Nicea, miasto partnerskie Gdańska to stolica Lazurowego Wybrzeża. Mieszka tu ok. 350 tys. ludzi z całego świata, co tworzy kulturową mieszankę widoczną na każdym kroku. Nadmorska promenada ma aż 7 km długości, a z trzech stron miasto otaczają góry. Do Nicei warto przyjechać o każdej porze roku!

Nicea to miasto kosmopolityczne. Spotkasz tu ludzi z całego świata, usłyszysz wszystkie możliwe języki i zjesz dania z najodleglejszych zakątków. Nicea to także miasto we Francji, ale stosunkowo krótko! Dopiero w 1860 r. Nicea i wszystkie okoliczne regony zostały trwale przyłączone do Francji. Wcześniejsze losy tych terenów były bardzo burzliwe, a karty historii są wypełnione licznymi wojnami i bitwami.

Nicea w 1 dzień lub weekend – sprawdź przewodnik po mieście !

Nicea – pogoda i atrakcje

Nicea to miasto wręcz idealne do życia. Przez większość dni w roku świeci tu słońce, a klimat jest łagodny. Oznacza to, że lato jest ciepłe (a czasami wręcz upalne), a zimy bez mrozów. Największym plusem jest jednak brak wahań temperatury i nagłych załamań pogody. Zmienia się ona stopniowo, co korzystnie wpływa na nastroje mieszkańców. Pogoda w Nicei sprzyja także turystom odwiedzającym miasto późną jesienią. W październiku jest w Nicei zwykle tak słonecznie i ciepło, jak w Polsce bywa w maju, a niekiedy i w czerwcu.

W Nicei ostatnie lata swojego życia spędził Sławomir Mrożek. Mieszkał w centrum, przy avenue des Fleurs. Na domofonie wciąż jest jego nazwisko, bo żyje tu jego żona.

Ale Nicea to także fantastyczne miasto dla turystów. Warto mieć tu swoją bazę noclegową zwiedzając Lazurowe Wybrzeże! Samo miasto można zwiedzić pieszo lub korzystając z rewelacyjnego systemu rowerów miejskich. Można nimi zjeździć cała Promenadę Anglików o długości 7 km i całe centrum miasta, które na szczęście jest stosunkowo płaskie. Rowerem dojedziesz też na lotnisko, a przy odrobinie zapału nawet do dalszych miejscowości. Jest to jednak przede wszystkim środek transportu miejskiego, czemu sprzyja stawka za wynajem – pierwsze pół godziny jazdy jest gratis. Przeczytaj więcej o wypożyczeniu roweru na Lazurowym Wybrzeżu.

Skoro o transporcie miejskim mowa, to dorzucę kilka zdań o komunikacji publicznej w Nicei. Na początek trzeba wiedzieć, że bilet komunikacji miejskiej upoważnia do przejazdów jedyną tramwajową linią T1 oraz autobusami. Zwykły kosztuje 1,5 euro, ale można kupić w automacie kartę na 10 przejazdów za 10 euro, więc każdy przejazd wychodzi za 1 euro. Jedną kartę można skasować od razu dla kilku osób. Niestety automaty biletowe znajdują się tylko wzdłuż linii tramwajowej. Pojedyncze bilety można kupić u kierowców autobusów. Skasowany bilet jest ważny 74 minuty i umożliwia przesiadki. Wyjątkiem są linie specjalne na lotnisko, nr 98 i 99. Bilet na nie kosztuje 6 euro, do kupienia w automatach i u kierowcy.

Zobacz także:

Najważniejsze atrakcje Nicei to oczywiście Stare Miasto z jego wąskimi uliczkami i licznymi straganami prowansalskimi, Promenada Anglików – ulubione miejsce spacerów mieszkańców, Wzgórze Zamkowe, skąd rozciąga się przepiękny widok oraz okolice Starego Portu z Placem Garibaldiego. Ogromnym atutem miasta jest także długa na kilka kilometrów plaża. Trzeba jednak wiedzieć, że plaża w Nicei jest kamienista! Dlatego warto mieć ze sobą specjalne obuwie do plażowania. Można je kupić w wielu miejscach w pobliżu plaży. Kosztuje między 8, a 10 euro. Znacznie ładniejsze plaże znajdziesz jednak poza Niceą. Moja ulubiona plaża Lazurowego Wybrzeża jest w Villefranche-sur-Mer, tuż za Niceą w kierunku Monaco.

Wycieczki na Lazurowe Wybrzeże

Organizując wycieczki na Lazurowe Wybrzeże warto wybrać Niceę jako miejsce wypadowe i stąd ruszać na wyprawy do okolicznych miast Lazurowego Wybrzeża i atrakcji Lazurowego Wybrzeża. Najlepiej przyjechać w maju, kiedy turystów nie ma aż tak wielu, a pogoda jest już wakacyjna. Będąc w Nicei warto pamiętać, że sjesta trwa od godz. 12 do 14. Zakupy spożywcze najlepiej robić zaraz po godz. 14. Wtedy w sklepach są zwykle pustki.

Polska niestety nie ma tanich połączeń lotniczych z Niceą. Dolecieć można m.in. Lufthansą z przesiadkami, np. w Monachium. Od marca 2016 r. LOT wznowił połączenia samolotowe z Polski do Nicei. Podróż samochodem – mimo, że zapewnia widoki, bo wiedzie przez Alpy, trwa ok. 20 godzin.

Na koniec jeszcze mała ciekawostka – po czym poznać turystę w Nicei? Po tym, że czeka, kiedy światło jest czerwone. Mieszkańcy Nicei i innych miast Lazurowego Wybrzeża przechodzą przez ulicę także na czerwonym świetle i jest to powszechnie akceptowane. Z tego powodu warto ostrożnie jeździć samochodem, by w razie potrzeby móc się natychmiast zatrzymać.

Atrakcje i miejsca Nicei dotychczas opisane na blogu:

Nicea w 1 dzień lub weekend – sprawdź przewodnik po mieście !

 

Podobało się? Oceń wpis: (35 votes, average: 4,66 out of 5)

Loading...