Opera Garnier to wspaniały pałac sztuki wybudowany w Paryżu przez Charlesa Garniera. Jej wnętrza są tak bogato zdobione, że aż oszałamiają turystów odwiedzających to miejsce. Właśnie tutaj dzieje się akcja powieści Upiór w operze.

Opera Garnier w Paryżu (Palais Garnier, Opera National de Paris) została otwarta w 1875 r. Dzisiaj wystawiany jest tu balet, a sam budynek jest ważną atrakcją na mapie Paryża. Warto zobaczyć, jak bogato jest on ozdobiony wewnątrz. Dodatkową atrakcją jest fakt, że Gaston Leroux umieścił akcję swojej powieści Upiór w operze właśnie w tym budynku.

Zobacz także: przewodnik po Paryżu

Opera Garnier śladami Upiora w operze

Opera Garnier nosi imię swoje projektanta, Charlesa Garniera. Ten sam człowiek odpowiada za powstanie opery w Monte Carlo oraz opery w Nicei. Jego dzieło w Paryżu jest największe spośród tych trzech, pomieści nawet 2200 osób. Ogromna sala opery jest czerwono – złota, a pod sufitem wisi żyrandol ważący 6 ton. W 1896 r. spadł on na widownię w trakcie przedstawienia zabijając jedną osobę. To wydarzenie zainspirowało Gastona Leroux do napisania powieści Upiór w operze, której najsłynniejsza wersja jest znana jako musical o tym samym tytule autorstwa Andrew Lloyda Webbera (mieszka on zresztą w willi na półwyspie Cap-Ferrat na Lazurowym Wybrzeżu).

Sufit paryskiej opery ozdobił w 1964 r. Marc Chagall, którego muzeum jest jedną z atrakcji na Lazurowym Wybrzeżu. Zobacz: muzeum Marca Chagalla.

Opera powstawała aż 14 lat. Jedną z przeszkód w jej budowie było odkrycie pozostałości podziemnego jeziora na terenie budowy. To także była inspiracja dla autora Upiora. Podziemia opery, w których znajduje się tajemnicze jezioro są jedną ze scen akcji powieści.

Ogromna sala koncertowa to nie jedyna atrakcja opery. Na szczególną uwagę zasługuje także jej wspaniała klatka schodowa, która – ze względu na swoją obszerność, dawnej paryskiej arystokracji pozwalała dogodnie się prezentować przed innymi gośćmi wieczoru. Niezwykłe wrażenie robi także foyer widoczne na powyższym zdjęciu. To długi korytarz ozdobiony w każdym calu, który służył jako miejsce odpoczynku w czasie przerw. Na koniec warto udać się do niewielkiej, ale bardzo eleganckiej biblioteki także znajdującej się w budynku opery.

Zwiedzanie Opery Garniera

Operę w Paryżu można zwiedzać. Budynek stoi przy 8 rue Scribe, blisko Galerii Lafayette. Wizyta jest możliwa codziennie w godz. 10 – 17, a bilet wstępu kosztuje 12 euro. Są także bilety zniżkowe. Na zwiedzenie obiektu warto przeznaczyć min. godzinę. Dojedziesz tam m.in. metrem 3, 7 i 8 (stacja Opera) oraz 9 (stacja Chaussée d’Antin – La Fayette) i kolejką RER A (stacja Auber).

Strona internetowa: operadeparis.fr