród dawnej posiadłości Castle Sainte-Claire. Z tamtejszego tarasu widać dachy miasteczka i bryłę kościoła. Willa należała dawniej m.in. do francuskiego oficera Oliviera Voutier. Pewnie niewielu jego nazwisko cokolwiek mówi. Warto jednak wiedzieć, że za sprawą pana Voutier do Francji trafił antyczny pomnik Wenus z Milo, który teraz można oglądać w muzeum Luwr w Paryżu.

W mieście swoją komendę mieli Templariusze. XII-wieczna wieża – kaplica stoi do dziś w centrum miasteczka przy placu Massillion.

Jak dojechać do Hyères?

Z Nicei najłatwiej dojechać samochodem wybierając autostradę A8, podobnie z Marsylii. Pociąg do Hyeres jeździ z Tulonu (pociąg regionalny TER). Jest też bezpośrednie połączenie TER z Marsylii (stacja Blancarde). Obok dworca kolejowego w Hyeres znajduje się bezpłatny parking pod gołym niebem. Parkingi bliżej centrum są zwykle płatne i mieszczą się w budynkach.

Hyères, Lazurowe Wybrzeże

Hyères, Lazurowe Wybrzeże

Jeżeli szukasz noclegu, warto sprawdzić hotel Ibis Styles Centre Gare. Jest dobrze położony, ma duży taras na dachu i całkiem dobre śniadanie w cenie.