Allos to alpejska wioska w górach niedaleko Nicei. Przepływa przez nią rzeka Verdon, ta sama, która płynie przez wspaniały kanion Verdon.

Allos leży na obrzeżach Parku Narodowego Mercantour, 75 km od Nicei (w linii prostej). Dawniej wioska utrzymywała się z rolnictwa, ale ze względu na górskie położenie i zainteresowanie turystów, jej mieszkańcy zaczęli zajmować się obsługą ruchu turystycznego. Aktualnie miasteczko zapewnia atrakcje przez cały rok. Zimą jest popularnym w regonie ośrodkiem narciarskim, a latem można tu wędrować, łowić ryby w górskich strumieniach i odpoczywać na łonie natury.

Allos – alpejska wioska niedaleko Nicei

Do Allos można dojechać samochodem (trasa z Nicei ma ok. 130 km i jest malownicza) lub skorzystać z pociągu z przesiadką na autobus. W pobliże miasteczka dojeżdża turystyczny Pociąg Szyszek z Nicei (Train des Pignes), a przesiadka na autokar jest możliwa w Thorame-Haute. Prywatny bus czeka na turystów tuż przy stacji kolejowej, a bilet do Allos można kupić za kilka euro u kierowcy.

Będąc na miejscu na pewno warto pospacerować po niewielkim centrum miasteczka. Są tam restauracje, sklepy z pamiątkami i lodami oraz bary. W centrum znajduje się także park rozrywek wodnych ze sztucznym jeziorkiem i zjeżdżalnią (czynne latem, wstęp płatny). Na pobliskie szczyty prowadzą wyciągi krzesełkowe, a poza tym w dolinie z miasteczkiem jest wiele miejsca na spacery na łonie natury.

Prawdziwie górski charakter okolicy warto jednak odkryć jadąc w górę drogą D226. Kończy się ona w gęstym lesie i prowadzi prawie do górskiego jeziora (Lac d’Allos) otoczonego skałami. Po drodze można zatrzymać się, by wejść na szlak prowadzący do wodospadów i rzeki spływającej z gór. To oczywiście atrakcje na lato, bo zimą w Allos najlepiej korzystać z ośnieżonych stoków narciarskich.

Tuż obok Allos znajduje się miejscowość i gmina Barcelonnette. Na jej terenie w 2015 r. rozbił się samolot Germanwings, którego drugi pilot zmagał się z depresją i według ustaleń śledczych miał celowo doprowadzić do katastrofy samolotu.

Zobacz także inną górską miejscowość niedaleko Nicei w artykule narty we Francji.

2018-06-06T15:05:47+00:00By |Categories: miasta Lazurowego Wybrzeża|
Pobierz 10 pomysłów na Lazurowe Wybrzeże, które ułatwią Tobie zaplanowanie zwiedzania!
Zobacz od razu >>
close-link
Pobierz darmowy eBook!