Roquebrune-Cap-Martin to miasteczko, w którym swoją willę miała Coco Chanel. Wąskie uliczki Starego Miasta prowadzą aż do ponad 1000-letniego drzewa oliwnego, a nad całością góruje twierdza Grimaldich.

Roquebrune-Cap-Martin to rozciągnięte wzdłuż wybrzeża miasteczko położone między Monako, a Menton. Znajdziesz tam piękną plażę pokrytą drobnym żwirkiem, a także zbudowane na stromym zboczu średniowieczne Stare Miasto. W Roquebrune jest znacznie spokojniej niż w pobliskim Monako oraz Nicei, ale równie pięknie. Tę okolicę upodobała sobie Coco Chanel, która mieszkała w willi La Pausa. Wśród gości chętnie odwiedzających jej posiadłość byli m.in. Pablo PicassoWinston Churchill.

Roquebrune-Cap-Martin oazą spokoju na Lazurowym Wybrzeżu

Roquebrune ma kilka atrakcji, które warto zobaczyć. Przede wszystkim jest to oczywiście Stare Miasto z wąskimi uliczkami i tarasem widokowym. Koniecznie trzeba wejść do zamku-twierdzy Grimaldich z końca IX w., z którego roztacza się przepiękny widok na całą okolicę, a szczególnie w stronę Monako. Bilet wstępu kosztuje 5 euro, a na zwiedzanie trzeba przeznaczyć ok. 30 min.

Poznaj 5 średniowiecznych miasteczek na Lazurowym Wybrzeżu, które warto zobaczyć! Na zdjęciu Roquebrune-Cap-Martin.

Roquebrune-Cap-Martin

Warto też udać się na południe uliczką rue de la Fontaine, a dalej Chemin de Menton, by zobaczyć ponad 1000-letnie drzewo oliwne (l’Olivier Millénaire), najstarsze znane w regionie. Na półwyspie Cap-Martin jest także fort należący do Linii Maginota, który z pewnością wkrótce obejrzę i opiszę. Sam półwysep Cap-Martin jest zresztą porośnięty bujną roślinnością i zamieszkany oczywiście przez bogaczy. Można go obejść nadmorską trasą spacerową, co zdecydowanie polecam zrobić.

Nazwa Roquebrune wzięła się od koloru skały, na której zbudowano miasto i oznacza brązową skałę.

Jak dojechać do Roquebrune-Cap-Martin?

Do Roquebrune-Cap-Martin można dojechać pociągiem (linia GrasseVentimiglia przez Niceę i Monako), ale wtedy czeka cię wędrówka pod górę do Starego Miasta. Najlepiej chyba dotrzeć tam samochodem lub skuterem wybierając Górny Gzyms, czyli niezwykle malowniczą trasę z Nicei w stronę włoskiej granicy. Roquebrune leży tuż przy Menton, dlatego warto od razu zajechać także do tego ślicznego miasteczka.

Z Nicei do Menton jeździ też autobus nr 100, który mija Roquebrune.

Na koniec polecam film o Roquebrune z vloga Monsieur Hallmann – życie we Francji (można włączyć polskie napisy):