Muzeum Gombrowicza w Vence otwarto w mieszkaniu zajmowanym dawniej przez Witolda Gombrowicza. Na niewielkiej przestrzeni zgromadzono zdjęcia i informacje o twórczości pisarza.

Muzeum Gombrowicza w Vence zostało otwarte we wrześniu 2017. W uroczystości udział brała m.in. Rita Gombrowicz, wdowa po słynnym pisarzu. Mieszkała ona z Witoldem Gombrowiczem w Vence w latach 1964 – 1969 do śmierci męża. Gombrowicz został pochowany na lokalnym cmentarzu. Mapę z trasą dojścia do grobu oraz dodatkowe informacje o Gombrowiczu w Vence znajdziesz w moim artykule o miejscowości Vence.

Muzeum Gombrowicza w Vence izbą pamięci

Willa Alexandrine, w której Gombrowicz mieszkał, została solidnie wyremontowana i dostosowana na potrzeby muzealne. Budynek w stylu Belle Epoque wygląda teraz okazale i pachnie nowością. Na parterze znajduje się biuro informacji turystycznej, z którego wchodzi się na klatkę schodową prowadzącą do mieszkania Gombrowicza na drugim piętrze. Poziom pierwszy przeznaczono na salę konferencyjną, a ostatni to m.in. punkt widokowy, niestety niedostępny dla wszystkich.

Ekspozycja rozpoczyna się już na klatce schodowej, gdzie umieszczono informacje o willi i jej renowacji, o decyzji politycznej dot. finansowania remontu, a w dalszej części o sławnym mieszkańcu. Główna wystawa znajduje się w pokojach należących dawniej do Gombrowiczów. Nie ma tu niestety przedmiotów osobistych pisarza (poza jednym zegarem). Można podziwiać zdjęcia z życia Gombrowicza oraz przeczytać o jego twórczości i życiu w Vence. Wrażenie na odwiedzających robi bardzo ciekawie zaaranżowana półka z jego książkami. Odbicia lustrzane sprawiają wrażenie nieskończonej ilości dzieł.

Muzeum Gombrowicza w Vence to obiekt niewielki. Wewnątrz jest miejsce dla raptem kilkunastu osób, a ponieważ wszystko jest tu do czytania, należy swoje odstać przed wydrukami. Miejsce bardziej przypomina izbę pamięci niż muzeum, ale bardzo się cieszę, że udało się je stworzyć. W dodatku w weekend otwarcia w Vence powiewały wszędzie polskie flagi, co było naprawdę miłym akcentem.

Wstęp do Muzeum Gombrowicza w Vence jest darmowy. Obiekt jest czynny od wtorku do soboty w godz. 10-12 i 14-16. W kamienicy znajduje się toaleta i winda. Willa Alexandrine stoi w centrum Vence, przy Place du Grand Jardin. Tuż obok są 2 parkingi dla samochodów i sklep spożywczy.

Planując pobyt w regionie i odwiedziny u Gombrowicza, warto sprawdzić wcześniej profil obiektu na fejsie. Okresowo jest tam organizowane zwiedzanie z polską przewodniczką, która ciekawie przybliża postać dawnego mieszkańca i jego twórczość.