Pięć dni w Paryżu to doskonały czas, by dobrze poznać to miasto i poczuć się w nim jak w domu. Zobacz darmowy plan zwiedzania Paryża w pięć dni i zaplanuj z nim zwiedzanie stolicy Francji.

Pięć dni w Paryżu to okazja poznania stolicy Francji bez pośpiechu. Można wtedy kontemplować każdą chwilę, znaleźć czas na nieśpieszne posiłki w uroczych małych restauracyjkach oraz wylegiwanie na Polu Marsowym z widokiem na Wieżę Eiffla. To również okazja, by spędzić dzień w parku rozrywki Disneyland, który spodoba się nie tylko dzieciom!

Pobierz ten plan zwiedzania Paryża w pliku PDF z przewodnikiem!

Pięć dni w Paryżu – plan zwiedzania

Poniższy plan zwiedzania Paryża w pięć dni zawiera gotowy rozkład dnia i porady dla turystów zwiedzających Paryż. Możesz dowolnie miksować poszczególne dni w zależności od upodobań. Jeżeli nie podałem niżej sposobu dojazdu do konkretnej atrakcji to oznacza, że wszystkie potrzebne informacje znajdziesz w osobnym artykule o danym miejscu. Wystarczy kliknąć w link na nazwie. Mój plan zwiedzania opiera się o komunikację publiczną i piesze spacery, dlatego warto zaopatrzyć się w odpowiedni bilet. Sprawdź: komunikacja w Paryżu.

Spacery po Paryżu ułatwia aplikacja Google Maps, która świetnie nawiguje, także z wykorzystaniem komunikacji publicznej. Fragment mapy możesz pobrać do pamięci telefonu offline, ale najlepiej mieć internet. Jeżeli twój plan roamingowy nie jest wystarczający, sprawdź internet we Francji.

Dzień 1

W pierwszy dzień w Paryżu proponuję zobaczyć jego kluczowe atrakcje. Odwiedź Wieżę Eiffla, Łuk Triumfalny, Pola Elizejskie i Luwr. Zaplanowałem ten dzień szczegółowo w planie zwiedzania weekend w Paryżu (sprawdź akapit: sobota), dlatego nie będę go tutaj powielał.

Dzień 2

Drugi dzień w Paryżu rozpoczniesz pod katedrą Notre-Dame, która stoi w samym centrum miasta. Na jej zwiedzenie potrzebujesz około godziny, w zależności od kolejek. Ten dzień na pewno trzeba rozpocząć najpóźniej ok. godz. 8, by od 10, po śniadaniu, być już w centrum miasta. To da ci trochę czasu, więc jeśli chcesz czekać w kolejce, by wejść także na dzwonnicę katedry, śmiało poczekaj.

Następnie skorzystaj z metra, stacja Cite, linia nr 4 w kierunku Porte de Clignancourt i wysiądź na stacji Barbès – Rochechouart. Znajdziesz się w słynnej dzielnicy bohemy paryskiej – Montmartre. Po wyjściu z metra masz zaledwie kilka minut drogi do bazyliki Sacre Coeur, którą proponuję zwiedzić jeszcze przed lunchem. Następnym punktem jest spacer po dzielnicy Montmartre, a kiedy poczujesz głód, po prostu usiądź w dowolnym bistro i zamów np. zupę cebulową na przystawkę oraz sugerowane przez lokal danie główne.

Po posiłku idź jeszcze rzucić okiem na słynny kabaret Moulin Rogue oraz pobliski Plac Pigalle. W tym miejscu wsiądź do metra, by z przesiadkami (kilka możliwości) dotrzeć w okolice Kanału św. Marcina. Z placu odjeżdża także autobus nr 30, którym dojedziesz na Dworzec Wschodni (Gare de l’Est), skąd już tylko kawałek spaceru wystarczy, by dojść do kanału. Autobus wydaje mi się najlepszą opcją.

Wzdłuż kanału spaceruj na południe, w stronę Sekwany. Po drodze warto przysiąść w jednej z uroczych kawiarenek i wypić małe francuskie espresso. W miejscu, w którym kanał chowa się pod ziemię, odbij w prawo i poszukaj stacji metra o nazwie Republique. Jedź linią nr 3 w kierunku Gallieni i wysiądź na stacji Père Lachaise, by teraz zwiedzić piękny cmentarz Pere Lachaise. Można też zwyczajnie spacerować dalej od kanału, bo do cmentarza jest to dodatkowe 1,7 km, co zajmie niecałe 25 min na nogach. Zdecyduj w zależności od posiadanej energii (łączny spacer będzie jednak dość długi!).

