Pałac Lascaris

Spacerując wąskimi uliczkami Starego Miasta w Nicei łatwo ominąć Pałac Lascaris. Ten XVII wieczny budynek stoi w szeregu z innymi kamieniczkami i z zewnątrz szczególnie się nie wyróżnia. Jednak w środku kryje m.in. przebogato zdobione arystokratyczne komnaty i drugą największą we Francji kolekcję dawnych instrumentów muzycznych.

Pałac Lascaris znajduje się na 15 rue Droite (zobacz na mapie Google) na Starym Mieście w Nicei. Zamieszkiwała go artystokratyczna rodzina Lascaris-Vintimille, a od 1942 r. należy do miasta. Budynek nie wyróżnia się z zewnątrz, ale warto zobaczyć, jakie skarby kryje w środku. Zwiedzanie jest darmowe, wystarczy tylko przy wejściu podać swój kod pocztowy pracownikowi recepcji. Podobnie jest w większości muzeów nicejskich. Od 2 stycznia 2015 wszystkie muzea w Nicei są płatne. Standardowa cena biletu to 10 euro.

Pałac jest atrakcją typowo muzealną, dlatego nie wszystkim przypadnie do gustu. Na pewno będzie to ciekawe miejsce dla miłośników instrumentów muzycznych i ich historii, a także dla osób zainteresowanych życiem arystokracji w dawnych czasach. Bez względu na zainteresowania warto jednak odwiedzić to miejsce chociaż na chwilę. Pomieszczenia w budynku są niewyobrażalnie bogato zdobione. Prawdę mówiąc przytłaczają zwiedzającego, a jednocześnie wywołują zachwyt. Szczególnie, kiedy ma się w pamięci fakt, że większość zdobień jest oryginalna i zachowana w nienaruszonym stanie.

500 instrumentów muzycznych w Pałacu Lascaris

Miłośników takich eksponatów na pewno ucieszy fakt, że w obiekcie znajduje się druga największa we Francji kolekcja starych instrumentów muzycznych. Znajdziemy ich tam prawie 500, niektóre pochodzą z XVI wieku. Z kolekcją współgrają zgromadzone w pałacu zabytkowe meble w stylu Ludwika XV, które znajdziemy w wielu pomieszczeniach.

Inną z ciekawostek wartych odnotowania jest alkowa z XVIII wieku, w której stoi łoże a la Polonais („w stylu polskim”). Nazwano je tak na cześć Marii Leszczyńskiej, żony króla Ludwika XV.

Pracując nad artykułem korzystałem z książki „Miasta Marzeń, Monako i Nicea”, Biblioteka Gazety Wyborczej, A. Smołucha-Sładkowska, J. Smołucha.

2018-02-13T11:26:12+00:00 By |Categories: atrakcje Lazurowego Wybrzeża|Tags: |
Pobierz 10 pomysłów na Lazurowe Wybrzeże, które ułatwią Tobie zaplanowanie zwiedzania!
Zobacz od razu >>
close-link
Pobierz darmowy eBook!