Katedra Notre-Dame w Paryżu to gotycki kościół zbudowany na wyspie, w samym centrum miasta. Rozsławiła go powieść Dzwonnik z Notre Dame, więc turyści bardzo chętnie odwiedzają to miejsce.

Katedra Notre-Dame (Notre-Dame de Paris) stoi na wyspie Île de la Cité, czyli w samym centrum Paryża. Okazała katedra jest jedną z najpopularnieszych atrakcji miasta, a wszystko dzięki książce Dzwonnik z Notre Dame, którą napisał Victor Hugo. Kościół odwiedza ok. 30 tys. turystów każdego dnia!

Uwaga: w wyniku pożaru 15 kwietnia katedra uległa poważnemu uszkodzeniu i na pewno nie będzie w najbliższym czasie dostępna do zwiedzania.

Zobacz również: przewodnik po Paryżu

Katedra Notre-Dame wśród kultowych atrakcji Paryża

Gotycka katedra jest odwiedzana równie chętnie co Wieża Eiffla czy Luwr. Oznacza to spore kolejki, w których trzeba poczekać przed wejściem do środka. Nie wiem czy podczas mojej wizyty miałem szczęście, czy zawsze to tak wygląda, ale mimo ogromnej kolejki na placu przed Notre-Dame, wszedłem zupełnie „z ulicy”. Wystarczyło podejść do ogromnych drzwi frontowych, gdzie po jednej stronie bramy ludzie wchodzili kolejką, a po drugiej stronie, metr obok, drzwi były otwarte i wchodził każdy kto chciał. Warto spróbować ;-).

Druga kolejka – tym razem nie do ominięcia, tworzy się do wejścia na wieżę kościoła. Zwiedzanie wnętrz katedry jest darmowe (poza skarbcem), ale za wejście na wieżę trzeba już zapłacić 10 euro. Z góry można podziwiać widok na Paryż i oczywiście słynne przerażające maszkarony. Niestety podczas mojej wizyty kolejka oczekujących była zbyt długa, więc pominąłem tę atrakcję.

Plac przed katedrą nosi imię Jana Pawła II. W jego środkowej części znajduje się tzw. punkt zerowy (kilometr zerowy) – miejsce, od którego Francuzi liczą odległości do innych miast.

Katedra Notre-Dame była budowana od XII do XIV w, przez 180 lat. Powstała w miejscu wcześniejszych obiektów sakralnych. Podziwiać warto już samo wejście do budynku, ponieważ nad każdym z trzech portali znajduje się bogato zdobiony łuk. Niektóre ze znajdujących się tam figur pochodzą z okresu budowy katedry, a inne są znacznie młodszą rekonstrukcją.

Wewnątrz urzekają przede wszystkim wspaniałe witraże wpuszczające do środka światło przez kolorowe szkiełka. Warto także zwiedzić skarbiec (4 euro) i rzucić okiem na największe organy we Francji.

Zwiedzanie katedry Notre-Dame – informacje praktyczne

Katedra jest czynna codziennie w godz. 8 – 18:45 (do 19:15 w weekendy). Dojedziemy do niej m.in. metrem (linia 4 przystanek Cite, linia 10 przystanek Cluny – La Sorbonne) oraz kolejką RER B i C (przystanek Saint-Michel – Notre-Dame).

Na zwiedzenie tej atrakcji trzeba przeznaczyć około godziny, ale jest to zależne od kolejek.