Oceanarium w Monako to nie tylko duże akwaria z pięknymi rybami. Tu możesz wejść do repliki batyskafu i zobaczyć fantastyczną panoramę Monako i Monte-Carlo z dachu budynku. Warto wydać 14 euro.

Muzeum Oceanograficzne w Monako mieści się na górze pałacowej, tuż za Starym Miastem. Monumentalny budynek na skale jest widoczny przede wszystkim z dzielnicy Fontvieille. Dojście do niego jest łatwe. Najlepiej zwiedzić najpierw górę pałacową podchodząc stromym wejściem z samego centrum Monako. Wyjdziemy wtedy od razu przy pałacu. Droga do muzeum prowadzi przez stare miasto. Można też wybrać trasę przez ogrody na skale.

Celowo nie podaję dokładnych opisów dojścia ponieważ góra pałacowa nie jest duża i prędzej czy późnej każdy trafi na ogromny budynek muzeum.

Bilet wstępu do oceanarium w Monako kosztuje 14 – 16 euro dla osoby dorosłej, zależnie od pory roku. Przy kasie warto zwrócić uwagę na to, że za 19 euro można kupić bilet łączony uprawniający do zwiedzania muzeum i pałacu książęcego. Wiem, że turyści czasami kupują bilet droższy nie wiedząc o możliwości zobaczenia wnętrz pałacu. Na zwiedzanie samego oceanarium warto poświęcić ok. 2 godzin, ale można tam spędzić znacznie więcej. Wszystko zależy od zainteresowania eksponatami.

Co warto zobaczyć w oceanarium Monako?

Przede wszystkim lagunę rekinów – wysokie na 6 metrów, mieszczące 450 tys. litrów wody morskiej akwarium z szybą grubą na 30 cm i rafą koralową z 1989 r. to chyba główna atrakcja muzeum i pierwsze, co widzimy po wejściu do podziemia budynku. W akwarium pływają oczywiście rekiny, ale też mnóstwo innych wodnych stworzeń. Warto zobaczyć ten obiekt z każdej strony!

Pozostałe akwaria podzielone są na strefy: Morze Śródziemne i morza tropikalne.

W budynku są windy, które docierają na dach. Rozciąga się z stamtąd oczywiście piękny widok na całe Monako i Monte Carlo. Żyją tam również duże żółwie lądowe, jest restauracja, plac zabaw dla dzieci i darmowe toalety.

Z kolei pod dachem, na ostatnim piętrze znajdziemy bardziej typowe muzeum. Umieszczono tam w trzech dużych pomieszczeniach:

  • ekspozycję przedstawiającą historię badań naukowych dot. oceanów i wypraw Alberta I, założyciela muzeum,
  • wysoką na 10 metrów „półkę” z okazami dot. oceanów i oceanografii,
  • wystawę o rekinach i mnóstwo informacji o życiu w oceanach.

Jednym z celów wystawy dot. rekinów jest przełamanie strachu przed tymi zwierzętami. Bezsens tego strachu najlepiej obrazuje eksponowany fakt, że rekiny zabijają mniej niż 10 osób rocznie podczas gdy meduzy 50, a komary (pośrednio) 800 tys. osób rocznie!

Wizyta w Muzeum Oceanograficznym w Monako z pewnością spodoba się i małym i dużym, dlatego polecam to miejsce z czystym sumieniem. Inne ciekawe atrakcje to Ogród Egzotyczny z jaskinią w Monako oraz ogród zoologiczny w Monako.

Dodatkowe informacje: oceano.mc.