Grimaud to niewielkie miasteczko leżące nieopodal Saint-Tropez. Znane jest głównie za sprawą Portu Grimaud nazywanego Wenecją Lazurowego Wybrzeża. Główną atrakcją są ruiny twierdzy oraz średniowieczne zabudowania tuż za murem obronnym.

Grimaud leży zaledwie kilka kilometrów od Saint-Tropez. Z miasteczka roztacza się widok na Zatokę Saint-Tropez oraz pobliskie winnice. Ta niepozorna mieścina uznawana jest za najbogatszą w okolicy. Wszystko za sprawą licznych mieszkańców z całego świata, którzy nie muszą się martwić stanem konta w banku. To właśnie tu mają swoje wakacyjne domy.

Od średniowiecznego Grimaud bardziej znany jest Port Grimaud, na który mówią „Wenecja Lazurowego Wybrzeża”.

Grimaud – zamek i średniowieczne zabudowania

Grimaud nie jest celem wycieczek samym w sobie. Miasteczko można odwiedzić np. przy okazji wizyty w Saint-Tropez jeśli mamy wolny czas. Nie będą to zmarnowane minuty, ale muszę jasno napisać, że niewiele jest tu do zobaczenia. My odwiedziliśmy je wracając ze wspaniałej plaży Pampelonne, gdzie kręcili słynnego Żandarma z Saint-Tropez i byliśmy zadowoleni z wizyty. No może z małym wyjątkiem – nie znaleźliśmy w miasteczku żadnej fontanny z wodą nadającą się do picia, a wszystkie sklepiki były zamknięte. Ponieważ nie mieliśmy ze sobą nawet małej butelki wody, usychaliśmy z pragnienia. Kiedy jednak sklepiki są otwarte, można w nich kupić m.in. lokalne wino, miody i kwiaty.

Nazwa Grimaud wywodzi się od rodziny Grimaldich, dzisiejszych władców Monako.

Co zatem warto zobaczyć? Na pewno trzeba pospacerować wąskimi uliczkami średniowiecznego miasteczka. Niektóre budynki pochodzą nawet z XV i XVI w. i są zbudowane z kamienia. Kilka z nich możesz zobaczyć w galerii powyżej, w tym budynek z arkadami, który stoi przy rue des Templiers.

Stare miasto zbudowano na zboczu wzniesienia, na którym stoją ruiny twierdzy z XI w. Można ją zwiedzić za darmo, ale nie ma tam zbyt wiele atrakcji. Za to widoki są bardzo ładne. Tuż za wzniesieniem stoi stary młyn z XVII w., wyremontowany w 1990 r. Wygląda tak dobrze, jakby wciąż działał.

Do miasteczka najlepiej dotrzeć samochodem. Parking znajduje się po drugiej stronie wzniesienia, między twierdzą, a młynem. Dojazd do niego jest dobrze oznakowany.