Rewolucja, Emmanuel Macron

//Rewolucja, Emmanuel Macron

Rewolucja to książka napisana przez Emmanuela Macrona. Powstała, kiedy jej autor ubiegał się o urząd prezydenta Francji i trudno nie traktować jej jako manifest wyborczy.

Emmanuel Macron został prezydentem Francji w 2017 r., a jego książkę Rewolucja wydano rok wcześniej. Jest to manifest wyborczy, a zarazem diagnoza problemów francuskiego społeczeństwa. W Polsce książkę wydano w 2018 r., w czasie prezydentury autora publikacji. Pozwala to porównać plany z pierwszymi podjętymi przez Macrona działaniami.

Rewolucja Macrona to diagnoza problemów Francji

Rewolucja, Emmanuel Macron, okładka. Źródło: Wydawnictwo Poznańskie

Rewolucja, Emmanuel Macron, okładka. Źródło: Wydawnictwo Poznańskie

Rewolucja to książka polityczna, a w czasie urlopu raczej stronimy od takich tematów. Czemu więc jej recenzja znajduje się w moim przewodniku? Z prostej przyczyny: wielu turystów, z którymi współpracuję pyta mnie o aktualną sytuację w kraju. Interesuje ich życie we Francji, sytuacja gospodarcza i polityczna. Na tym w końcu polega poznawanie obcych krajów i kontakt z lokalnym przewodnikiem. To nie tylko wspólny spacer po ciekawych atrakcjach i zabytkach, ale także zdobycie wiedzy o sytuacji bieżącej. Jeżeli chcesz poznać diagnozę problemów Francji i pomysł na ich rozwiązanie, Rewolucja Macrona z pewnością będzie jedną z książek w tym pomocnych.

Wewnątrz znajdziesz aż 16 rozdziałów i nie ma wątpliwości, że Emmanuel Macron chciał w nich poruszyć sytuację możliwie wielu grup społecznych we Francji. Jego sposób na zjednanie sobie czytelników i zarazem wyborców pozwala nam dzisiaj poznać problemy Francji. Jest wśród nich wciąż żywe złudzenie dawnej potęgi, są problemy marnej edukacji, nadmierna biurokracja i tworzenie bezsensownego prawa, niechęć do zmian, niesprawiedliwy i nieefektywny system zabezpieczenia społecznego, są i problemy związane z bezpieczeństwem oraz strukturami europejskimi. Jednym zdaniem wszystko, z czym spotykam się na co dzień żyjąc we Francji.

Rewolucja nie tylko diagnozuje problemy. Macron wymienia także sposoby ich rozwiązania, które chce wdrożyć jak tylko zostanie prezydentem. To oczywiście głównie lista życzeń i obietnic, którą składa każdy polityk przed wyborami. Książka jest zresztą napisana językiem typowym dla tej grupy społecznej. Trudno zatem zapomnieć podczas lektury, że powstała przed wyborami w celu ich wygrania. Mimo wszystko to ciekawa pozycja, która pozwala poznać nieco bliżej francuskie społeczeństwo w XXI w. i problemy, z jakimi się ono zmaga.

Emmanuel Macron
Rewolucja
Tłumaczenie: Filip Rogalski
Tytuł oryginału: Révolution
Liczba stron: 310
Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
ISBN: 978-83-7976-852-3

Książkę do recenzji dostarczyło Wydawnictwo Poznańskie

2018-05-17T13:51:44+00:00By |Categories: wakacje na Lazurowym Wybrzeżu|Tags: |
Pobierz 10 pomysłów na Lazurowe Wybrzeże, które ułatwią Tobie zaplanowanie zwiedzania!
Zobacz od razu >>
close-link
Pobierz darmowy eBook!