Karnawał w Nicei odbywa się od ponad 140 lat i należy do największych na świecie. Ta mało znana w Polsce impreza przyciąga zimą nawet milion turystów na Lazurowe Wybrzeże, kosztuje 7 mln euro i zużywa 20 ton konfetti.

Karnawał w Nicei (Carnaval de Nice) odbywa się w lutym i jest to największa zimowa impreza na Lazurowym Wybrzeżu. Jego początki sięgają aż 1294 roku, a wydarzenie znane dzisiaj jest organizowane od 1872 r. Karnawał wymyślono, by zapewnić rozrywkę burżuazji zimującej na francuskiej Riwierze. Dzisiaj ze świetnej zabawy korzystają wszyscy turyści i mieszkańcy. W 2009 r. w imprezie udział wzięło ponad milion gości z całego świata. Każdego roku w barwnych paradach występuje 1000 artystów z wielu krajów i 18 jeżdżących platform z ogromnymi kukłami. Zorganizowanie Karnawału w 2012 r. kosztowało 7 mln euro!

Karnawał w Nicei europejskim Rio de Janeiro

Karnawał w Nicei rozpoczyna się w piątek wieczorem wjazdem ogromnej kukły Króla Karnawału na Plac Massena w Nicei. Przez wszystkie dni zabawy król stoi tuż obok Fontanny Słońca i bierze udział w paradach. Towarzyszy mu równie duża kukła Królowej Karnawału. Każdego roku zmienia się motyw przewodni imprezy. W 2015 świętowano pod hasłem „Król muzyki”.

W ciągu dwóch tygodni zabawy w Nicei odbywają się różne wydarzenia związane z Karnawałem. Do najważniejszych należy wieczorna Parada Światła (Corso Carnavalesque Illuminé) oraz Bitwa Kwiatowa (Bataille de Fleurs) w godzinach popołudniowych.

Parada Światła to najważniejszy punkt Karnawału. Jej centralnym punktem jest Plac Massena, gdzie ustawia się ogromne trybuny dla publiczności. Między nimi przechodzi barwny pochód kukieł i artystów, a wszystko jest podświetlone i tańczy w rytm muzyki. Podczas wydarzenia co chwilę strzela konfetti, którego zużywa się 20 ton każdego roku! Podobnie jak w przypadku Bitwy Kwiatowej, w czasie Karnawału odbywa się kilka Parad Światła.

Bitwa Kwiatowa rozgrywa się na Promenadzie Anglików, w pobliżu Starego Miasta w Nicei i jest barwnym korowodem pojazdów bogato udekorowanych świeżymi kwiatami. Jadące nimi osoby w przebraniach rzucają w publiczność kwiaty, przede wszystkim mimozy, gerbery, lilie i róże. Łącznie podczas jednej bitwy wykorzystywanych jest nawet 100 tysięcy świeżych kwiatów! 90% z nich rośnie w pobliżu Nicei.

W 2015 r. po raz pierwszy zorganizowano w ramach Karnawału jednodniową imprezę środowisk LGBT, Queernaval. Wydarzenie to zapewne będzie stałą pozycją kolejnych karnawałów w Nicei, która słynie jako miasto przyjazne środowisku LGBT.

Nicejski Karnawał kończy się spaleniem kukły Króla Karnawału w Zatoce Aniołów tuż przy Promenadzie Anglików i spektakularnym pokazem fajerwerków.

Karnawał w Nicei – informacje praktyczne

Karnawał w Nicei warto chociaż raz zobaczyć na własne oczy. Trzeba jednak pamiętać, że jest to impreza biletowana. Miejsca stojące podczas parad kosztują od 5 do 12 euro, a siedzące od od 21 do 26 euro. Można też kupić bilety na kilka wydarzeń, co wyjdzie taniej. Zniżki mają też oczywiście dzieci. Osoby przebrane w barwne stroje mogą wejść na teren imprezy za darmo. Niestety teren imprezy jest dobrze odgrodzony, więc nie ma co liczyć na atrakcje będąc poza nim. Wydarzenie trwa ok. 15 dni. Dodatkowe informacje znajdziesz na stronie nicecarnaval.com (także po angielsku).

Paradę Światła, część Karnawału w Nicei możesz też zobaczyć na vlogu o życiu we Francji: