Na szczycie wzniesienia między Niceą, a Monako rozciąga się Park Krajobrazowy Górnego Kornisza. Jego najciekawszy obszar leży nad miasteczkiem Eze. Można tam udać się na piękną wędrówkę, obejść zabytkowy fort oraz piknikować.

Wzgórze nad Eze zapewnia wspaniałe widoki na miasteczko, półwysep Cap-Ferrat oraz La Turbie i pobliskie góry. To również idealne miejsce na odbycie kilku ciekawych wędrówek, a także na przyjemny piknik w gronie znajomych. Park Krajobrazowy Górnego Kornisza (Parc Naturel Départemental de la Grande Corniche) rozciąga się na całym wzgórzu pomiędzy Niceą, a Monako, ale właśnie ten obszar nad Eze, w pobliżu fortu de la Revère jest jego najładniejszą częścią.

Wędrówka z Eze do La Turbie

Wędrówkę z Eze do La Turbie można zacząć w samym Eze, skąd należy wspiąć się na szczyt do parku. Nie polecam jednak tego, bo różnice wysokości są ogromne (szczyt sięga 696 m.n.p.m.). Najlepiej dojechać najpierw autem lub skuterem pod sam Fort de la Revère (zobacz fort na mapie) i zaparkować na darmowym parkingu przed nim. Znajdują się tam ładne punkty widokowe i miejsca na piknik oraz oznaczenia szlaków turystycznych. Fort zbudowany w latach 1882 – 1885 jest zamknięty, ale w okolicy główną atrakcję stanowi natura.

Wędrówkę z Eze do La Turbie rozpoczynamy właśnie przy forcie. Tras jest kilka, ale najchętniej wybierane są dwie: krótka (ok. 2 km) i długa (ok. 6 km). Pierwsza to wędrówka geologiczna przygotowana przez specjalistów. W trakcie spaceru można dowiedzieć się jak woda zmienia krajobraz drążąc skały przez miliony lat. Informacje są niestety tylko po francusku, ale widoki można podziwiać bez znajomości jakiegokolwiek języka. Druga trasa wiedzie aż do La Turbie, a trasa powrotna biegnie północną stroną wzgórza z widokiem na dolinę i częściowo na autostradę.

Podczas mojej wędrówki doszedłem do punktu widokowego na La Turbie i każdemu polecam to zrobić, bo widok na tę część regionu jest wspaniały i swietnie uzupełnia mijane krajobrazy. Trzeba jednak wiedzieć, że o ile ścieżka do tego miejsca jest szeroka i łatwa, dalej jest nieco trudniej. Droga powrotna północnym zboczem jest wąska, znacznie bardziej kamienista i najpierw prowadzi w dół, a potem trzeba się wysilić pod górę.

Podsumowanie:

  • Poziom trudności: łatwy
  • Dystans: 2 – 6 km
  • Czas wędrówki: 40 min – 2 h
  • Trasa Endomondo z mapą (dłuższa wędrówka)

Zobacz również: inna trasa w tej okolicy w serwisie randoxygene.departement06.fr

Piknik i inne atrakcje na szczycie nad Eze

Okolice fortu warto odwiedzić także, jeśli nie planujemy wędrować. Można tam podjechać autem praktycznie na sam szczyt i od razu obok parkingu usiąść wygodnie przy jednym z drewnianych stołów piknikowych lub rozłożyć się na trawie. Są miejsca w słońcu i zacienione, więc każdy znajdzie idealne dla siebie. Okolica jest piękna i pozwala na bliski kontakt z naturą.

Kto nie lubi pikników, a chce na przykład podziwiać ptaki, również znajdzie tu coś dla siebie. Tuż za fortem zbudowano bowiem punkt obserwacyjny wyposażony w szczegółowe informacje dot. zaobserwowanych tu gatunków. Obok stoi z kolei budynek dydaktyczny, w którym można dokładniej poznać naturę parku.

Park jest zamykany na noc, o czym warto pamiętać. Zwykle godziny otwarcia to 7:30 – 20. Ze względu na wysokość, w miesiącach zimowych często wieją tu przenikliwie zimne wiatry. Z kolei latem może być bardzo gorąco. Pamiętaj o odpowiednim odzieniu, butach i prowiancie odwiedzając to miejsce!

Dodatkowe informacje o parku i mapa: departement06.fr