Nicea, miasto partnerskie Gdańska to stolica Lazurowego Wybrzeża. Mieszka tu ok. 350 tys. ludzi z całego świata, co tworzy kulturową mieszankę widoczną na każdym kroku. Nadmorska promenada ma aż 7 km długości, a z trzech stron miasto otaczają góry. Do Nicei warto przyjechać o każdej porze roku!

Nicea to miasto kosmopolityczne. Spotkasz tu ludzi z całego świata, usłyszysz wszystkie możliwe języki i zjesz dania z najodleglejszych zakątków. Nicea to także miasto we Francji, ale stosunkowo krótko! Dopiero w 1860 r. Nicea i wszystkie okoliczne regony zostały trwale przyłączone do Francji. Wcześniejsze losy tych terenów były bardzo burzliwe, a karty historii są wypełnione licznymi bitwami.

Zobacz również: Nicea przewodnik – trasy zwiedzania, opisy atrakcji, ceny i wiele więcej!

Nicea widziana podczas lądowania

Nicea widziana podczas lądowania

Nicea – stolica Lazurowego Wybrzeża

Nicea to nieformalna stolica Lazurowego Wybrzeża, w której warto się zatrzymać na wakacje. Przez większość dni w roku świeci tu słońce, a klimat jest łagodny. Oznacza to, że lato jest ciepłe (a czasami wręcz upalne), a zimy bez mrozów. Największym plusem jest jednak brak wahań temperatury i nagłych załamań pogody. Zmienia się ona stopniowo, co korzystnie wpływa na nastroje mieszkańców. Pogoda w Nicei sprzyja także turystom odwiedzającym miasto późną jesienią. W październiku jest tu zwykle tak słonecznie i ciepło, jak w Polsce bywa w maju, a niekiedy i w czerwcu.

W Nicei ostatnie lata swojego życia spędził Sławomir Mrożek. Mieszkał w centrum, przy avenue des Fleurs. Jeszcze niedawno na domofonie można było znaleźć jego nazwisko.

Nicea jest idealnym miastem dla turystów i naprawdę warto mieć tu swoją bazę noclegową zwiedzając Lazurowe Wybrzeże! Samo miasto można zwiedzić pieszo lub korzystając z rewelacyjnego systemu rowerów miejskich. Można nimi zjeździć całą Promenadę Anglików o długości 7 km i całe centrum miasta, które na szczęście jest stosunkowo płaskie. Rowerem dojedziesz też na lotnisko, a przy odrobinie zapału nawet do dalszych miejscowości. Jest to jednak przede wszystkim środek transportu miejskiego, czemu sprzyja stawka za wynajem – pierwsze pół godziny jazdy jest gratis. Przeczytaj więcej o wypożyczalni rowerów w Nicei.

Komunikacja miejska w Nicei

Skoro o transporcie miejskim mowa, to dorzucę kilka zdań o komunikacji publicznej w Nicei. Na początek trzeba wiedzieć, że bilet komunikacji miejskiej upoważnia do przejazdów linią tramwajową T1, T2 i T3 oraz autobusami. Zwykły kosztuje 1,50 euro i nazywa się SOLO, ale można kupić w automacie kartę MULTI na 10 przejazdów za 10 euro, więc każdy przejazd wychodzi za 1 euro. Jedną kartę można skasować od razu dla kilku osób. Niestety automaty biletowe znajdują się tylko wzdłuż linii tramwajowej. Pojedyncze bilety można kupić u kierowców autobusów. Skasowany bilet jest ważny 74 minuty i umożliwia przesiadki. Przeczytaj więcej: transport publiczny w Nicei (także dojazd z lotniska oraz do okolicznych atrakcji).

Promenada Anglików, Nicea

Promenada Anglików, Nicea

Atrakcje Nicei

W Nicei nie można się nudzić! Atrakcje Nicei to wspaniałe punkty widokowe, piękna architektura, muzea z ciekawymi kolekcjami sztuki, a także śródziemnomorski charakter miasta wymieszany z francusko – włoskim stylem życia. Chociaż zwiedzanie Nicei z przewodnikiem zajmuje zwykle ok. 2,5 – 3 h, na samodzielne zwiedzanie miasta warto przeznaczyć cały dzień. Spacerując można zobaczyć m.in. te miejsca:

Stare Miasto w Nicei

Stare Miasto w Nicei to wąskie uliczki, kolorowe kamienice i zapach jedzenia. Nie trzeba mieć specjalnego planu, aby je zwiedzić. Wystarczy iść przed siebie i gubić się w labiryncie przejść i uliczek. W ten sposób odkryjesz wiele ciekawych knajpek, restauracji oraz sklepów z produktami prowansalskimi i francuskimi.

Na Starym Mieście znajduje się największy targ prowansalski w regionie – Cours Saleya. Jest czynny przez cały tydzień, ale w poniedziałki swoje produkty wystawiają tu antykwariusze z okolicy. Na targowisku można kupić kwiaty, pamiątki oraz świeże produkty spożywcze, w tym słynny naleśnik z mąki z ciecierzycy – Socca.

