100 samochodów, w tym wiele zabytkowych można zobaczyć pod jednym dachem w Monako. Nie jest to jednak muzeum, a… prywatna kolekcja samochodów księcia Monako! Ten osobliwy garaż jest udostępniony zwiedzającym i stanowi nie lada atrakcję turystyczną.

Kolekcja samochodów księcia Monako (l’Exposition de la Collection de Voitures Anciennes de S.A.S. Le Prince Souverain de Monaco) to faktycznie prywatny garaż, który po prostu udostępniono zwiedzającym. Większość ekspozycji stanowią zabytkowe i z pewnością warte fortunę samochody, ale zwiedzając to miejsce warto pamiętać, że nie jest to muzeum. Monako zaskakuje więc po raz kolejny. W końcu gdzie na świecie można przechadzać się po garażu księcia i podziwiać jego luksusowe samochody? W Monako można!

100 samochodów w garażu księcia Monako

Obiekt nazywa się oficjalnie Kolekcją Samochodów Zabytkowych i mieści nad ogromnym sklepem Carrefour oraz obok McDonald’s w dzielnicy Fontvieille w Monako (Les Terrasses de Fontvieille). Zaparkowanych jest tam 100 samochodów, z czego większość to auta zabytkowe, są nawet książęce karoce. Można jednak podziwiać również najnowsze bolidy Formuły 1, zabytkowy rower spalinowy oraz pojazdy z ostatnich dziesięcioleci. Wszystko to należy do księcia Monako Alberta II, a założycielem kolekcji był jego ojciec, miłośnik motoryzacji – Rainer III.

Wejście do hali z kolekcją samochodów księcia Monako

Wejście do hali z kolekcją samochodów księcia Monako

W garażu księcia, który bardziej przypomina nowoczesną halę wystawową stoją m.in. Lincoln z 1928 r., Ford T z 1924, De Dion-Bouton z 1903 (!), Packard z 1935, Cadillac 1653 oraz Chrysler Imperial 1956, którym Grace Kelly jechała z portu do pałacu podczas oficjalnego przywitania w Monako. Są też oczywiście różne modele marek Maserati, Jaguar, Rolls Royce, czy Mercedes. Można nawet podziwiać Lexusa, którym książę Albert II i Charlene Wittstock jechali do ślubu, a także przedziwne BMW Isetta z 1960 r.

Możliwość zobaczenia z bliska tak wielu różnych pojazdów w jednym miejscu, w dodatku będących własnością księcia, to świetna atrakcja nie tylko dla miłośników motoryzacji. Będąc w Monako zdecydowanie warto odwiedzić to miejsce. Podobnie zresztą jak Oceanarium w MonakoOgród Egzotyczny z jaskinią oraz oczywiście słynne kasyno w Monte Carlo!

Garaż księcia Monako – informacje praktyczne

Zwiedzanie obiektu jest płatne. Wstęp kosztuje 6,50 euro. Na bilet za 3 euro mogą liczyć dzieci w wieku 6 – 16 lat oraz studenci. Można płacić kartą, ale – jeśli dobrze pamiętam, od 15 euro. Kolekcja jest dostępna codziennie w godz 10 – 18. Czas zwiedzania to ok. 45 min. Można robić zdjęcia.

Kto chciałby odwiedzić garaż księcia? W Monako to oczywiście możliwe! ;-) http://lazurowyprzewodnik.pl/kolekcja-samochodow-ksiecia-monako/ PS. To nie jest muzeum!

Posted by LazurowyPrzewodnik.pl on 19 październik 2015