Stadion w Monaco znajduje się w dzielnicy Fontvieille i nosi imię Ludwika II. To obiekt drużyny AS Monaco, który można zwiedzać z przewodnikiem.

Monako na swojej niewielkiej powierzchni wygospodarowało miejsce nawet na całkiem duży stadion. Znajduje się on w dzielnicy Fontvieille, częściowo zbudowanej na wodzie. Stadion w Monaco można zwiedzać z przewodnikiem, ale największą frajdę fanom piłki nożnej da oczywiście oglądanie meczu na żywo. Tym bardziej, że w zespole klubu AS Monaco gra Kamil Glik!

Stadion w Monaco niczym biurowiec

Stadion w Monako stoi na terenie wydartym morzu. Został otwarty w 1985 r. przez księcia Rainiera III, a nosi imię Ludwika II (Stade Louis II), dziadka Rainiera III. Budynek stadionu jest w zasadzie całym kompleksem sportowym. Znajduje się tu nie tylko boisko piłkarskie, ale także basen olimpijski, bieżnia lekkoatletyczna, boisko do koszykówki, siłownia, parking na 1700 samochodów oraz biura. Rozgrywane mecze i zawody sportowe możne obserwować 18,5 tys. osób siedzących na widowni. To połowa mieszkańców księstwa Monako!

Ciekawostki: prace naukowo-badawcze dot. bezpieczeństwa konstrukcji tego obiektu prowadził polski inżynier Jerzy Wianecki. W 2004 r. na stadionie wybuchła bomba, ale obiekt był w tym czasie pusty i na szczęście nikomu nic się nie stało. Do dzisiaj nie wiadomo, kto odpowiada za jej podłożenie.

Stadion widać doskonale z kilku miejsc w Monako. Można go podziwiać ze wzgórza stojąc obok pałacu książęcego w Monako, stojąc na tarasie ogrodu egzotycznego w Monako, a także stojąc na szczycie Głowa Psa nad Monako. Z kolei spacerując ulicami Fontvieille można stadion przegapić, ponieważ jest dobrze wkomponowany w okoliczne budynki i przypomina ogromny biurowiec.

Zwiedzanie stadionu w Monaco

Stadion w Monaco można zwiedzać w dni robocze między 1 kwietnia, a 30 września. Spacer trwa ok. 30 minut i odbywa się z przewodnikiem, który mówi po francusku, angielsku oraz włosku. Koszt zwiedzania to 5,20 euro dla dorosłych i 2,60 euro dla dzieci (mniej niż 12 lat) oraz seniorów (pow. 65 lat). Godziny zwiedzania: 10:30, 11:30, 14:30, 15:30, 16:30.

Stadion znajduje się pod adresem 7 Avenue des Castelans. Można tam dojść pieszo z dworca kolejowego w Monako w 15 min.

Mecze AS Monaco na stadionie w Monaco

Bilety na mecze w Monako można kupić online na stronie klubu (link poniżej) oraz na miejscu w kasach. Należy pamiętać o kontroli tożsamości przed każdym meczem. Trzeba zabrać ze sobą dokument ze zdjęciem!

Dodatkowe informacje o stadionie i klubie znajdziesz na stronie asmonaco.com.

Zobacz także: przewodnik po Monako.