Wzgórze Zamkowe

Najlepszy punkt widokowy w Nicei zapewnia Wzgórze Zamkowe. Zamku nie ma tam od XVIII w., ale rozległy park miejski ze sztucznym wodospadem są nie lada atrakcją. Na górę można się wspiąć jedną z wielu dróg. Tuż przy Promenadzie Anglików znajdują się schody, a pod nimi darmowa winda, do której dojście wykuli w skale więźniowie.

Będąc na Wzgórzu Zamkowym nie przegap jego drugiej strony! Turyści zwykle docierają tylko na punkt widokowy nad wodospadem. To faktycznie najlepsze miejsce, by zobaczyć całe miasto, ale z drugiej strony wzgórza czeka wspaniały widok na Stary Port, dom Eltona Johna i wzgórze Mont Boron.

Promenada Anglików w Nicei

Długa na 7 km nadmorska promenada to chyba najważniejsza atrakcja miasta. Promenada Anglików biegnie wzdłuż miejskiej plaży, a spacerując można podziwiać zabytkowe hotele zbudowane w XIX w. dla angielskiej arystokracji, ale także plażowiczów oraz amatorów uprawiania sportu. Prawdę mówiąc tych ostatnich jest na promenadzie najwięcej. Od świtu do zmierzchu biegają oni tu, jeżdżą na rolkach, rowerach i deskach.

Promenada Anglików została niedawno wyremontowana i obsadzona dodatkowymi palmami. Warto tu przyjść nie tylko w ciągu dnia, ale także o wschodzie i zachodzie słońca. Kilka ciekawych atrakcji, które miniesz spacerując po promenadzie to: Hotel Le Negresco, Muzeum Massena, kopia Statuy Wolności, szpital dziecięcy imienia Lenvala, który był polskim Żydem.

Stary Port

Stary Port w Nicei to przyjemne miejsce na spacery, ale też na kolację. Wybór dobrych restauracji jest tu ogromny, a turystów nawet w sezonie jakby mniej. Wszystko przez Wzgórze Zamkowe, które oddziela port od centrum miasta. Odkąd jednak port połączono z lotniskiem tramwajem T2, okolica ta staje się coraz popularniejsza.

Z portu w Nicei odjeżdża autobus numer 100 do Monako i Menton (za kościołem). W pobliżu znajduje się Bulwar Lecha Wałęsy, bo Nicea to miasto partnerskie Gdańska.

Plac Massena i Promenada Paillon

Plac Massena to główny plac miejski. Co ciekawe, dawniej w jego miejscu był most łączący Stare Miasto z Nowym Miastem. Rzeka wciąż płynie pod placem, ale została zabudowana. Dzięki temu powstała długa i zielona Promenada Paillon z licznymi fontannami.

Na Placu Massena co roku odbywa się wielki karnawał w Nicei – impreza, która przyciąga tysiące turystów z całego świata, a w Polsce jest mało znana. Uwagę turystów przykuwa tu goły Apollo stojący na środku okrągłej Fontanny Słońca, a także posągi siedzące na wysokich słupach. Te ostatnie są instalacją artystyczną i symbolizują dialog między kontynentami.

Spacerując na północ wzdłuż torów tramwajowych dotrzemy do głównej ulicy handlowej Nicei – Avenue Jean Medecin, a skręcając przed wiaduktem w lewo (ok. 900 m od Placu Massena) znajdziemy się przed głównym dworcem kolejowym.

Plac Garibaldiego

Plac Garibaldiego to kolejny okazały plac w Nicei. Na jednym z jego rogów znajduje się słynna restauracja z owocami morza, Cafe de Turin. Są tu również delikatesy Monoprix i stacja przesiadkowa pomiędzy tramwajem T1, a T2. Plac Garibaldiego to chyba najbardziej włoskie miejsce w mieście. Kolorowe fasady domów dookoła zostały wymalowane, ale wyglądają jak prawdziwe. To przykład malarstwa iluzjonistycznego, bardzo popularnego we Francji.

Z Placu Garibaldiego można łatwo dotrzeć do Starego Portu w Nicei lub na ulicę Bonaparte, gdzie znajduje się kilka przyjemnych restauracji i kawiarnii.

Dzielnica Cimiez

Nieco dalej od centrum miasta znajduje się dzielnica Cimiez. Pełno tam okazałych willi arystokratycznych, ale główną atrakcją są ruiny antycznego amfiteatru, gaj oliwny oraz klasztor i ogród Franciszkanów. Można tu również odwiedzić 2 ciekawe muzea: Muzeum Chagalla oraz Muzeum Matisse’a.

Cimiez to dzielnica, do której turyści zaglądają rzadziej. Poza muzeami jest to raczej miejsce spokojne, chętnie odwiedzane przez mieszkańców miasta.

Park Phoenix

Park Phoenix to niewielkie zoo oraz ogromna szklarnia z ogrodem tropikalnym i flamingami. Znajduje się tuż obok lotniska, a z centrum można tam łatwo dotrzeć tramwajem T2. Tuż obok parku jest przystanek początkowy kilku ważnych autobusów do innych miast: 200 do Antibes i Cannes, 400 do Saint-Paul de Vence i Vence oraz 500 do Grasse.

