Nicea, miasto partnerskie Gdańska to stolica Lazurowego Wybrzeża. Mieszka tu ok. 350 tys. ludzi z całego świata, co tworzy kulturową mieszankę widoczną na każdym kroku. Nadmorska promenada ma aż 7 km długości, a z trzech stron miasto otaczają góry. Do Nicei warto przyjechać o każdej porze roku!

Nicea to miasto kosmopolityczne. Spotkasz tu ludzi z całego świata, usłyszysz wszystkie możliwe języki i zjesz dania z najodleglejszych zakątków. Nicea to także miasto we Francji, ale stosunkowo krótko! Dopiero w 1860 r. Nicea i wszystkie okoliczne regony zostały trwale przyłączone do Francji. Wcześniejsze losy tych terenów były bardzo burzliwe, a karty historii są wypełnione licznymi wojnami i bitwami.

Nicea – stolica Lazurowego Wybrzeża

Nicea to nieformalna stolica Lazurowego Wybrzeża, w której warto się zatrzymać na wakacje. Przez większość dni w roku świeci tu słońce, a klimat jest łagodny. Oznacza to, że lato jest ciepłe (a czasami wręcz upalne), a zimy bez mrozów. Największym plusem jest jednak brak wahań temperatury i nagłych załamań pogody. Zmienia się ona stopniowo, co korzystnie wpływa na nastroje mieszkańców. Pogoda w Nicei sprzyja także turystom odwiedzającym miasto późną jesienią. W październiku jest w Nicei zwykle tak słonecznie i ciepło, jak w Polsce bywa w maju, a niekiedy i w czerwcu.

W Nicei ostatnie lata swojego życia spędził Sławomir Mrożek. Mieszkał w centrum, przy avenue des Fleurs. Jeszcze niedawno na domofonie można było znaleźć jego nazwisko.

Nicea jest idealnym miastem dla turystów i naprawdę warto mieć tu swoją bazę noclegową zwiedzając Lazurowe Wybrzeże! Samo miasto można zwiedzić pieszo lub korzystając z rewelacyjnego systemu rowerów miejskich. Można nimi zjeździć cała Promenadę Anglików o długości 7 km i całe centrum miasta, które na szczęście jest stosunkowo płaskie. Rowerem dojedziesz też na lotnisko, a przy odrobinie zapału nawet do dalszych miejscowości. Jest to jednak przede wszystkim środek transportu miejskiego, czemu sprzyja stawka za wynajem – pierwsze pół godziny jazdy jest gratis. Przeczytaj więcej o wypożyczeniu roweru na Lazurowym Wybrzeżu.

Komunikacja miejska w Nicei

Skoro o transporcie miejskim mowa, to dorzucę kilka zdań o komunikacji publicznej w Nicei. Na początek trzeba wiedzieć, że bilet komunikacji miejskiej upoważnia do przejazdów linią tramwajową T1, T2 oraz autobusami. Zwykły kosztuje 1,5 euro, ale można kupić w automacie kartę na 10 przejazdów za 10 euro, więc każdy przejazd wychodzi za 1 euro. Jedną kartę można skasować od razu dla kilku osób. Niestety automaty biletowe znajdują się tylko wzdłuż linii tramwajowej. Pojedyncze bilety można kupić u kierowców autobusów. Skasowany bilet jest ważny 74 minuty i umożliwia przesiadki. Przeczytaj więcej: transport publiczny w Nicei (i dojazd do okolicznych atrakcji).

Atrakcje Nicei

Najważniejsze atrakcje Nicei to oczywiście Stare Miasto w Nicei z jego wąskimi uliczkami i licznymi straganami prowansalskimi, Promenada Anglików – ulubione miejsce spacerów mieszkańców, Wzgórze Zamkowe w Nicei, skąd rozciąga się przepiękny widok oraz okolice Starego Portu w Nicei i Plac Garibaldiego w Nicei. Zwiedzania miasto najlepiej rozpocząć na Placu Massena, który jest miejscem spotkań i najważniejszych imprez. Warto też odwiedzić nową atrakcję miasta: Gare du Sud – halę z jedzeniem i nowoczesne kino w dzielnicy Liberation.

Po czym poznać turystę w Nicei? Po tym, że czeka, kiedy światło jest czerwone. Mieszkańcy Nicei i innych miast Lazurowego Wybrzeża przechodzą przez ulicę także na czerwonym świetle i jest to powszechnie akceptowane. Z tego powodu warto ostrożnie jeździć samochodem, by w razie potrzeby móc się natychmiast zatrzymać.

Ogromnym atutem miasta jest także długa na kilka kilometrów plaża. Trzeba jednak wiedzieć, że plaża w Nicei jest kamienista! Dlatego warto mieć ze sobą specjalne obuwie do plażowania. Można je kupić w wielu miejscach w pobliżu plaży. Kosztuje między 8, a 10 euro. Znacznie ładniejsze plaże znajdziesz jednak poza Niceą. Moja ulubiona plaża Lazurowego Wybrzeża jest w Villefranche-sur-Mer, tuż za Niceą w kierunku Monaco.

Wycieczki na Lazurowe Wybrzeże i do Nicei

Organizując wycieczki na Lazurowe Wybrzeże warto wybrać Niceę jako miejsce wypadowe i stąd ruszać na wyprawy do okolicznych miast Lazurowego Wybrzeża i atrakcji Lazurowego Wybrzeża. Najlepiej przyjechać w maju, kiedy turystów nie ma aż tak wielu, a pogoda jest już wakacyjna. Będąc w Nicei warto pamiętać, że sjesta trwa od godz. 12 do 14. Zakupy spożywcze najlepiej robić zaraz po godz. 14. Wtedy w sklepach są zwykle pustki.

Do Nicei można dolecieć m.in. Lufthansą z przesiadkami, np. w Monachium oraz polskim LOTem, który w marcu 2016 r. wznowił połączenia samolotowe z Polski do Nicei. Podróż samochodem – mimo, że zapewnia widoki, bo wiedzie przez Alpy, trwa ok. 20 godzin.

Nicea w 1 dzień lub weekend – sprawdź przewodnik po mieście !

 

Zobacz także: