Entrevaux to pięknie położone średniowiecznie miasteczko, które sprawia wrażenie, jakby wciąż tkwiło w dawnych czasach. Wznosi się nad nim cytadela z XVII w., do której warto się wspiąć. To wszystko zaledwie 70 km od Nicei.

Entrevaux to jedno z tych miasteczek Lazurowego Wybrzeża, do których nie docierają wszyscy turyści. Trzeba wiedzieć o jego istnieniu oraz o tym, jak tam dojechać oraz co robić. Tego wszystkie dowiesz się z mojego artykułu. Zachęcam do jego przeczytania, bo Entrevaux jest tak ładnym miejscem, że można tam przyjemnie spędzić cały dzień.

Od razu jednak muszę dodać, że nie jest to kluczowa atrakcja w regionie. Najlepiej odwiedzić to miasteczko podczas jednego z kolejnych pobytów na Lazurowym Wybrzeżu. Chyba że planujesz zwiedzanie na ponad 2 tygodnie.

Atrakcje Entrevaux

Entrevaux zbudowano w XI w. na skale, którą opływa rzeka Var (ta sama, której ujście do morza znajduje się obok lotniska w Nicei). Mieścina została otoczona murem pod koniec XVII w., a wchodzi się do niej się przez bramę i most zwodzony, który zawieszono wysoko nad rwącym nurtem rzeki. Już samo podziwianie tego miasteczka jest nie lada atrakcją, bo zachowało ono prawdziwie średniowieczny charakter.

Cytadela w Entrevaux

Cytadela w Entrevaux

Spacerując wąskimi uliczkami Entrevaux można podziwiać ukwiecone place, fontanny i stare kamienice. Jest też kościół z XVII wieku (Cathédrale Notre-Dame-de-l’Assomption d’Entrevaux, dawniej była to katedra), są ogrody i oczywiście kawiarenki i restauracje. Poza terenem średniowiecznego miasta można z kolei odwiedzić zabytkowe młyny; jeden produkujący oliwę, a drugi mąkę.

Najciekawsza chyba atrakcja znajduje się wysoko ponad miasteczkiem. To cytadela z XVII w., z której roztacza się wspaniały widok na Entrevaux i całą dolinę. Na górę prowadzi ścieżka z centrum, a wejście jest płatne. Trzeba przygotować 3 euro (można zapłacić gotówką lub kartą), a potem wspinać się przez ok. 20 minut. Do pokonania jest wysokość ok. 140 m i uprzedzam, że latem w słońcu może to być męczące podejście. Prawdę mówiąc nawet zimą trzeba się co kawałek zatrzymać, by nabrać sił. Warto jednak wejść na sam szczyt!

Jak dojechać do Entrevaux?

Do Entrevaux najlepiej dojechać samochodem. Trasa z Nicei jest wspaniała, bo jej spory fragment prowadzi wśród skał, kanionem utworzonym przez rzekę Var. W centrum miasteczka znajduje się parking, a czas jazdy to nieco ponad godzinę (ok. 70 km). Jeżeli jednak nie masz auta to nic straconego, bo przez miasteczko przejeżdża wyjątkowo atrakcyjny Pociąg Szyszek (Train des Pignes). Jego trasę opisałem w osobnym artykule.

Jest również autobus nr 790 z Nicei, który jadąc przez Promenadę Anglików i obok lotniska zmierza w kierunku Entrevaux. Niestety jest zaledwie kilka połączeń dziennie (tylko w dni robocze) i nie każdy kurs dojeżdża do miasteczka. Zdecydowanie najlepiej skorzystać z pociągu lub samochodu.

Zobacz także film z naszego zwiedzania tego miejsca. Nie zapomnij subskrybować naszego kanału!