Muzeum Fernanda Légera w Biot

//Muzeum Fernanda Légera w Biot

Długo omijałem muzeum Fernanda Légera w Biot z obawy przed nudą. Tymczasem wewnątrz czekały na mnie wspaniałe i kolorowe dzieła artysty i jego przyjaciół, a także ogród zachęcający do odpoczynku.

Gdzieś kiedyś przeczytałem, że Fernand Léger był francuskim artystą szerzej nieznanym. Od razu zatem błędnie założyłem, że jego twórczość nie będzie ciekawa, a muzeum Fernanda Légera w Biot (Musée national Fernand Léger) omijałem szerokim łukiem. Do czasu, kiedy podczas wizyty w Museum of Modern Art w Nowym Jorku zauważyłem jego dzieła. Kolorowe, abstrakcyjne i przyciągające uwagę.

Kolekcja w muzeum Fernanda Légera

Muzeum Legera w Biot zostało otwarte w 1960 r. Ufundowała je wdowa po artyście – Nadia Léger oraz jego współpracownik, Georges Bauquier. Obiekt powstał na terenie posiadłości kupionej przez Legera krótko przed śmiercią. W ceremonii otwarcia uczestniczyli m.in. Picasso, Chagall i Braque.

Fernand Léger urodził się w 1881 r. we Francji (Normandia), a zmarł w 1955 r. Był francuskim artystą związanym z kubizmem. Malował, tworzył ceramikę, grafiki, freski, rzeźby, ale także reżyserował filmy.

Dzieła artysty można podziwiać jeszcze przed wejściem do muzeum. Fasadę budynku zdobi bowiem ogromna mozaika, której Fernand Léger nie ukończył. Przedstawia ona motyw sportowy, bo miała być dekoracją stadionu w Hanowerze. Kolekcja w środku to zbiór prac artysty z różnych okresów jego twórczości. Zgromadzone dzieła to nie tylko obrazy, ale również witraże, rzeźby i ceramika.

Informacje praktyczne

Muzeum Fernanda Légera w Biot jest czynne codziennie z wyjątkiem wtorków, 1 stycznia, 1 maja i 25 grudnia. Od listopada do końca kwietnia jest otwarte w godz. 10 – 17, a w pozostałych miesiącach od 10 do 18. Bilet wstępu kosztuje 7,50 euro (zniżkowy 6 euro). Obywatele UE poniżej 26 r. życia wchodzą za darmo. Można też kupić bilet za 15 euro umożliwiający dodatkowo zwiedzenie Muzeum Chagalla w Nicei w ciągu 30 dni. W cenie biletu jest przewodnik audio w różnych językach (nie ma polskiego).

Na zwiedzenie tego obiektu warto przeznaczyć ok. godziny. Przed budynkiem jest darmowy parking. Na miejscu dostępne są toalety oraz sklepik z przekąskami (w ogrodzie, latem).

Adres muzeum: 255 Chemin du Val de Pôme, 06410 Biot. Dodatkowe informacje znajdziesz na stronie musees-nationaux-alpesmaritimes.fr.

2018-05-23T10:09:30+00:00By |Categories: atrakcje Lazurowego Wybrzeża|
Pobierz 10 pomysłów na Lazurowe Wybrzeże, które ułatwią Tobie zaplanowanie zwiedzania!
Zobacz od razu >>
close-link
Pobierz darmowy eBook!