Po czym poznać turystę w Nicei? Po tym, że czeka, kiedy światło jest czerwone. Mieszkańcy Nicei i innych miast Lazurowego Wybrzeża przechodzą przez ulicę także na czerwonym świetle i jest to powszechnie akceptowane. Z tego powodu warto ostrożnie jeździć samochodem, by w razie potrzeby móc się natychmiast zatrzymać.

Wzgórze Mont Boron

Wzgórze Mont Boron to rozległy park miejski, idealny na piknik w cieniu drzew, a zarazem kolejne miejsce, do którego turyści nie docierają. Właśnie tam swoją letnią rezydencję ma sir Elton John. Ze wzgórza można podziwiać piękne widoki na całą okolicę, szczególnie na miasteczko Villefranche-sur-Mer, które jest z jego drugiej strony.

Plaża w Nicei

Ogromnym atutem miasta jest także długa na kilka kilometrów plaża. Trzeba jednak wiedzieć, że plaża w Nicei jest kamienista! Dlatego warto mieć ze sobą specjalne obuwie do plażowania. Można je kupić w wielu miejscach w pobliżu plaży. Kosztuje między 8, a 10 euro. Znacznie ładniejsze plaże znajdziesz jednak poza Niceą. Moja ulubiona plaża Lazurowego Wybrzeża jest w Villefranche-sur-Mer, tuż za Niceą w kierunku Monaco.

Muzea w Nicei

Nicea jest rajem dla miłośników sztuki. W mieście znajduje się kilkanaście muzeów, z których co najmniej kilka zdecydowanie warto odwiedzić. Mam tu na myśli chociażby wspomniane już Muzeum Chagalla i Matisse’a, ale także Muzeum Sztuk Pięknych, Muzeum Sztuki Naiwnej (w którym znajdują się m.in. dzieła Nikifora!) oraz Muzeum Massena.

Wstęp do większości muzeów w mieście jest możliwy na ten sam bilet. Bilet za 15 euro upoważnia do odwiedzin w ciągu 72 h, są też inne opcje biletowe. Trzeba jednak wiedzieć, że np. Muzeum Chagalla ma własne bilety, bo nie należy do miasta.

Wszystkie atrakcje Nicei oraz plany zwiedzania i porady dla turystów znajdziesz w moim przewodniku po Nicei.

Noclegi w Nicei

Nicea oferuje rozbudowaną bazę noclegową. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Do wyboru są hotele oraz apartamenty prywatne airbnb. Wiele różnych możliwości opisałem w osobnych artykułach: noclegi na Lazurowym Wybrzeżu.

Planując wczasy w regionie warto rozważyć właśnie Niceę na swoją bazę noclegową. Szczególnie jeśli chcesz się przemieszczać transportem publicznym. Większość ciekawych atrakcji w regionie znajduje się w okolicy Nicei i można do nich dotrzeć tanio autobusami oraz pociągiem.

Jedzenie w Nicei

W Nicei można znaleźć restauracje serwujące kuchnię z całego świata. Najwięcej lokali jest oczywiście nastawionych przede wszystkim na turystów, ale jest wiele przyjemnych miejsc, do których zaglądają głównie mieszkańcy. O tym co i gdzie zjeść w Nicei napisałem w osobnym artykule: Jedzenie w Nicei. Warto przy tym wspomnieć, że Nicea ma własną halę z jedzeniem. To Gare du Sud – dawny dworzec kolejowy. Obok niego znajduje się targowisko Liberation, które odwiedzają głównie mieszkańcy miasta.

Karnawał w Nicei

Karnawał w Nicei

Wycieczki na Lazurowe Wybrzeże i do Nicei

Organizując wycieczki na Lazurowe Wybrzeże warto wybrać Niceę jako miejsce wypadowe i stąd ruszać na wyprawy do okolicznych miast Lazurowego Wybrzeża i atrakcji Lazurowego Wybrzeża. Najlepiej przyjechać w maju (poza pierwszym długim weekendem), kiedy turystów nie ma aż tak wielu, a pogoda jest już wakacyjna. W wakacje w regionie jest mnóstwo turystów. Nieco spokojniej robi się we wrześniu i październiku, kiedy wciąż jest ciepło i można pływać w morzu.

Będąc w Nicei warto pamiętać, że sjesta trwa od godz. 12 do 14. Zakupy spożywcze najlepiej robić zaraz po godz. 14. Wtedy w sklepach są zwykle pustki.

Samoloty do Nicei

Do Nicei można dolecieć m.in. Lufthansą z przesiadkami, np. w Monachium, WizzAir z Warszawy oraz polskim LOTem, który oferuje sezonowe połączenia samolotowe z Polski do Nicei. Podróż samochodem – mimo, że zapewnia widoki, bo wiedzie przez Alpy, trwa ok. 15 – 18 godzin.