Plac Massena to główny plac Nicei, od którego warto rozpocząć zwiedzanie miasta. Przecina go wypełniona zielenią i fontannami Promenada Paillon zbudowana na rzece. Cały ten obszar to świetne miejsce na podpatrywanie codziennego, niespiesznego stylu życia mieszkańców Nicei i odpoczynek wśród zieleni.

Plac Massena w Nicei (Place Masséna) to miejsce, którego nie da się przeoczyć. Po pierwsze ze względu na szachownicę, którą tworzą płytki na całej jego powierzchni. Drugi powód to prowadząca do niego główna ulica handlowa i trasa z dworca kolejowego, Avenue Jean Médecin, po której jeździ jedyny w mieście tramwaj.

Na Placu Massena odbywa się wiele miejskich imprez, w tym Karnawał w Nicei. Stąd prowadzą drogi do najciekawszych atrakcji stolicy Lazurowego Wybrzeża – na Stare Miasto w Nicei, do słynnej Promenady Anglików oraz na Wzgórze Zamkowe. Razem z rozchodzącą się na wschód i zachód Promenadą Paillon, Plac Massena tworzy wizytówkę Nicei. Tym bardziej, że w ostatnich latach przeszedł gruntowny remont.

Plac Massena zbudowany na rzece Paillon

Plac Massena jest dzisiaj centralnym placem Nicei, ale nie było tak zawsze. Przed drugą połową XIX w. w tym miejscu znajdował się most łączący dwa mniejsze place oraz Starą Niceę z pozostałą częścią miasta rozdzieloną rzeką Paillon. Często zalewała ona miasto, dlatego zdecydowano się zabudować jej koryto. Dzięki temu rzeka Paillon płynie pod centrum miasta, a Nicea zyskała całkiem spory teren, który trwale połączył obie jej części. W Muzeum Massena można zobaczyć liczne zdjęcia i rysunki miasta rozdzielonego rzeką.

Będąc na Placu Massena warto zwrócić uwagę na rzeźbę i fontannę stojące w półkolistej części placu. Ten bardzo często fotografowany obiekt nosi nazwę Fontanna Słońca i składa się z rzeźb symbolizujących planety: Ziemię, Mars, Wenus, Merkury i Saturn. Na środku stoi z kolei ogromny posąg Apolla, który jest słońcem tego układu. Autorem całości jest francuski rzeźbiarz Alfred Janniot. Warto dodać, że posąg Apolla jest całkowicie nagi. Podobno w 1970 r. usunięto go, żeby nie gorszył przechodniów. Dzisiaj można jednak podziwiać rzeźbę w całości.

Drugie ciekawe i intrygujące turystów dzieło na Placu Massena to posągi ustawione na wysokich słupach. Jest ich 7, a symbolizują kontynenty naszej planety. Figury są podświetlane nocą i wyglądają efektownie. Autorem tej instalacji jest hiszpański artysta Jaume Plensa. Inne jego dzieło można podziwiać w położonym niedaleko Antibes. To ażurowy siedzący człowiek zbudowany w całości z liter.

Promenada Paillon zielonym sercem Nicei

Z Placu Massena można iść we wszystkie strony świata. Na północy znajdziemy wspomnianą już ulicę handlową Avenue Jean Médecin, na południu Promenadę Anglików, zaś na wschodzie i zachodzie Promenadę Paillon. To właśnie pod nią płynie rzeka Paillon, która ma swoje ujście w Zatoce Aniołów. W pobliżu tego miejsca stoi na wysokiej kolumnie posąg greckiej bogini Nike. Od niej swoją nazwę wzięła Nicea. Pomnik stoi na terenie Ogrodu Alberta I istniejącego od 1914 r. Tuż za Nike jest amfiteatr (Théâtre de Verdure), w którym latem odbywają się liczne koncerty. Występowała tam m.in. Édith Piaf. W pobliżu znajdziemy jeszcze piękne fontanny z rzeźbami oraz wielką fontannę parową, dwupoziomową karuzelę stylizowaną na starodawną oraz ogromny łuk z brązu. To Łuk Veneta, którego linia jest odwzorowaniem linii brzegowej wzdłuż Promenady Anglików w Nicei. Inna znana rzeźba Veneta stoi nieopodal, właśnie na Promenadzie Anglików.

Po drugiej stronie Placu Massena, idąc na wschód znajduje się największa chyba nicejska atrakcja dla dzieci. To fontanna oddana do użytku pod koniec 2014 r. Nazywa się Lustro Wody (Miroir d’eau) i latem jest oblegana przez najmłodszych. Nic dziwnego, bo zabawa z tryskającą dookoła wodą musi być przednia.

Jeśli wybierasz się latem do Nicei i masz dziecko, koniecznie odwiedź tę fontannę przy Placu Massena i zabierz ze sobą ręcznik oraz aparat. Pamiętaj tylko, że w tym miejscu i na całym obszarze Promenady Paillon dorośli nie mogą paradować w strojach kąpielowych. Pilnuje tego straż ogrodu.

Spacerując Promenadą Paillon miniemy m.in. pomnik André Masséna (z XIX w.), jednego z najlepszych napoleońskich generałów i duży plac zabaw dla dzieci, które trudno odciągnąć od zabawy w tym miejscu. Są tam m.in.: wielki drewniany wieloryb, w którym można chodzić, zjeżdżalnie w kształcie delfinów i huśtawki w kształcie ośmiornic. Na całym terenie jest też mnóstwo ławek i zadbanej trawy, na której można oczywiście wylegiwać się do woli.

Wzdłuż Promenady Paillon ciągnie się linia tramwaju T1, który jeździ przez Plac Massena na zasilaniu z akumulatorów, a tory tuż za placem ułożone są pośród traw. Tramwajem czy pieszo, idąc na wschód trafimy w końcu na Plac Garibaldiego. Dotrzemy też na Promenadę Sztuk (Promenade des Arts), którą otwiera paskudny budynek teatru. Są tam muzea (m.in. Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Sztuki Współczesnej – MAMAC) i centrum konferencyjne.