Popołudniowy spacer po tym ogromnym cmentarzu raczej nie doda ci sił, za to miejsce na pewno zauroczy swoim klimatem. Teraz proponuję wrócić do hotelu i odpocząć. Jeżeli zostaną ci jakiekolwiek siły, wróć do centrum po zmroku, by zobaczyć podświetloną Wieżę Eiffla.

Dzień 3

Mając do dyspozycji pięć dni w Paryżu nie wyobrażam sobie, by nie odwiedzić pobliskiego parku rozrywki Disneyland Paris! Przekonasz się, że to atrakcja nie tylko dla dzieci, chociaż one na pewno będą najbardziej zachwycone. Na zabawę trzeba przeznaczyć cały dzień, a i tak nie uda się skorzystać ze wszystkich atrakcji.

Dzień 4

Kolejny dzień zwiedzania Paryża to aż 6 atrakcji, które zobaczysz korzystając z metra. Rozpocznij Operą Garnier, w której zamieszkuje słynny Upiór w Operze. Budynek otwierają o godz. 10, a ponieważ plan zwiedzania jest dzisiaj dość napięty, najlepiej być tam właśnie na tę godzinę. Na jego zwiedzenie potrzebujesz mniej niż godzinę. Następna będzie galeria handlowa, ale nie planujemy w niej zakupów.

Dosłownie obok opery mieści się słynna Galeria Lafayette, której wnętrza przypominają bardziej operę niż centrum handlowe. Z kolei na dachu znajduje się taras ze wspaniałym widokiem na Paryż. W Lafayette zostań maksymalnie 30 min, a następnie udaj się na zwiedzanie biznesowej dzielnicy Paryża.

Mowa o La Defense, do której dotrzesz najszybciej kolejką RER A ze stacji Auber w kierunku Gare de Poissy. Wysiądź na stacji La Defense po 7 minutach jazdy. Krótki spacer po okolicy to świetna okazja, by przysiąść w jednej z restauracji lub knajpek i zjeść lunch. Będzie to jednak pora jedzenia okolicznych pracowników, więc mogę być kolejki. Dobrym rozwiązaniem będzie kupienie wcześniej kanapek lub sałatek na wynos (dostępne w każdym supermarkecie i piekarni) i zjedzenie ich na schodach Wielkiego Łuku z widokiem na historyczną oś Paryża.

Następnie wróć do centrum, zwiedzić królestwo śmierci – katakumby Paryża. Dojedziesz tam na kilka sposobów, np. metrem nr 1 z przesiadką na nr 6 (stacja Charles de Gaulle Étoile). Wysiądź na stacji Denfert-Rochereau. Możesz też wysiąść wcześniej na Edgar Quinet, by zobaczyć najlepszy widok na Paryż, który oferuje wieża Montparnasse. Będzie na to czas, ale to dodatkowe koszty. Po wyjściu z katakumb (ok. godziny później) zostaje ci już tylko zasłużony odpoczynek w Ogrodzie Luksemburskim. Zieleń z pewnością uspokoi emocje po podziemnej wizycie.

Ogród Luksemburski znajduje się zaledwie 1,5 km od wyjścia z katakumb, dlatego najlepiej dotrzeć do niego pieszo. Zajmie to ok. 20 min. Wystarczy iść prosto na północ Avenue du Général Leclerc. Można też skorzystać z autobusu, linia 38.

Dzień 5

Ostatniego dnia w Paryżu warto znów pojechać za miasto. Tym razem zwiedzić Wersal. Dojazd kolejką RER C, której przystanki znajdują się wzdłuż Sekwany. Podróż zajmie ok. 40 min. W Wersalu można bez problemu spędzić dzień zwiedzając okazały pałac królów Francji lub same ogrody i odpoczywając tam po intensywnych dniach w Paryżu.

Mam nadzieję, że mój plan zwiedzania „Pięć dni w Paryżu” pozwoli Tobie zaplanować wspaniałe wakacje we Francji. Nie zapomnij udostępnić go znajomym!

Zobacz także: