Cap-d’Ail to miejscowość na Lazurowym Wybrzeżu bezpośrednio granicząca z Księstwem Monaco. Większość jej wybrzeża można przejść malowniczą ścieżką nadmorską. To przyjemny spacer z pięknymi widokami, które podziwiała także aktorka Greta Garbo podczas wakacji na francuskiej Riwierze.

Cap-d’Ail to niewielka miejscowość we Francji granicząca z Monako. Jest położona na skale, a wzdłuż jej linii brzegowej wiedzie ścieżka spacerowa, którą można dojść aż do Księstwa. Spacer obfituje w piękne widoki na Lazurowe Wybrzeże. Jest tam również kilka miejsc idealnych na rodzinny piknik.

Wędrówka z Cap-d’Ail do Monaco

Wędrówkę do Monaco najlepiej rozpocząć na dworcu kolejowym w Cap-d’Ail. Łatwo można tam dojechać pociągiem z Nicei. Wejście na ścieżkę znajduje się tuż przy dworcu. Żeby trafić nad morze trzeba jednak odnaleźć schody pod torami, co wcale nie jest takie łatwe. Pierwsze przejście widoczne zaraz po wyjściu z pociągu to jedynie dojście na drugi peron. Trzeba więc wyjść poza teren dworca i przejść jakieś 50 m na zachód. Tam znajdują się wąskie schody do tunelu pod torami. Wychodzi się dokładnie w pobliżu trasy spacerowej brzegiem morza.

Początek ścieżki to konieczność dokonania wyboru, w którą stronę pójdziemy. Można iść na zachód, w kierunku Nicei, albo na wschód do Monaco. Droga w stronę Nicei prowadzi na plażę w Cap-d’Ail (Plage Mala). Niestety ostatni fragment ścieżki jest czasami zamykany, poza tym dojście do plaży w zasadzie kończy trasę. Sugeruję więc udać się od razu w stronę Monaco.

Spacer tą ścieżką nie należy do trudnych. Nie ma tu wzniesień i skał do pokonania. Wędruje się wybetonowaną drogą, czasami idzie się po schodkach. Niestety w większości jest to wąska trasa, dlatego często trzeba się ciasno mijać z turystami idącymi z naprzeciwka. Nie brakuje tu także amatorów biegania nad brzegiem morza, co dodatkowo utrudnia spacer.

Greta Garbo w Cap-d’Ail

Wzdłuż trasy zamontowano kilka miejsc z ławkami i stolikami – to świetne miejsce na rodzinny piknik. Po drodze można zobaczyć ciekawe formy skalne, o które rozbijają się fale Morza Śródziemnego (miejscami skały są prawie czarne!) i oczywiście okazałe wille zamieszkiwane przez bogaczy. W jednej z nich, w willi the Rock, wakacje spędzała słynna aktorka Greta Garbo. Budynek jest oznaczony tabliczką, której nie sposób nie zauważyć.

Spacer brzegiem Cap-d’Ail kończy się prawie pod granicą z Monaco, na drugiej plaży Cap-d’Ail (Plage Marquet). Wystarczy iść dalej prosto, by po 10 minutach dojść do Księstwa Monaco. Granicę wyznaczają widoczne z daleka łuki będące początkiem stadionu w Monaco. W tym miejscu jest już dzielnica Księstwa – Fontvieille, a kawałek dalej zawsze oblegany McDonald’s. Znajdziemy tam też windy prowadzące do Ogrodu Egzotycznego i jaskini w Monaco, a tuż za restauracją MC ogród zoologiczny. Obie atrakcje są warte zobaczenia.

Wędrówka brzegiem Cap-d’Ail to druga na liście moich ulubionych tras brzegiem Lazurowego Wybrzeża. Na pierwszym miejscu jest trasa dookoła półwyspu Cap d’Antibes.

Spacer z Cap-d’Ail do Monaco możesz też zobaczyć na vlogu o życiu we Francji:

Podsumowanie:

  • Poziom trudności: łatwa
  • Dystans: ok. 3 km
  • Czas wędrówki: ok. godziny
  • Trasa Endomondo